Osmanlı arşivlerimiz gün ışığına çıktıkça hayretle karşılaşıyoruz. İnanılmaz geliyor bazı şeyler ama …

Yıl 1783 Avrupa standartlarına göre mütevazı de olsa, yeni bir denizci devlet olan ABD denizlerde tek başına bayrak gezdirmeye başladı.

Daha 25 Temmuz 1785’te Atlantik’te, bu yeni bayrağı taşıyan ilk gemi Cezayir açıklarında Osmanlı gemileri tarafından ele geçirildi.

Bu gemi Boston limanına bağlı, Kaptan Isaak Stevens’in idaresindeki Maria idi. Arkasından Philadelphia limanına bağlı Kaptan O’Brien’nın Dauphin’i aynı akıbete uğradı.

1793 Ekim ve Kasım aylarında 11 ABD gemisi daha Osmanlıların eline geçti. Kongre, 27 Mart 1794 yılında, Osmanlı denizcilerine karşı koyacak güçte savaş gemileri inşa edilmesi veya satın alınması için, Başkan George Washington’a 700bin altına yakın harcama yetkisi verdi. Osmanlıların oluşturduğu deniz tehdidi sayesinde, ABD donanmasının temelleri atılıyordu.

5 Eylül 1795’te ABD bu tehdide karşı bir anlaşma yapmayı kabul etti. Bu anlaşmaya göre ABD, Cezayir’deki esirlerin iadesi ve gerek Atlantik’te gerekse Akdeniz’de ABD sancağı taşıyan hiçbir tekneye dokunulmaması karşılığında, 642bin altın ve yılda 12bin Osmanlı altını (216bin dolar) ödeyecekti.

Dili Türkçe olan ve 22 maddeden oluşan anlaşmaya Başkan George Washington ve Cezayir Beylerbeyi Hasan Dayı imza koydular. Böylece ABD yıllık vergiye bağlanmış oldu. Bu ABD’nin 2 asrı aşkın tarihinde yabancı bir dille imzalanan tek anlaşması olduğu gibi, yabancı bir devlete vergi ödemeyi kabul eden tek Amerikan belgesidir.

ABD tarihinde kendi dilinde olmayan tek uluslar arası anlaşma Türkçe’dir ve ABD tarihinde vergi vermeyi kabul ettiği tek ülke Osmanlı İmparatorluğudur. ABD başkanı George Washington efendi Osmanlı İmparatoru tarafından muhatap görülmemiş ve anlaşma Cezayir Beylerbeyi tarafından imzalanmıştır. İnanılacak gibi değil , değil mi? Ama inanın 200 yıl önce biz buyduk.