Eğer kendi otelinizi çalıştırmak gibi bir amacınız varsa, birçok otelin düştüğü yanlışlara düşmemelisiniz. Hangi üst düzey şeyler üzerinde odaklanıyorsanız ona uygun hareket etmelisiniz. Temel yapılan yanlışlardan uzak durmalısınız.

Müşterilerin bir otelde kaldıklarında, bulmayı bekledikleri bazı basit şeyler vardır. Bir otel işletmecisinin, müşteri deneyimini üst düzeye taşıyacak ve onlara daha iyi hizmet sunacak seçenekleri belirleyerek hareket etmesi gerekiyor.

Dharmendra Rama, ülkenin en iyi otel sahiplerinden biridir ve otelleri sürekli olarak listelere girmeyi başarmıştır. Bunu yapabilmenin sırrı, temel olarak bilinen şeyleri doğru yapmaktır.  Bir başka yapılması gereken, müşterilerin ne istediği hakkında düzenli olarak araştırma yapmaktır ve diğer otellerin ne yaptığını araştırmalısınız. En önemlisi ise nerede yanlış yapıldığını görmek için otellerde kalmak gerekiyor.

Dharmendra, çoğu otelin yanlış yaptığı temelleri görünce şaşırıyor. Herhangi bir başarı şansı bekliyorsanız, sadece doğru yapılanları almanız gerekmektedir.

1. Banyo

Bir otel odasında en önemli odaklanmanız gereken nokta, banyo olmalıdır. Banyo ile ilgili pek çok otel yanlış yapıyor. Çoğu otel, banyo ve duşu kombine bir parça olarak sunmak istiyor. Bu konuda yanlış bir şey olmayabilir. Sorun, düz bir alanı olmayan kavisli banyolar ve zeminin su dökülmesini önleyecek kadar büyük olmayan bir perdesidir.

2. Yastık Seçenekleri

İnsanlar yastık kullanımında, yastığın kendine özel olmasını tercih ediyor. Eğer odaya yastık koyacaksanız, onlara bir seçim yapma şansı vermeniz mantıklı olacaktır.

Sağlam yastıkları geldiklerinde yatağa yerleştirin. Ancak konukların da olabileceğini göz önünde bulundurmalı ve dolaba da ek yumuşak yastıkları koymalısınız. Kullanabileceğini de açıkça belirtin.

3. Şarj Aletleri

Çoğu insan telefonlarını ve mobil cihazlarını yoğun bir şekilde kullanır. En azından her sabah doğru zamanda kalkmak için çalar saat olarak kullanırlar. Artık telefonların %99’unda şarj problemi yaşanabileceği düşünülürse, misafirleriniz için yatağın hemen yanında şarj noktaları olmasını sağlamalısınız. Konuklarınızın uyurken de cihazlarını şarj edebilmeleri için, şarj noktaları veya USB soketleri bulundurun.

4. Işık Anahtarı

Birçok otel misafirlerine bir dizi aydınlatma seçeneği sunma arzusundadır. Elbette bu aydınlatma çok karmaşık olmamalıdır. Aydınlatma için gerekli priz yada anahtarları olabildiğince basit tutmalısınız. Farklı ışık stillerine ulaşabilmeniz için bir dizi anahtar eklemeniz gerekiyorsa da bunu yapmalısınız.

5. Kapı Kilidi

Teknoloji piyasaya sürüldüğünde hemen hemen her otel kapılara elektronik kilitler koydu. Ancak maalesef bunların kolayca hacklenebileceğini biliyoruz. Konuklara odanın içinde güvenli olacaklarına dair huzur ve güven vermek için, akşam saatlerinde odaya çekildikleri anda kendi odalarını kapatabilmeleri için içeride manuel bir kilit ekleyin.

6. Gürültü Önleme

Gürültü nedeniyle sıkıntı yaşamayan otel yoktur. Bu gürültü dış ortamdan, diğer otel müşterilerinden kaynaklanabilir. Kimse; bir çift kavgasını, oyun oynayan çocukların seslerini ya da yüksek sesle televizyon izleyen insanları duymak istemez. Bu nedenle otel sahipleri için her odanın ses geçirmez olmasını ya da en azından olabildiğince fazla olmasını sağlamak için çaba sarf etmeleri çok önemlidir.

Bunlar, dünyanın dört bir yanındaki otel misafirleri arasında en yaygın şikayetlerdir. Burada belirtilmeyen ve hala birçok otelin yanlışı nedeniyle ortaya çıkan yanlışlar da vardır. Otelinizin bu çok temel hatalarını yapmaması için çaba harcarsanız, çok daha memnun müşterileriniz olduğunu göreceksiniz. Küçük şeyler gibi görünebilirler, ancak gerçekten büyük bir fark yaratırlar.