Otomotiv firmaları sadece otomobil üretmekle kalmıyor. Mitsubishi gibi bazı otomobil üreten firmalar, birçok farklı ürün grubu için işletme faaliyetleri yürütür. Bu diğer otomobil üreticileri arasında da oldukça yaygın. Lamborghini, akıllı telefonlar yaratıyor ancak bu çok garip görünmüyor. Otomobil üretim sektöründe gerçek iş modellerinden çok garip şeyler yapan yada inşa eden bazı büyük isimler bulunuyor. Yarasa evleri, langırt masaları ve at eyerleri gibi birçok şey otomobil şirketleri tarafından üretiliyor. Üstelik bunlar üretimi yapılan garip şeylerden bazıları bunlar ve fazlası var. Birçoğumuzun bunların gerçekler olduğunu bilmek şaşırtıcı olduğu kadar bazı şirketler hala o ürünlerini üretmeyi sürdürüyor. Peki, dünyada büyük otomobil üreticileri tarafından yapılan garip şeyler nelerdir?

Otomobil olmayan ama büyük otomobil şirketleri tarafından yapılan 10 garip şeyin listesine bir göz atalım:

10- Hava Saldırısı Sireni Chrysler, İtalya / ABD

Chrysler, özellikle II . Dünya Savaşı sırasında çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren bir şirkettir . Askeri araçlar, uçaklar için motorlar, radarlar, füzeler, uzay arttırıcılar ve hepsinin en tuhafı olarak hava saldırısı sirenleri geliştiriyorlardı. Bu ürünler, savaş döneminde dış mekan uyarı sirenleridir. Bunlar 1952’den 1957’ye kadar üretimi yapıldı. Chrysler tarafından yapılan hava saldırısı sirenleri, ABD hükümeti tarafından belirli eyaletlerde kuruldu. Bugün bile, birkaç siren binaların ve gözetleme kulelerinin üstünde bulunuyor.

9- Langırt Masası, Audi, Almanya

Audi, Almanya’dan lüks bir otomobil üreticisidir. Bir dönem şirket; langırt masaları tasarlamış ve üretmiştir. Lüks langırt masası, satışa çıktığında en pahalı langırt masalarından biriydi. Audi’nin Leonhart (üretim ortağı) ile ortaklaşa sunduğu Konsept Tasarım stüdyosu, 20 langırt masasının özel ve sınırlı sayıda üretti. Otomobil devinin bu garip girişimi, tam bir pazarlama hilesi. Bu langırt masalarını pahalı yağan şey, 5 adetüzeri Audi otomobili olan insanlar bu ürünleri satın alma olanağının verilmesiydi. Buna değer mi siz karar verin.Şirket, prototip tabloları hazır olmadan önce “bir yıllık özenli işçilik” gerekli olduğunu söylüyor. Tablo, Audi’nin mühendislik ve ince motor işçiliğinin bir örneğidir.

8. Evler Toyota, Japonya

Toyota’nın ev yaptığını biliyor musunuz? Sadece Toyota’nın Japonya’nın önde gelen otomobil üreticisi olduğunu biliyoruz, ancak çoğumuz da ev inşa ettiklerini bilmiyoruz. Bu onların otomotiv dışı işi. 40 yılı aşkın bir süredir bu işin içindeler. Dünya şirketi sadece bir otomobil şirketi olarak bildiğinden, bu inanılmaz derecede garip. Japonya’da konfor ve lüks evler inşa ediyorlar. Şirket, evleri inşa etmek için “Skeleton & Infill” yaklaşımı olarak adlandırılan bir yaklaşım kullanıyor. Toyota, 1975 yılında ev inşaatına başladı. Lüks evleri pahalı olarak biliniyor.

7. Ev Mobilyaları Bentley, İngiltere

Bentley’in dünyanın önde gelen İngiliz lüks otomobil üreticisi olduğunu biliyoruz, ancak bilmediğimiz şey çoğumuz tarafından şirketin ev mobilyası üretimi yaptığıdır. Bentley, en iyi otomobil iç mekanlarını yapma konusunda eski ve başarılı bir geçmişe sahiptir. Lüks bir ev mobilyası şirketi olan Club House Italia ile işbirliği, ev mobilyası zanaatını bir üst seviyeye taşıdı . Club House Italia, özel jetler, yatlar, lüks oteller ve evler döşemede uzun bir geçmişe sahiptir. Şimdi birlikte ülkedeki en iyi mobilyaları yapıyorlar ve evinizin standartlarını bir üst seviyeye taşıyorlar. Mobilya ve ev eşyaları Bentley otomobil iç mekanlarından ilham alıyor.

6. At Eyeri Maserati, İtalya tarafından

Maserati’nin 100. yıl dönümü kutlaması tuhaftı. Bir Arjantinli Polo giyim uzmanı La Martina ile işbirliği içinde İtalyan lüks otomobil üreticisi lüks polo eyerini yaptı. 2014 yılında şirket, yanlarında logosu bulunan bu güzel eyerle otomobil imalatındaki 100 yıllık başarılarını kutluyordu . Maserati’nin bu yaratımı çok eşsizdi. At eyerinin renk şeması lüks yol otomobillerinden ilham aldı. Arka planda bulunan at ve lüks otomobil şimdiye kadarki en iyi lüks fotoğrafı yaptı.

5. Ketçap ve Sosis Volkswagen, Almanya

Volkswagen, dünya çapında otomobil üretimi ile tanınan prestijli bir şirkettir. Bugün tanıdığımız birçok büyük marka ve şirket Volkswagen’in yan kuruluşlarıdır. Böyle büyük bir otomotiv üreticisi ketçap ve sosis işini de yapıyor. Bu garip bir şey. Şirket kendi ketçap ve sosis üretimini yaparken, kendi şirket içi ihtiyacı için yapmaz. Ürünleri, süpermarketlerde bile satılmaktadır ve bu konuda bir hayli olduğu da söylenebilir. 2015 yılında Volkswagen otomobillerden daha fazla sosis sattı. Şirket, 7,3 milyon baharatlı sosisi satarken, 5,8 milyon araba satışı yaptı.

4. Karikatür McLaren Automotive, İngiltere

McLaren Automotive, spor ve lüks otomobil üretimi ile ünlü bir İngiliz otomobil üreticisidir. Şirket Formula 1 yarışına McLaren F1 Takımı olarak katılıyor. Tooned, McLaren tarafından şimdiki ve geçmişteki Formula 1 yarışçılarının yada şampiyonlarının bazılarının yer aldığı animasyonlu bir çizgi film. Takımlarını ve arabalarını pazarlamak için karikatür yapımı işine başlayan bir spor otomobil üreticisi garip geliyor. 2012’de Tooned’in ilk sezonu yayına  başladı. Genel olarak, bölümler 3 dakikadan biraz daha uzun.  Tooned’in  3. sezonu McLaren’in YouTube kanalında gösterime devam edecek.

3. Nargile, Bugatti, Fransa

Bugatti, lüks bir nargile için garip bir şekilde devreye giren lüks bir otomobil üreticisidir. Nargile 100.000 dolardan daha pahalı olabilir. Bugatti’nin pahalı Veyrons ve Vitesses’leri ile ünlü olduğunu biliyoruz. 2013 yılında, Bugatti, Desvall (lüks bir nargile üreticisi) ile işbirliğine gitti ve tüm zamanların en pahalı sigara aparatlarından birinin sınırlı sayıda üretimi yapıldı. Bu özel üretim; bir karbon fiber kılıf, katı titanyum çerçeve ve elle dikilmiş deri detaylarına sahipti. Bugatti’nin bu zarif nargile İspanya’da el yapımı. Veyron’un iç mekanlarına benziyorlar.

2. Yarasa Evleri GM, ABD

General Motors, ABD’den büyük bir çok uluslu otomobil üretim şirketidir. GM, otomobil ve otomobil parçalarının üretimi, tasarımı ve pazarlaması konusunda dünyaca tanınan bir şirkettir. GM bazen yarasa evleri, alt makineli tüfekler ve tahta ördek dinlenme kutuları gibi garip şeyler yaratır. GM’nin otomotiv bölümü Chevrolet, Volt bataryaları ile ilgili davalarını azaltmak için yerli bir yol buldu. Chevy Volt pil kapakları, geri dönüşümü zor bir malzeme olan termosetten oluşuyor. Patıkları atmak zor ve davalara neden oluyor. GM’nin atık azaltma uzmanı John Bradburn bu davalara farklı bir boyut getirdi. Bradburn ve ekibi, geçtiğimiz yıllarda GM’in vahşi yaşam alanlarında 700’den fazla yuva kutusu kurdu. Bu kutu evler yarasalar, baykuşlar, tahta ördekler ve diğer birçok kuş için kullanılmaktadır.

1. Karabiber Değirmeni (Peppermill) Peugeot, Fransa

Peugeot bir otomobil markası olarak çalışamaya başlamadan evvel karabiber değirmenleri üretimi alanında vardı. Karabiber değirmeninin ne olduğunu bilmeyenler için, üst kısmı karabiber tozunu oluşturabilme amacıyla ve karabiberleri ezmek için dönen küçük bir cihazdır. Fransız şirketi, araba işine girmeden önce yüksek kaliteli karabiber değirmenleri yapıyordu . 1810’da kahve değirmeni ve bisiklet yapmaya başlayan bir Fransız aile şirketi, mevcut Peugeot Şirketi olarak kuruldu. 1842 yılında şirket imalat üretimine kahve, tuz ve karabiber değirmenleri ekledi. Fransa’daki Sochaux’daki Peugeot Müzesi’ni ziyaret etme şansınız varsa, müzede Peugeot arabaları yerine karabiber değirmenleri bulduğunuzda şaşırmayın. Garip bir şekilde, şirket lüks otomobil işine girmeden önce şarap aksesuarları bile yapmıştı ve baharat işine girmişti.