Dünyanın dört bir yanından ülkeler karantina ilan ediyor, bu da çoğumuzun evde kalmaya zorluyor. Evde oturma fikri her ne kadar sıkıcı gelse de kaliteli zaman geçirmek bizim elimizde. Karamsar olmayı bir kenara bırakıp evde geçirdiğimiz zamanı eğlenceli, bilgilendirici ve kendimizi geliştirmeye yönelik etkinliklerle kaliteli hale getirmeliyiz.

Dünya olarak geçirdiğimiz karamsar günleri en iyi analiz eden google, sanat severler için herkesin yararlanabileceği dünyanın dört bir yanından yüzlerce müze ve galeri ile sanal turlar için işbirliği yaptı. İşte oturduğunuz yerden rahatlıkla gezebileceğiniz 5 galeri ve müze.

1 – Uffizi Galerisi, Floransa

Floransa’daki bir saray ya da palazzo, dünyadaki en eski ve en ünlü sanat müzelerinden biridir. Ünlü Medici ailesinin sanat koleksiyonu sergilenir. Bugün Uffizi Floransa’da en popüler turist çeken yerlerden biridir. Yüksek sezonda içeri girmek için beklemeniz gereken süre beş saatin üzerinde olabilir. Online gezmek için tıklayın.

2 – J. Paul Getty Müzesi, Los Angeles

J. Paul Getty Müzesi, yaygın olarak Getty şeklinde adlandırılan Kaliforniya’da bulunan ve iki kampüsten oluşan sanat müzesidir. Kampüsler, Getty Center ve Getty Villa olarak adlandırılır. Getty Center, Brentwood mahallesinde bulunur ve müzenin birincil mekanıdır. Koleksiyonunda Ortaçağ’dan günümüze Batı sanatı eserleri bulunur. Müze yılda tahmini 1.3 milyon ziyaretçi ile ABD’nin en çok ziyaret edilen müzelerinden birisidir.Müzenin ikinci mekanı olan Getty Villa, Pasifik Palisades mahalledesindedir ve “Antik Yunan, Antik Roma ve Etrurya” döneminden sanat eserleri barındırır. Ziyaret etmek için tıklayın.

3- Van Gogh Müzesi, Amsterdam

Ulusal bir müze özelliği taşıyan Van Gogh Müzesi, Hollandalı ressam Vincent van Gogh’un çalışmalarının sergilendiği müzedir. Müze dünyada Van Gogh’un resim ve çizimlerinin sergilendiği en büyük müzedir. Müzeyi 2014 yılında 1.6 milyon kişi ziyaret etmiştir. Müze binası Gerrit Rietveld tarafından yapılmış ve 1973 yılında açılmıştır. Ziyaret etmek için tıklayın.

4 – Ulusal Sanat Galerisi, Washington, D.C.


Google’da iki sergisi yer alan Ulusal Sanat Galerisi, 1937 yılında National Mall, Washington’da kurulan, ulusal bir sanat müzesidir. Yöneticisi Earl A. Powell III’dür. 1938 yılında ABD Kongresi tarafından inşa edilmiştir. Andrew W. Mellon tarafından birçok eser bu müzeye bağışlanmıştır. Müzede 2000’den fazla heykel, tablo, dekoratif sanat parçaları ve Joseph E. Widener tarafından bağışlanmış birçok İtalyan porselen vardır. Ziyaret etmek için tıklayın.

5 – Musée d’Orsay, Paris

Musée d’Orsay, 1848-1914 yılları arasında yaşayan ve çalışan Fransız sanatçıların onlarca ünlü eserine ev sahipliği yapmaktadır. Monet, Gauguin ve Cézanne gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini online ziyaret etmek için tıklayın.