Parfüm tanıtımlarında nota ifadesi sıklıkla kullanılmaktadır. Parfüm notası denilen parfümün kullanıldığı andan itibaren sürekli farklı tonda kokuların açığa çıkmasıdır. Parfümlerde kademe kademe farklı kokuların ortaya çıkması içeriğinde farklı maddelere ait kokuların bulunmasındandır. Parfümde bulunan her kokunun yoğunluğu, uçuculuk süresi ve ağırlığı birbirinden farklıdır. Parfüm serpildiği andan itibaren ilk olarak düşük yoğunluklu kokular buharlaşmakta ardından diğer kokular sırayla yayılmaktadır. Bu durum parfümün notalarını oluşturmaktadır. Genel olarak tüm parfümlerde 3 nota bulunmaktadır. Bunlar üst nota, orta nota ve alt nota olarak ayrılır. Şimdi sırasıyla hepsinin ayrıntılarına değinmek istiyoruz.

Üst Nota Nedir?

Üst notalar parfümün ilk sıkıldığı zaman ortaya çıkan ve genelde birkaç dakika içerisinde tamamen geçen kokulardır. Bu kokular aşırı derecede uçucu esanslarla üretilmektedir. Üst nota kokusu tüketicinin parfümü seçerken ilk aldığı koku olması sebebiyle parfümün pazarlanması ve satılabilmesi için büyük öneme sahiptir. Bu kokular satış sırasında işe yarasada kullanımda hızlı kayboldukları için etki göstermemektedirler. Parfüm alınırken deneme amacıyla ele sıkılıp bir süre beklenmesinin sebebi bundan kaynaklanmaktadır. Üst notaya bazı kişiler tepe noktası da demektedir. Zencefil ve turunçgil kokuları çocuk buharlaşan keskin kokular olmaları sebebiyle üst notalarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Orta Nota Nedir?

Orta nota keskin olan üst notaların yok olmasından sonra ortaya çıkmaktadır. Bu notadaki kokular birkaç saat boyunca kalıcı olabilmektedir. Orta nota parfümün en önemli kısmı olduğu için önemini belirtme amacıyla kalp notası olarak da anılmaktadır. Bu koku en iyi şekilde cilde temas ettiği zaman ortaya çıkmaktadır. Parfüm alacağınız zaman kokuyu denedikten sonra biraz bekleyip asıl kokusunu tespit etmeye çalışırsanız daha doğru bir seçim yapmış olursunuz. Orta notalarda daha geç buharlaşan aromatik kokular ve farklı çiçek kokuları kullanılmaktadır.

Alt Nota Nedir?

Alt nota parfümün kokusuna zenginlik ve derinlik katan kısımdır. Genel olarak orta nota yavaş yavaş kaybolmaya başladığı zaman alt nota kendini göstermeye başlamaktadır. Alt nota parfümün gerçek kokusunun gizlendiği kısımdır. Yoğunluk olarak alt notanın kokuları daha fazla hissedilmektedir. Alt nota parfümün gerçek kalitesini göstermektedir. Alt notada bulunan kokular aşırı kalıcı olmalı ve bütün gün devam edebilmelidir. Alt notaya dip nota veya baz nota adı da verilmektedir.