Parfümün keşfi binlerce yıl öncesine dayanıyor. Ancak bugünlerde mağazalarda satılan parfümlerden çok farklıydı.

İnsanların bu kokulu sıvıyı tam olarak ne zaman kullanmaya başladığı bilinmemektedir. Fakat Mezopotamya, Roma ve Pers İmparatorluklarına ait bazı arkeolojik kalıntılara rastlanmıştır. Parfümler eski zamanlarda sadece soylular tarafından kullanılıyordu. Uzun süre halkın kullanımına sunulmadı.

Bu güzel kokular sadece yüksek bir sınıfı belirtmek için değil, ayrıca masaj ve törenlerde iyileşme için de kullanıldı. Parfümlerin zamanla ne kadar değiştiği hakkında şaşırtıcı bilgiler.

1 – Yağ bazlı eski parfüm

yağ bazlı parfüm

İnsanlar parfümü keşfettiklerinde organik bitki ve baharat kullanıyordu. Bu yüzden hastalıklarda da kullanıldığı düşünülüyor. Parfümlerin bilinen en eski tarihi M.Ö. 2.000nci yılda Mezopotamya’daydı.

Mısırlılar, nilüfer çiçeği olduğuna inanılan Nefertem

İnsanlar kokuları çıkarmaya başladığında, her zaman organik ve bitki veya baharat bazlıydı, bu yüzden şifada da kullanılıyordu. Koku ekstraksiyonunun ilk kaydı MÖ 2. binyılda Mezopotamya’daydı.

Mısırlılar, parfümlerini yapmak ve güzel kokmak için damıttıkları kokuları yağlara aktardılar. En yaygın kokular odunsu, meyveli ve elbette lotus gibi yaygın çiçeklerin kokuları vardı. Mısırlı liderler bu değerli eşyayı elde edebilen tek topluluktu ve diğer topluluklar tarafındann lüks bir ticaret maddesi olarak kabul edildi. Kraliçe Kleopatra’nın parfüm kullanarak ve hatta banyo yaparak her zaman iyi koktuğu biliniyordu. Ayrıca törenlerde kullandılar ve hatta ölülerini gömdüler.

1800’lü yıllarda Yunanlılar ve Romalılar kültürlerinde parfüm kullanımlarını arttırdılar. Aşk tanrıçası Afrodit’in tapınaklarda ibadet için parfüm kullandığı biliniyordu. Kokular çoğu insan için artık erişilebilir hale gelmişti. Ancak, Roma İmparatorluğu düştüğünde, parfüm Avrupa’da popülerliğini kaybetti.

2 – Su bazlı parfüm

su bazlı parfüm

Parfümü herkes için daha ucuz ve daha erişilebilir hale getirmek için, Persler ve Araplar kokuları suya damıtmaya başladılar ve böylece su bazlı parfümü oluşturdular. Çoğunlukla zambak gibi çiçekler kullandılar ve bazı kokulara baharat kattılar.

17. yüzyılın başlarında, su bazlı parfüm Avrupa’daki insanlar arasında daha popüler oldu. Kullanann toplumlar çoğunlukla Fransız ve İngiliz’di. Sık ​​sık ellerini yıkamadığı için parfümler temizlik amacıyla kötü kokuyu gizlemek için kullanıldı. Koku kötü kokuyu gizlemek için kullanıldı. Ancak oldukça pahalı olduğu için sadece üst sınıf en iyi kokulara erişebildi.

3- Modern parfüm

modern parfüm

Modern parfümün atası kolonyadır ve Almanya’nın Köln şehrinden gelir. İtalya’da yaşayan gezgin, eczacı ve parfümcü Giovanni Paolo de Feminis, 1709 yılında, Macaristan Kraliçesi Elizabeth için ürettiği ve “Macar Suyu” denilen bileşime % 2 ila 4 oranında bergamut, limon, portakal ve biberiye esansları katarak yeni bir koku icat etti. Yeni geliştirdiği koku ile Almanya’nın Köln kentine yerleşti. Feminis, Köln’de, icat ettiği kokuyu “hayranlığa değer su” (eau admirable) adıyla üretmeye başladı. 1727 yılında Köln Tıp Fakültesi’nde icat ettiği kokuyu tıbbi olarak onaylattı. Daha sonra kokunun adını “Eau de Cologne” (Köln Suyu – Kölnisch wasser) olarak değiştirdi.

Feminis, işler gelişince İtalya’daki yeğeni Giovanni “Johann” Maria Farina’yı yanına çağırdı. Amcasının mesleğini ölünceye kadar (1860) devam ettirdi. Farina ailesinin fertlerinden biri olan berber Jean-Baptiste Farina, 1806 yılında Paris’te parfüm üretimine başladı. Farina; limon, portakal, nane ve bergamut suyundan oluşturduğu karışıma alkol katarak yeni bir koku elde etti. Bu kokuyu “Köln Suyu” adıyla üreterek piyasaya sundu. Yedi Yıl Savaşları boyunca askerler bu kokuyu kullandı ve ünü hızla yayıldı. Köln, Avrupa’da “kolonya şehri” olarak anılmaya başlandı. Farina ailesi, kolonya üreten fabrika ve şirketler kurarak büyük bir servetin sahibi oldu.

Zaman geçtikçe, çiçek, bitki ve baharat yağlarından bir parfüm oluşturmak sürdürülemez hale geldi ve bu nedenle kimyagerler farklı bir yol buldular. Başlangıçta, çiçeklerin yağlarını bırakana kadar kaynattıkları ve sudan ayrılan buhar damıtma kullanıldı. Yağlar daha sonra uzun süre dayanması için alkol ile karıştırıldı.

Bir kilo parfüm yağı toplamak için çok fazla organik bitki ve baharat gerekirş Bu yüzden kimyagerler sentetik kokular geliştirdi. Bunlar doğal maddeler yerine kimyasallar kullanılarak oluşturuldu. Genellikle aldığınız parfümün büyük bir parçasını kimyasallar oluşturur.

Farklı parfüm kategorileri oluşturuldu ve bu, kokuda ne kadar esans olduğuna dayanıyordu. Üç ana kategori vardır, ancak bu bölgeye ve tasarımcıya bağlıdır.

Tipik olarak, parfümler% 5 ila% 20 arasında esans içerir ve aşağıdaki gibi sınıflandırılır:

  • Eau Fraiche: %1 ile %3 arasında en düşük esansa sahiptir.
  • Eau de Toilette: %8 ila %15 uçucu yağa sahiptir ve Eau Fraiche’den daha uzun sürmesine rağmen, genellikle yenilemmmeniz gerekebilir.
  • Eau de Cologne: Erkekler için tasarlanan birçok kolonya türü kategorize edilir ve genellikle% 8 ila% 15 parfüm yağı içerir.
  • Eau de Parfum: En konsantre olanıdır, bu nedenle genellikle diğer tüm parfümlerden daha pahalıdır. Yağ yüzdesi% 15 ila% 20 arasındadır.

Bugün saf esansiyel parfüm yağı bulmak nadirdir, çünkü çok pahalıdır. Satılan yağ parfümlerinin birçoğu sadece yağ formunda olduğu için yapay kokulara sahiptir.. Zararlı hiçbir şey satın almadığınızdan emin olmak için daima lisanslama işaretini kontrol edin.