PC oyunları oynayanların arasında, her zaman birinci şahıs nişancı yerine üçüncü şahıs nişancıyı seçmek için özel bir tercih bulunur. PC oyunlarında atıcı söz konusu olduğunda, oyunda özellikli ve atanan karakter nedeniyle çok daha ayrıntılı eylemler ve maceralar arayabiliyor. İlk kişi yerine üçüncü kişiyi seçmenin avantajları, oyuncu için görsel eylemler ve görüntüleme aralığı olabiliyor. Burada, PC için en sevilen 10 üçüncü şahıs atış oyununu listeledik, bu da oyun düşkünleri için özellikle tavsiye niteliği taşıyabilir.

10. Savaş Dişlileri (Gears of Wars)

Gears of Wars, 2006’da en çok satan oyun kopyasıydı. Serbest bırakmanın ilk haftasında, yaklaşık üç milyon kopya satıldı. Epic Games tarafından geliştirilen kahraman, dört yıl hapishanede tutulduktan sonra orduya geri kazandırıldı. 2006 yılında en sevilen oyun, birçok ödülle öne çıkıyor ve akıl almaz oyun deneyimi yaşatıyor.

Geliştirici: Epic Games

Yayıncı: Microsoft Game Studios

Çıkış tarihi: 7.2006

Mod (lar): Tek oyunculu, çok oyunculu

9. GTA V

GTA V’de üçüncü şahıs nişancı ile kaynaşmış, bir açık dünya oyunu bulunmaktadır. Rockstar Games tarafından geliştirilen oyun, GTA’nın devamı olan beşincisi de bulunan bir aksiyon macerasıdır. Oyuncular GTA oynamayı severler, çünkü San Andreas şehrinde ve kurgusal Los Santos şehrinde her şeye özgürlük sağlanmaktadır. Harita üzerinde dolaşmak, kısıtlamasız üçüncü şahıslar ile çılgın bir his.

Geliştirici: Rockstar North

Yayımcı: Rockstar Games

Çıkış tarihi: 14 Nisan 2015

Mod (lar): Tek oyunculu, çok oyunculu

8. James Bond 007: Kan Taşı (James Bond 007: Blood Stone)

Dürüst olmak gerekirse, James Bond 007: Blood Stone oynamak bir James Bond filmi izlemekten daha iyi hissettirebilir. Oyunda kaynaşmış olan heyecan, neredeyse tüm olası aksiyonve macera senaryoları ile düşünülemez boyutlardadır. Bond’un herhangi bir filmdeki birincil amacı, bir suç veya terör saldırısını önlemektir. Aynı şey oyunlarda da uygulamalı deneyim ile oyuna dayatılmıştır. Eğer bir oyuncuysanız, James Bond kaçırılmaması gereken bir şeydir.

Geliştirici: Tuhaf Tasarımlar

Yayıncı: Activision

Çıkış tarihi: 2 Kasım 2010

Mod (lar): Tek oyunculu, çok oyunculu

7. Keskin Nişancı Elit (Sniper Elite)

Sniper Elite, adından da anlaşılacağı gibi büyük ölçüde tüm oyunda keskin nişancı kullanımını içerir. Ajanın Berlin şehrinde sıkıştığı rakiplerini, keskin nişancı atışları ile vurmasıdır. Tüm oyun II. Dünya Savaşı’nın son günlerinde gelişir. Berlin şehrinde sıkışmış Alman ajan, gizli suikast modu ve keskin nişancı ile delip geçerek şehri işgal etmeye çalışır.

Geliştirici: Rebellion Developments

Yayıncı: 505 Games, Rebellion Developments

Çıkış tarihi: 27 Haziran 2014

Platformlar: Microsoft Windows, PlayStation 3 ve 4, Xbox one

6. Hitman Absolution

Hitman, IO Interactive tarafından geliştirilen ve hem üçüncü şahıs hem de gizli katil olarak katkıda bulunan bir oyundur. Oyun öncelikle belirli bireyin sessiz suikastıyla ilgileniyor. Suikastlar suçlulara ve büyük örgütlere karşı yapılıyor. Oyun deneyimi, gizli hayranları için büyük bir gerilim filmi gibi görünüyor.

Geliştirici: IO Interactive

Publisher (lar): Square Enix

Yayın tarihi: 20 Kasım 2012

Modlar: Tek oyunculu

5. Tom Clancy’s Ghost Recon Gelecek Askerler (Tom Clancy’s Ghost Recon Future Soldiers)

Tom Clancy’s Ghost Recon Future Soldiers’da hem birinci kişi hem de üçüncü kişi değişim modu ile fantastik oyun deneyimi sunuluyor. “Taktik Nişancı” olarak adlandırılan oyun, tamamen Meksika’nın en büyük şehirlerinden birinde gerçekleşiyor. ABD askerleri arasında uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele etmek için teröristlerle savaş.

Geliştirici: Ubisoft Paris

Yayıncı: Ubisoft

Çıkış tarihi: 26 Haziran 2012

Modlar: Tek oyunculu, çok oyunculu

4. Özgürlük Savaşçısı (Freedom Fighter)

Freedom Fighter, şimdiye kadar oynayabileceğiniz destansı üçüncü şahıs nişancı oyunlarından biridir. Gerçek zamanlı deneyimle, oyuncuyu tamamen yeni bir seviyeye taşıyabilir. Oyun; oyun dünyasının ilk aşamasında olmasına rağmen, EA hikayesi açısından inanılmaz bir düşünce sürecine sahiptir. IO Interactive tarafından geliştirilen hikaye, Sovyetler Birliği’nin New York’u istila etmesiyle ilgilidir.

Geliştirici: IO Interactive

Publisher (lar): Electronic Arts

Yayın tarihi: 26 Eylül 2003

Mod (lar): Tek oyunculu, çok oyunculu

3. Kütle Etkisi 2 (Mass Effect 2)

BioWare tarafından üçüncü şahıs nişancı dünyası için yepyeni bir konsept. Tüm oyun 22.yüzyıl boyunca Samanyolu Galaksisi içinde yürütülür. Mass Effect serisi, üçüncü şahıs oyun deneyiminin geleceğine öncelik verir. Korku açısından, Mass Effect serisi Dead Space serisinde olduğu gibi efektleri sağlar.

Geliştirici: BioWare

Yayıncı: Electronic Arts

Yayın tarihi: 26 Ocak 2010

Modlar: Tek oyunculu

2. Max Payne 3

Rockstar Studios tarafından geliştirilen Max Payne serisi, hala en sevilen oyun deneyimi ve hikayesi olarak öne çıkıyor. Oyuncular ve eleştirmenlerden tarafından, grafik detaylar nedeniyle oldukça olumlu eleştiriler aldı. Yayınlandığı ilk haftada yaklaşık 3 milyon kopya ile en yüksek satışları gerçekleştirdi.

Geliştirici: Rockstar Studios

Yayıncı: Rockstar Games

Çıkış tarihi: 29 Mayıs 2012

Modlar: Tek oyunculu, çok oyunculu

1. Ölü Uzay 3 (Dead Space 3)

Visceral Games tarafından geliştirildi ve eleştirmenler tarafından Dead Space 3 üçüncü şahıs nişancı açısından en özel olarak kabul ediliyor. Oyun, oyuncu için ürkütücü korku sağlamak için iyi geliştirilmiştir. Sakin bir yerde ve loş ışık koşullarında oyunu oynamak harika olabilir. Elbette oynayanı da korku bölgesine götürebilir.

Geliştirici: Visceral Games

Yayıncı: Electronic Arts

Yayın tarihi: 5 Şubat 2013

Mod: Tek oyunculu, çok oyunculu