PS2, ilk olarak yirmi yıl önce 4 Mart 2002’de piyasaya çıktı. PlayStation 2 ya da resmi kısaltmasıyla PS2, Sony Computer Entertainment’in PlayStation’dan sonra ürettiği ikinci video oyunu konsoludur. PS2 piyasaya çıktığında, konsollar bugünkünden farklı olarak yeni arayışlar içerisindeydi. Sony firmasının bu alanda piyasaya sürdüğü ikinci nesil konsolu ie müthiş bir başarı elde etti.

PS2 ilk olarak 4 Mart 2000’de sadece Japonya pazarında piyasaya sürüldü. ABD lansmanı Ekim ayında, Avrupa lansmanı ise aynı yılın Kasım ayında yapıldı. Günümüze baktığımızda, sadece lansman deneyiminde bile zamanın değiştiğini gösteriyor. Günümüzün internet çağında bir konsolun Japonya’dan Avrupa’ya geçmesi için sekiz ay beklenebilir mi?

PS2, ilk versiyonu olan PS1’den 104 milyon satış derinden fazla ve sonrasına satışa çıkan PS3’ün 87 milyon satış değerinden çok daha fazla satışa ulaştı ve 157 milyon adet sattı. Sony, Temmuz 2019’da PS4’ün şimdiye kadar 100 milyondan fazla sattığını açıkladı. PS2 ve Nintendo Wii gibi, bu dönüm noktasını geçen konsollardan daha hızlı biçimde bu rakamlara ulaştığını söyledi.

DVD’ye Yardım

Sony 2012 yılında PS2 için 1,5 milyar oyun satıldığını açıkladı. En çok satan PS2 oyunu Grand Theft Auto: San Andreas, bu güne kadar ulaşılan en yüksek sayı olan 17.33 milyon kopyayaulaştı. PS2 DVD için verdiği yardımla biliniyor. Çıktığı zaman olgunlaşmamış video formatının oynatılmasını PS2 sağladı. PS3’teki Blu-ray ile Sony’nin denediği ve başarısız olduğu da bir gerçektir.

Oyun tutkunları tarafından o kadar çok sevildi ki; İngiltere’de 2002 yılında Dan Holmes isimli Playstation 2 oyun konsolu tutkunu, resmi olarak adını Mr PlayStation 2 olarak değiştirdi.