Xbox, Aralık ayında Oyun Ödülleri sırasında yeni nesil konsol Xbox X Serisi’nin tasarımını açıklarken, PlayStation’ın tanıtılması ise an meselesi.

PlayStation’a özel Twisted Metal ve God of War üzerinde çalışan geliştirici ve oyun tasarımcısı David Scott Jaffe, PS5’in Şubat ayında tanıtılacağını bir tweet’te açıkladı. Tweet’inde “PS5’in ortaya çıkması 4 haftadan az” dedi.

Orijinal PlayStation 4 ilk kez 21 Şubat 2013 tarihinde New York’taki bir etkinlikte ilk kez tanıtıldı. PS5 için de benzer tarihli olması muhtemel.

Sony’nin resmi PS5 web sitesi yayında

Web sitesi ‘ne giriş yaptığınızda ilk haber alanlardan biri olmanız için kayıt olmanız isteniyor. Bu şekilde PS5 Çıkış tarihi, PS5 Fiyatı ve PS5 Lansman Oyunlarının Listesi de dahil olmak üzere bir e-posta alırsınız.

PS5 çıkış tarihi

Kesin bir tarih belirtemeyecek bile olsak 2020 tatilinden önce tanıtılacağını Sony doğruladı. Yalnız son zamanlarda tüm dünyada sorun yaratan Korona Virüsü PlayStation5’in gecikmesine neden olabilir. PS5 donanımının çoğu Çin’de üretiliyor. Üretim çalışanlarının hastalanması olası bir gecikme yaratabilir.

Bununla birlikte, eserlere henüz bir anahtar atabilecek bir şey, Çin’de başlayan koronavirüs salgınıdır. Ülkede PS5 donanımının çoğunun üretildiği düşünüldüğünde, üretim, çalışanların sağlık sorunları nedeniyle fabrikalardan ve tedarik hatlarının kapatılmasından etkilenebilir.

PS5 Dualshock5

2019 Aralık’ta patenti alınan DualShock 5, DualShock 4’e benziyor. Ön tarafta PS düğmesi ve arkada ekstra düğme olmayacağı söyleniyor.

PS5 özellikleri

Onaylanmış ve öğrenebildiğimiz net donanım bilgisi yok. Fakat yeni konsol sekiz çekirdekli AMD işlemci olacak. Zen 2 Ryzen PC işlemcilerine benzeyecek. 4K ve 120HZ oyun oynanabilecek. Depolama boyutu hakkında henüz bir açıklama yapılmadı. Yalnız en az 2 TB olacağını düşünüyoruz. 2 TB’lık bir SSD’nin 1500-2000 TL arasında olacağını düşünürsek bunu tercih etmeyebilirler.

Playstation5 Fiyat

PS3 piyasaya 500 dolar, PS4 400 dolar fiyat etiketiyle çıktı. Play Station 5’in rakibi Xbox One serisi 500 dolar ile satışa çıktı. PS5’in 8k video ve Ryzen tabanlı CPU’su fiyatı yükseltecektir. Bu yüzden minimum 600 dolara satılması bekleniyor.