Uzmanlar Ramazan’da kilo almamak için sabah erken ve iftar sonrası egzersiz yapmayı öneriyor. Özellikle sabah yapılan sporun yağ yakımına katkısı büyük.

Ramazan’da nasıl spor yapmalı?

Ramazan ayı her geldiğinde beslenmeyle ilgili önerilere kulak kabartıyoruz. Ne kadar sınır koymaya çalışsak da davetlerle, lezzetli yemeklerle şenlenen Ramazan’dan hatıra, alınan fazla kilolar oluyor. Tam da bu yüzden bu ayda beslenmeyi yönetmeye sporu da eklemek gerekiyor. Oruç tutanlar da tutmayanlar da ramazan ayında daha farklı bir spor programı yapmak durumda kalıyorlar. Life Fitness Akademi’den Özgür Güngör bu konuda yol gösterici bilgiler veriyor: “İnsanlar oruç tutarken fiziksel aktivetelerini artırmak istemezler, açlığa yenilmemek için yaparlar bunu ama bu sefer de metabolizma yavaşladığından kilo alımı kolaylaşır. Metabolizmayı tembelliğe sevk etmemek için bu dönem iftarı öğünlere bölerek birden ve çok yememek gerekiyor. Ayrıca sportif aktiviteleri Ramazan’da yavaşlatmamalısınız. Bunun için iftarı hafif yemeklerle açmak ve ardından bir saat tempolu yürüyüş ve bisiklet sporu doğru olacaktır. Ayrıca sabah yapılan spor da çok faydalıdır. Çünkü bu zaman diliminde yapılan spor, yağ depolarınızın kullanılmasını, yağlarınızın erimesini sağlar.”

Zayıflatıcı hormanlar sabah salgılanıyor

“Güne spor yaparak başlarsanız yağ metabolizmanızı harekete geçirirsiniz. Gece boyunca karbonhidrat depolarını boşaltan vücudumuz, yeterli enerji sarfı için yağ depolarına başvurur. Bu sırada ‘adrenalin’ ve ‘glukagon’ gibi aynı zamanda zayıflatıcı özellik taşıyan hormonlar salgılar. Yağ yakımını sağlayan en ideal spor türü yürüyüş, bütün vücudu harekete geçiren egzersizdir, buna ek olarak koşu ve yüzme de ramazan ayı içinde rahatlıkla yapılabilir.”
Spor salonlarına gidemiyorsanız, evinize alacağınız çok amaçlı spor cihazlarıyla formunuzu koruyabilirsiniz. Life Fitness’ın T5-0, F3 koşu bandı ve X3 cross trainer gibi fitness cihazları sizden gelen verileri egzersiz hedefinize göre değerlendirip harekete dönüştürürler. Yine bu cihazların sağladığı değerlendirme olanakları, yani nabız, yaktığınız kalori ve temponuzu hedeflerinize göre düzenleyip ölçebilmeniz, maksimum fayda almanızı sağlarken motivasyonunuzu da artıracak, ramazanı kilo almadan ve sağlıkla tamamlamanızı sağlayacaktır.