Rosalind Franklin’in bilime katkıları olmasaydı, DNA’nın neye benzediğini asla anlayamayabilirdik. Rosalind Franklin, 25 Temmuz 1920’de doğdu. Franklin, İngiltere’de beş çocuklu bir ailede büyüdü. Küçük yaşlardan itibaren bilime ilgisi vardı. Ailesi onu Fransızca, İtalyanca ve Almanca konuşmayı da öğrendiği St. Paul Kız Okulu’na gönderdi.

Liseden sonra Franklin Cambridge Üniversitesi’ne bağlı iki kadın okulundan biri olan Newnham College’a girdi. Burada Franklin fiziksel kimya okudu.

İngiltere, Franklin üniversitedeyken II. Dünya Savaşı’na girdi. Profesörlerinin çoğu savaş çabalarını desteklemek için üniversiteden ayrıldı. Diğerleri Alman kökenleri nedeniyle gözaltına alındı. Profesörlerden Adrienne Weill, 1940 yılında Fransa’dan Yahudi bir mülteci olarak Newnham College’e geldi . Weill, Franklin’in akıl hocası oldu.

Savaş sırasında, Franklin eğitimine devam etti ve aynı zamanda bir hava saldırısı müdürü oldu.

Franklin, kömürün yapısını inceleyerek, kömürü daha verimli yakmanın yollarını arıyordu. Franklin’in araştırması, dünyaya beklemediği bir şekilde yardımcı oldu. Franklin, kömür ve diğer karbonlardaki mikro yapıları tanımlayan ilk kişiydi. 1945’te Cambridge’den doktora derecesi ile ayrıldı.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, Franklin birkaç yıl Paris’te çalıştı.  1949’da İngiltere’ye döndü. Londra’daki King College’da bir işe girdi ve DNA’nın yapısı üzerine çığır açan araştırmasına başladı.

Franklin, DNA’yı daha iyi anlamak için röntgen görüntülerini kullandı. 6 Mayıs 1952’de bilim insanlarının DNA hakkında bildiklerini sonsuza dek değiştirecek bir görüntü yakaladı. Fotoğraf 51 olarak adlandırılan, DNA’nın üç boyutlu yapısının çoğunu ortaya çıkardı. Fotoğrafı diğer verileriyle ilişkilendiren Franklin , DNA’nın yapısını daha tam olarak anlamak için çalışmaya devam etti.

Francis Crick ve James Watson adlı iki bilim insanı da DNA üzerinde çalışıyorlardı. Ocak 1953’te Franklin’in iş arkadaşlarından biri onlara Franklin’in yayınlanmamış çalışmalarını gösterdi. Photo 51 ve Franklin’in verileri sayesinde Crick ve Watson kendi DNA yapısı modellerini yayınladılar. Franklin’e katkısı için teşekkür etmediler. Crick ve Watson daha sonra çalışmaları için Nobel Ödülü kazandı.

Franklin DNA araştırmasına devam etti. Ayrıca virüsleri ve RNA’nın yapısını inceledi. Aslında, Franklin’in çalışması, COVID-19’a neden olanlar da dahil olmak üzere virüsleri inceleyen modern bilim insanlarının önünü açmaya yardımcı oldu.

1956’da Franklin’e yumurtalık kanseri teşhisi kondu. İki yıl sonra 37 yaşında öldü. Bugün kuşağının en parlak bilim insanlarından biri olarak anılıyor.