Beyin üzerindeki bilimsel araştırma çok yoğun olmasına rağmen, insanların neden rüya gördükleri konusunda hala kafa karışıklığı devam ediyor. Charles Darwin‘in bakış açısına göre, hayallerin yaşamdaki biyolojik dengeyi yerine getirmesi gerekiyor. Rüyalar, uykunun belirli aşamalarında sunulan duygu ve fikirlerin ardıllarından başka bir şey değildir.

Rüyalar hakkında en şaşırtıcı ve ilginç gerçeklerden bazıları aşağıda ki listemizde yer almaktadır ; 

Tüm Hayaller Renkli Değil

Araştırmacılar, 60 yaşın üzerindeki insanların gençlerden daha fazla siyah beyaz rüya yaşadıklarını kanıtladılar. Bu durumun, insanların erken yaşlarında kullanılan tek renkli televizyonlardan kaynaklanıyor olabilir. Bugün renkli görüşe sahip insanların yaklaşık % 15’inin siyah beyaz rüya gördüğü tahmin edilmektedir.

İnsanlar Yaşamlarının 6 Yılında Rüya Görüyor

Her gece yaklaşık 4 ila 6 kez rüya görüyoruz ve her birinin yaklaşık 5-40 dakika süreceği tahmin ediliyor. Yaşamımız boyunca 100.000 rüyayla karşılaşıyoruz. Her gece bir kişi yaklaşık 90 dakika rüya görür. Bu da yaşamlarında 6 yıllık rüya zamanı harcadıklarını gösterir.

Rüyaların % 95’ini Unutuyoruz

Genellikle bellekte depolanmasından sorumlu beyindeki frontal lobların rüya görürken devre dışı kalması nedeniyle rüyaları hatırlamakta zorlanıyoruz. Geçici depolamadan sorumlu Premotor Cortex, sabah uyandığımız anda rüyaların yaklaşık % 5-10’unu hatırlamaya yardımcı olur. Sağlık sorunları da rüyaları hatırlama kaybına neden olabilir.

Uyku Sırasında Hızlı Göz Hareketleri Oluşuyor

Hızlı Göz Hareketi, en derin uyku sırasında ve vücudunuz tamamen felç olduğu anda ortaya çıkar. Yan etki oldukça ürkütücüdür. Bu uyku aşamasında bir kişi aniden uyanırsa, Uyku Felci olarak adlandırılan bir duruma yol açabilir. Uyku Felci, kişinin bilincine geldiği bilinir, ancak vücudu hareket ettiremeyeceği de bir durumdur.

Déjà vu

Déjà vu, şu anda deneyimlenen bir eylemin daha önce benzer olayları tanımladığı hissine veya sezgisine sahip olmaktır. Beyindeki bellek izleri ağı, rüyalarda görülen bilinmeyen yerlerin beyin tarafından bilinen bir yere eşleştirilmesine neden olur. Bu, geçmiş rüyaların net hafızası olmadan gelecekte durumların tanınmasına neden olur, dolayısıyla da bu durum déjà vu ile açıklanır.

Birçok Fikir Rüyalarda Çıkabilir

Gerçek hayata getirilen hayaller sayesinde, bazı büyük kişiliklerin birçok icat yaptığı bilinir. Gerçek hayata getirilen bazı icatlar, fikirler, X-ışını vizyonu, JK Rowling’in Harry Potter, Albert Einstein’ın görelilik teorisi, Periyodik Tablo ve Google olarak örnek verilebilir. Hayallerimizin çoğunu unutmamıza rağmen, bunlar gerçek hayata aktarılanlardan bazı istisnalardır.

Tüm Hayvanlar Rüya Görür

İnsanlar gibi, tüm hayvanlar rüya görüyor. Birçok evcil hayvan sahibi, uykuları sırasında evcil hayvanlarının yaptığı garip eylemleri görebilir. Bu durum onların hayallerinden başka bir şey değildir. Sıçanların bile karmaşık rüyalara sahip olması inanılmazdır.

Kör İnsanlar da Rüya Görür

Hayallerimizin çoğu görüşümüzün kullanılmasını içerirken, doğumlarından itibaren kör olan insanlar aslında sadece diğer duyularıyla hayal ederler. Kör insanlar hayatlarının tamamını seslerinin yardımıyla sürdürdüklerinden, hayalleri de ses biçimindedir. Hayallerinin en sıra dışı gerçeklerinden biri, hayallerinin çoğunun bir kabus olduğu ve bugüne kadar bu kabusların bilimsel olarak hiçbir nedeninin tanınamadığı veya kanıtlanmış olmadığıdır.

Uykuda Yürüme

Geceleri rüya gören bazı kişiler; binadan ölüme atlamak, yürümek, tanımlanamayan konular hakkında konuşmak ve duvarda resim yapmak gibi bazı aktiviteleri gerçekleştirebiliyor. Bu sanal hayallerini gerçek eylemlere dönüştürme biçiminde açıklanıyor. Bilinçli ana geldiklerinde eylemlerini hatırlamazlar. İnsanların rüya gördüklerinde böyle çılgınca şeyler yaptıklarına dair birçok kanıt vardır.

Rüya Yaratmak Nedir?

Beynimiz, uykumuzun yanı sıra hayalimizden de sorumlu olan Dimetiltriptamin adlı bir ilaç yaratır. Bu kimyasal beyinde yaratıldığında halüsinasyon oluşturabilen “Rüya İlacı” olarak da adlandırılır. İnsanlar öldüğünde de, aynı kimyasal madde fazlaca üretilir. Kimyasal beyinde sentetik olarak üretilir, bu da beynin gerçek dünya varlığından bilincini tamamen kaybetmesine neden olur. Bu nedenle; bu ilaçlarla karşılaşırsanız, onlarla temas etmeden önce iki kez düşünün. Çünkü solunduğunda öldürecek kadar güçlü katil ilaçlardır.