Dünya çapında salgınlar korkutucu bir düzeydedir. İnsanların panik halinde olmalarına ve sağlıklı düşünememelerine yol açar. Korku ile birlikte insanlar yanlış kararlar verebilmektedir. Bunun için uzmanların ve doktorların yönlendirmelerine uyulması tavsiye edilir. Son günlerde ortaya çıkan Corona virüsü birçok insanda korku endişe ve paniğe yol açmaktadır. Bunun sonucunda ihtiyaçtan fazla maske alımı, tüketimi ve insanlara karşı ırkçılık ortaya çıkmıştır.

Bu sorunlar ile birlikte birçok Restoran işletmesi zarara uğramaktadır. Corona virüsü  endişesi Büyük şehirlerde bulunan Çin restoranlarında talihsizliklere yol açmaktadır. Corona virüsü vakaları Çin anakarası üzerinde ortaya çıkmıştır. %99’u Çin’de, bunun yarısından fazlası da Hubei’de görülmektedir. ABD vakaları da yeni corona virüsüne atfedilen düzeydedir.

Corona Virüsü Salgınının Piyasaya Zararları

Corona virüsü insan sağlığı dışında ekonomik olarak da işletmelere ciddi şekilde zarar vermektedir. Her geçen gün artan zarar ile birlikte Çin restoranlarına karşı yoğun bir baskı oluşmaktadır. Aynı zamanda Amerikan Havayolları ve Çin arasında hizmet sağlayan Hava Yolları askıya alınırken seyahatler en aza indirilmiş ve hatta iptal edilmiştir. Bu durum sonucunda Çinli turistlerin harcamalarına karşılık ciddi büyük mali kayıplar oluşmaktadır.

Çinli turistlere hitaben yapılan tüm geziler iptal edilmiştir. Günümüzde sosyal medya kullanılırlığı, ırkçı politika ve yabancı düşmanlığı ile büyük eleştiriler yapılmakta ve ülke genelinde işletmelerde büyük bir boşluğa neden olmaktadır. Eater’a göre; Corona virüsü salgını Çinli insanları kapsayan ve geçmişteki yabancı düşmanlığı suçlarını yeniden gün yüzüne çıkaran tablo oluşturmaktadır. Batılılar ile ilgili olumsuz düşünceler ortaya çıkarak yemek yeme kültürlerinden yaşam tarzlarına kadar birçok eleştiriye açık hale getirilmiştir.

Salgınlardan Korunma Yöntemleri

Salgınlardan ve diğer tüm hastalıklardan korunmak için düzenli olarak eller yıkanmalı ve kişiler arası temastan kaçınılmalıdır. Sağlık kuruluşları tarafından da sürekli hatırlatılan grip aşısı vücut bağışıklık sistemine yarar sağladığı için yaptırılmalıdır. Günlük hayata devam edilmeli ve kesinlikle panik halinde hareket edilmemelidir. Restoranlarda ve diğer  işletmelerde yeme-içme alışkanlığına devam edilerek salgın yokmuş gibi hareket edilmesi tavsiye edilir.

Bu sayede psikolojik olarak kişi rahatlatılmalı ve işletmeler ekonomik olarak belli bir düzeyde hizmet vermelidir. Panik ve endişe halleri kişiye olumsuzluklara daha çok iteceğinden dolayı pozitif olmalı ve olabildiğince bağışıklık sistemi yüksek düzeyde tutulmalıdır. Bol bol vitamin takviyesi alınarak vücut hastalıklardan korunmalı ve her gün mümkün boyutta duş alınmalıdır.