Galaxy S20 Ultra, tüm zamanların en iyi telefon kamera kurulumuna sahip sıra dışı bir cihazdır.

ARTILARI

Yüksek kaliteli

Özellik dolu kamera dizisi

Mükemmel çok yönlülük,

120Hz ekran Android’i daha rahat hissettirir.

EKSİLERİ

Tutarsız gece görüntüleri

100x zoom görüntüler buna değmez

Çok pahalı

Pil ömrü iyi değil

FIYAT

1.199 £ (128GB), 1399 £ (512GB)

Samsung birçok sıra dışı telefon yapıyor. Kullanıcılara, en son mobil teknoloji ile neler yapılabileceğini gösteriyorlar. Bu ürünler, çoğu insanın karşılayabileceğinden daha pahalıya mal oluyor.

Samsung Galaxy Z katlanabilir telefonlar, göz alıcı özelliklerde geldi ama sonunda sizi yarı yolda bırakmayacak benzer özelliklerde Samsung Galaxy S20’de göründü. Katlanabilir akıllı telefonlardan olan Samsung Z Flip, diğer katlanabilirleden farklı olarak plastik filmi yerine “esnek cam” kullansa bile endişe verici derecede kırılgandır.

Samsung Galaxy S20 telefonunu araştırmaya başladığımızda üç nokta öne çıkıyor. 512GB sürümü için 1.000 £ ve 1399 £ ‘dan fazla oldukça pahalı olan fiyat. Kameranın “100X” zoom moduna sahip olması. Ekranları, 120Hz yenileme hızına sahip. Bunlar etkileyici özellikler. Samsung Galaxy S20, Huawei’nin P20 Pro ve Mate 30 Pro gibi telefonları gibi ileri düzey olduğu söylenebilir. Huwai’nin Google hizmetlerinden sürülmesi ile Samsung Galaxy S20, bu fiyata telefon kullanmak isteyenler için yeni nihai Android telefon olacak gibi görünüyor.

Önce Samsung Galaxy S20 telefonunun en ilginç ve dikkat çeken zoom özelliği ile kısmı olan kamerasını ele alalım. Büyüleyici bir Tardis benzeri etkiye sahip. Kasa 8.8 mm kalınlığında ve böyle bir lens kullanımı oldukça dikkat çekici. Telefonlarda görülen lens elemanları, telefonun arkasına dikey olarak oturduğu periskop tarzı bir tasarım.

Yine de Samsung gerçeklikle mücadele etmek zorunda, çünkü Samsung Galaxy S20’nin 100X Space Zoom fotoğraflarına ilk tepkiniz “bu bir şaka mı?” olabilir. 100x görüntü kalitesi çok kötü.

Bununla birlikte, Samsung Galaxy S20’nin kamera dizisi mükemmel ve bir telefona koymak için en iyilerinden birisidir. İyi 100x fotoğraf çekememesi eksi yönü, ama optik zoom 4x büyütme oranı olduğu zaman oldukça başarılı. Bu kamerayı kullanma deneyimi Huawei Mate 30 Pro’nunkine benzer. 0,5x ile 100x arasındaki herhangi bir odak ayarını seçmek için inanılmaz kompozisyon esnekliği verilir.

Samsung Galaxy S20  ile dikkatle bakıldığında, yakınlaştırma aralığında serbestçe kaydırma yaparken (özellikle 1x ve 4x arasında geçiş yaparken) küçük değişiklikler görebilirsiniz. 20x’e bastığınızda, çevredeki sahnenin 5x’deki küçük bir görünümü açılır. Böylece teleskoplarını kavramaya çalışan biri gibi konunuzu aramaktan kaçınabilirsiniz. Telefon, görüntülerin 30-100x hızla çekilmesini oldukça kolay hale getirmek için etkin bir yazılım sabitleme yönteminden büyük ölçüde yararlanır. Gerçek bir 100x optik zoom lens ile tripodsuz yapmak neredeyse imkansız olduğunu unutmamalısınız.

Görüntü kalitesi de 0,5x ila 10x arasında mükemmeldir. Bugüne kadar bir telefonda görülen en iyi kamera donanımı dizisi olabilir. Ana sensör 108MP Samsung S5KHM1’dir. 12 megapiksel fotoğraflar çeker. Çok daha fazla ayrıntı yakalayan 108MP modu var ve oldukça güzel. İyi aydınlatılmış tatil fotoğrafları için kullanmaya değerdir. Ultra geniş kamera, gerçek bir 12 megapiksel sensör, ortalama doğal hassasiyetin ve iyi dinamik aralığın üzerinde 1.4 mikron sensör piksele sahip bir kameradır. Galaxy S10 serisi gibi, bu ultra genişlik de bir GoPro Hero 8 Black’e rakip olmak için titreme azaltmalı süper stabilize video modu için kullanılabilir.

Samsung Galaxy S20’nin videosunun odak uzaklığı çok yönlülüğü, fotoğraflarından çok daha etkileyicidir. Sadece 0,5x ile 20x arasında herhangi bir görünümde video çekmekle kalmaz, aynı zamanda 0,5x, 1x ve 5x orta çekim arasında geçiş yapabilirsiniz. Geçiş en pürüzsüz değil, ancak Samsung’un üç kamera arasında “canlı” neredeyse kesintisiz geçiş yapmayı başarması etkileyici.

Samsung Galaxy S20 Ultra, 8K video bile çekecek. Elbette 44K moduyla çekim çok daha iyi olabilir. Samsung Galaxy S20 her zaman harika denebilecek bir telefon kamerası sahibi olarak görülebilir. Sadece herhangi bir 100x zoom hype özelliğine inanmayın. Samsung’un lansman sonrası, bu konuda birkaç iyileştirmesi olabilir.

Gece görüntü kalitesi Google Pixel 4 veya Huawei Mate 30 Pro düzeyinde değildir. Gece modu yerine Otomatik modu kullanarak çekim yapmanız önerilir.

Şimdiye kadar beş kameradan sadece üçünü konuştuk. Diğerleri, dinamik piksel binning kullanan mükemmel bir 40MP selfie kamera içermektedir. Son olarak Samsung Galaxy S20 Ultra kamera, hem fotoğraflarda hem de videoda arka plan bulanıklığı için gerçek zamanlı derinlik haritaları oluşturan bir uçuş zamanı sensörüne sahiptir. Bu modların kullanımı eğlencelidir. Ancak Samsung, karmaşık konuların doğal görünmemesine neden olabilecek en iyi nesne anahat algılamasına sahip değildir.

Samsung’un diğer büyük övünme noktası, 120Hz ekranı. 60Hz ekran, ekrandaki görüntüyü saniyede 60 kez yeniler. 120Hz ekran ise 120 kez yeniler. Çoğu kullanıcı bunu fark etmeyebilir. 120Hz yenileme, Samsung Galaxy S20 Ultra’nın menülerini daha sorunsuz bir şekilde kaydırır. Dokunmatik ekranın yanıt oranları iyidir. Optik bir yanılsama olsa bile telefonun daha hızlı tepki vermesini sağlar. S20 Ultra’nın dokunmatik katmanı, saniyede 240 kez tepki verebilir.

Samsung ayrıca Android’in oluşturulduğu çözünürlüğü de azaltır. Telefonun 6,9 inç 3200 x 1440 piksel ekranı var. Ancak çözünürlük, 2400 x 1080’dir. Varsayılan değerler yapılmazsa, her ikisini birden değil  yalnızca ultra yüksek çözünürlüğü veya yüksek yenileme hızını seçebilirsiniz.

Elbette yüksek yenileme hızı Samsung Galaxy S20 için en büyük farkı yaratır. Kullanıcı bu noktada, bu özelliğin ekstra maliyete değip değmeyeceğine karar vermek durumunda kalacaktır. Yüksek ekran özellikleri, pil ömrünü azaltıyor.

5000mAh bataryaya sahip 180 £ ‘luk bir telefon olan Oppo A5 2020’den Samsung Galaxy S20 Ultra’ya geçtik. Oppo’nun günü yüzde 35-40 oranında şarjla bitireceğini tahmin edebilirsiniz. Ama Samsung yüzde 10-15’e sahipken bunu yapabilir. 120Hz pil ömrünü önemli ölçüde azaltmaz. Ancak telefonun gece yarısına kadar çıkması zor olabilir. Kısacası Samsung bu telefonunda da pil ömrü konusunda oldukça iyi.

Ayrıca ekran teknolojisinde başka yerlerden daha fazla dinamizm bulacaksınız. Bu ekran büyük, parlak, yanlarda kavisli ve renkli. Sorun Infinity-O konusunda ve Samsung bu konuda başarısız.

S20 Ultra’nın ekran içi parmak tarayıcısı en iyisi gibi hızlı görünebilir. Samsung bir kez daha optik bir sensör yerine ultrasonik bir sensör kullanıyor. Galaxy S10’lardan daha hızlı olsa da, en iyi optik modeller veya Oppo A5 gibi bütçe telefonların bile arka tarayıcıları kadar hızlı değildir.

Telefonun geri kalan kısımları ya tanıdık, yada daha geniş bir anlamda çok dikkat çekici değildir. Samsung Galaxy S20 Ultra’nın güçlü stereo hoparlörleri var, ancak şu anda rekabetçi Android telefonlarda bulunanlardan biraz daha iyi. Android 10 ve Samsung’un geçen yıl olduğu gibi görünen ve hisseden özel kullanıcı arayüzünü kullanıyor. Önceki modellerde olduğu suya dayanıklı bir telefon ve bir Samsung Exynos 990 işlemcisi var. Ancak ABD’de satılan Samsung Galaxy S20 Ultra’nın bazı varyantları Snapdragon 865 kullanıyor.

Samsung Galaxy S20 Ultra’nın oyun performansında bazı tutarsızlıklar da fark ediliyor. Bazı oyunlarda daha fazla kare hızı titremesi var gibi görünüyor. Bu yepyeni bir CPU olduğu için olabilir ve optimizasyon ile gelişebilir. Telefon aksi takdirde duyarlı ve büyük ölçüde hatasızdır.

1400 £ ‘lık bir telefon mu? Neden olmasın. Huawei Mate X’lerden 1.000 £ daha az ve bir hafta içinde kırma olasılığınız daha düşük. Ancak bu belirlenen fiyat, Samsung Galaxy S20 Ultra için maliyeti haklı çıkarabilir mi? 100X Space Zoom görüntüleri ile değil, 5G seçeneği özellikle tüm S20 ailesi için mevcut, ve bu nedenlerle fiyat düşündürebilir. Ancak Samsung Galaxy S20’ninbeş kamerası bir telefonla çekim yapabileceğiniz kadar eğlencelidir.

Bu bir aksiyon video kamerası, harika bir 10x zoom özelliğine sahiptir. Huawei Mate 30 Pro ve P30 pro da bu cazibenin çoğuna sahip ve yarı fiyatına.

Bununla birlikte, S20 ve S20 + üzerinde mobil fotoğrafçılık yapacaklar için gerçek bir çekiciliğe sahiptir. Zoom özellikleri oldukça başarılıdır. Ama 100x zoom için fiyat artışı oldukça fazladır.

Samsung Galaxy S20 Ultra, doğrudan Samsung’dan 1,199 £ (128GB depolama) veya 1.399 £ (EE’de ayda 79 £ ) karşılığında ön siparişle alınabiliyor. 13 Mart’tan itibaren satışa sunulacak.