Genel olarak büyük milletler, askeri olarak yüzyıllar boyunca savaş gemilerini daha büyük, daha güçlü ve daha hızlı yapma eğiliminde olmuşlardır.

Sağlam ve iyi organize edilmiş bir donanmaya sahip olmak demek, aynı zamanda bir ulusun dünya güç statüsünü sürdürmesi için genel bir şarttır. Bu nedenle dünya, yıllar boyunca farklı uluslar tarafından yapılmış olan yüzlerce güçlü savaş gemisinin inşa edildiğini gördü. Elbette tarihin en büyük savaş gemilerinden bazılarının üretildiğini gören 20. Yüzyıl, bu durum için bir istisna olmadı.

Bu yazıda, 20. yüzyılın en büyük on savaş gemisine odaklanıyoruz. Tarihin en ölümcül deniz savaşlarından iki tanesinin 20. yüzyılda olduğunu hatırlamamızda fayda vardır.

10. HMS Dreadnought, Birleşik Krallık

HMS Dreadnought, Birleşik Krallık

Üretildiği zaman, HMS Dreadnought sayesinde “tüm büyük silahlar” çağı başlatılmış oldu. Dreadnought; öncesinde yapılmış olan savaş gemilerinin aksine, elektronik telemetre aracı tarafından desteklenen sadece 12 inç topların olduğu bir savaş gemisi oldu. Dreadnought savunma amaçlı bir savaş gemisi olduğu için, tamamen çelikle kaplanmıştır.

Dreadnought’ta kullanılan ileri teknolojilerden dolayı birçok kişi, sonrasında yapılan savaş gemilerinin tamamen eski haline getirmenin imkansızlaştığı iddia etti. Aslında Dreaddnought bir denizaltıyı batıran tek yüzey gemisi olmanın dışında listedeki birçok savaş gemisinden daha az servis kaydına sahip. Ancak hem bu özelliğinden dolayı, hem de savaş zaferleri yerine deniz savaşı standardını önemli ölçüde değiştirdiği için Dreadnought akıllarda hep yer ediyor.

9. USS Nimitz (CVN-68), Amerika Birleşik Devletleri

USS Nimitz (CVN-68), Amerika Birleşik Devletleri

Nimitz savaş gemisi sınıfı, Birleşik Devletler Donanması’na bağlı nükleer motorlu on uçak gemisinden oluşur. USS Gerald R. Ford’dan (CVN-78) önce, Nimitz sınıfı savaş gemileri şimdiye kadar yapılmış ve hizmette olan en büyük savaş gemileridir. Nimitz gemileri 30 knot veya 56 km / s üzerinde bir hız ve 260.000 SHP veya 190 MW’ın üzerinde bir güç üretebiliyor. Nimitz, 333 metre uzunluğunda ve yüklendiğinde 100.000 uzun tonlu yer değiştirmeye sahiptir.

Bu savaş gemileri yakıt ikmali yapmadan 20 yıldan fazla çalışabiliyor. 50 yıllık bir ömrü var. Gemi, hava kanadı dahil 6.012 mürettebat üyesine dayanıyor. USS Nimitz (CVN-68); Körfez Savaşı, Irak’ta Kartal Pençesi , son zamanlarda Afganistan, Irak olmak üzere dünyanın dört bir yanında çok sayıda önemli ve tehlikeli operasyonda yer aldı.

8. HMS Ark Royal (91), Birleşik Krallık

HMS Ark Royal (91), Birleşik Krallık

HMS Ark Royal (91) 13 Nisan 1937’de lanse edildi. 16 Aralık 1938’de ise görevlendirilen bir savaş gemisidir. Göreve başlamasından bir yıl sonra, Alman cep savaş gemisi Amiral Graf Gee’yi aramak için diğer savaş gemilerine yardım etmek üzere güney Atlantik’e gönderildi.

Alman savaş gemisi Bismarck’ı vuran ve manevra kabiliyeti olmayan HMS Ark Royal, Akdeniz sularında çok aktifti. Ark Royal, Cenova limanına vurdu, uçakları Malta’daki kuşatılmış üsse düzenli olarak götürdü. Ark Royal’ın sonu, Kasım 1941’de Alman denizaltısı tarafından dört torpido ateşlediği zaman geldi.

7. Alman Savaş Gemisi Bismarck, Nazi Almanya

Alman Savaş Gemisi Bismarck, Nazi Almanya

1941’de tarihin en çok avlanan gemisi olarak bilinen büyük Bismarck , İngiliz Donanması’nın hedefindeydi. Sonunda da İngiliz donanmasında bir savaş gemisi tarafından batırıldı. 1989 yılına kadar gemi, Robert Ballard’ın (Titanik’i bulan aynı adam) bulacağı zamana kadar denizin dibinde bulunuyordu.

Bismarck, 2. Dünya Savaşı sırasında Atlantik’teki en yetenekli savaş gemisi olarak görülüyordu. Gemi, HMS Hood’u kolayca batıran dünyanın en ölümcül gemilerinden biriydi. Savaş sırasında Hitler’in İngiltere’yi abluka altına alma stratejisinin anahtarı konumundaydı. Bismarck’ı batırmış olan savaş, İkinci Dünya Savaşı sırasında nihai deniz savaşlarından biri olarak görülür.

6. USS Enterprise, Amerika Birleşik Devletleri

USS Enterprise, Amerika Birleşik Devletleri

USS Enterprise 1960 yılında Newport News Virginia’da lanse edilen ilk nükleer motorlu uçak gemisiydi. Taşıyıcının eski adı CVA (N) -65 idi. Big E, sadece sekiz nükleer reaktörle çalışan geminin takma adıdır. 5.700 mürettebat ile çalışan gemide, silah ve uçak için daha fazla yer bulunuyordu.

USS Enterprise, 70 – 90 arasında uçak taşıma kapasitesine sahipti. Gemi, 250 feet genişliğinde uçuş alanı ve 93.970 tonluk büyük bir ağırlık ile 1.120 feet uzunluğundaydı. Günümüzde, 2012’de hizmet dışı bırakılıncaya kadar, en güçlü savaş gemilerinden biriydi.

5. Alman Savaş Gemisi Tirpitz

Alman Savaş Gemisi Tirpitz

Alman Kriegsmarine’nin son savaş gemisi olan Tirpitz , 1939’da törenle göreve başlatıldı. Norveç’e savaş gemisini gönderdikten sonra, Almanlar’ın Norveç’teki varlığının güvenli ve stratejik olarak desteklenmesi için görevler yaptı. Bu geminin Norveç’teki varlığı, her konvoya bu rotayı kullanarak ağır zırhlılar tarafından ağır bir şekilde eşlik edilmesine neden oldu.

Tirpitz’in en büyük başarısı, 1942’de konvoy PQ-17’ye karşı tek bir salvo bile ateşlemeden geldi ve Murmansk’a giden Müttefik gemilerini tespit ederek eskort gemileri konvoya saldırmasına yo açtı. Tirpits; 12 Kasım 1944’te ağır saldırıya uğradı ve ağır hasar alıp Norveç’teki bir fiyortun alçak sularında denizi boyladı.

4. Kagerō Sınıfı Destroyer, İmparatorluk Japonya

Kagerō Sınıfı Destroyer, İmparatorluk Japonya

Kagerō Class Destroyer , Japon İmparatorluk Donanması (IJN) tarafından şimdiye kadar yapılmış en etkileyici savaş gemilerinden biridir. Tasarım daha çok gemiden gemiye avantaj yaratmaya odaklanıyor. Japonların, düşmanlarını batıracak, zırhlıları ve kruvazörleri öldürecek savaş gemileri inşa etme hedefine 3 ikiz kulede bulunan altı adet 5 inçlik top ile Kagerō’ uymaktaydı.

Kagerō’nin diğer gemilere göre en ölümcül avantajı, çoğunlukla diğer Japon savaş gemileriyle paylaşılan bir silah sınıfı olan “24“ Uzun Lance ”torpido idi. Oksijenle çalışan torpido 40.000 yard kadar seyahat edebilir ve hedeflerine vardıklarında ciddi hasarlara neden olabilirdi.

Etkileyici yapılarına rağmen 18 Kagerō sınıfı gemi arasından sadece bir gemi savaştan sağ çıkabildi.

3. Japon Yamato Zırhlısı

Japon Yamato Zırhlısı

Yamato, tarihteki yerini diğerlerinden daha fazla yer değiştirmesine borçludur ve en ağır silahlara sahip olarak tarihin en heybetli el sanatlarından biri olarak görülür.

Yamato’nun devasa 18 inçlik topları 25 deniz milinde kolayca 3.200 lb’lik füzeler fırlatabiliyordu. Zırhı 2 metreden daha kalındı. Yamato’nun tasarımcıları, hücum ve savunma gücünün hız üzerindeki önceliklerine önem verdiler. Bu büyüklüğündeki bir gemi için fena sayılmayacak 27 deniz milinde hız yapabiliyordu. Bununla birlikte, bu hız çağdaşlarının çoğundan daha yavaştı.

Yamato, yavaş olması yanında batırılmaz bir silah yerleşimi oldu. ABD’nin Nisan 1945’teki hava bombardımanı Yamato’yu yok etti.

2. USS Pennsylvania (BB-38), Amerika Birleşik Devletleri

USS Pennsylvania (BB-38), Amerika Birleşik Devletleri

Eski Birleşik Devletler donanma gemisi,  1916’da Pennsylvania’da Kaptan HB Wilson’a yaptırıldı. Kısa bir süre sonra, gemi Amiral Henry Mayo altında ABD Donanması Atlantik Filosu’nun amiral gemisi oldu.

USS Pennsylvania, ABD I.Dünya Savaşı’na girdiğinde Yorktown Virginia’daydı ve yüksek akaryakıt tüketimi nedeniyle Amerika’da kaldı ve sadece kömür yakan zırhlıların Birleşik Krallık’a gönderilmesine yol açtı.

Ne zaman Japon uçakları 1941 yılında Pearl Harbor saldırısı başladı, Japon bombardımanının önlenmesi için aranan gemi oldu. USS Pennsylvania, 31.400 ton ağrlığında ve 915’e kadar mürettebatla görev yapan bir gemiydi. Savaş gemisinin hızı, 35.000 SHP olan 21 deniz mili idi.

1. Kirov sınıfı Savaş Kruvazörü, Sovyetler Birliği – Rusya

Kirov sınıfı Savaş Kruvazörü, Sovyetler Birliği - Rusya

Kirov sınıfı muharebe kruvazörü, en büyük ve en ölümcül silahlı yüzey savaşçısı olarak kabul edilen bir Rus donanması gemisidir. Daha önce Sovyet Donanması ile hizmet veriyordu. Silahlanma ile birlikte bu savaş gemisinin büyüklüğü, onu ağır bir kruvazör arasına sokuyor. Kirov sınıfı savaş kruvazörü yüzünden Amerika Birleşik Devletleri Iowa Sınıf Savaş Gemilerini yeniden hizmete soktu.

Kirov 1980 yılında üretim faaliyetine başladı ve dört yılda diğer Kirov sınıfı ile birlikte göreve başladı. Gemi, yüklendiğinde 28.000 tonu kolayca değiştirebilir ve 140.000 SHP’yi bir araya getiren bir çift yağla çalışan buhar türbinine ve bir çift nükleer reaktörden güç alır. Bu kombinasyonla Kirov, 1.100 milden fazla 30 deniz milinde ilerleyebiliyor. Gemi sadece nükleer enerji ile çalışırken yaklaşık 20 deniz mili alabilir. Yaklaşık 700 denizci büyük savaş gemisini işletiyor. Ve roketlerin yanı sıra yüzlerce füze içeren dikey fırlatma sistemi ile dikkat çekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ; Dünya’nın En Güçlü 10 Füzesi