Araştırmalar sayının değişebileceğini söylüyor. Ancak oranlar günlük egzersizin yerine tutmayacak.

Seks Yaparken Kaç Kalori Yakarız?

Cinsiyet ve kalori yakımı ile ilgili araştırmaları içeren birkaç farklı çalışma vardır. Quebec’ten bir üniversitede yapılan bir çalışmada, egzersiz sırasında cinsiyete göre kalori yanmasını izlemiş ve karşılaştırmıştır. Sonuçlar erkeklerin 25 dakikalık cinsel ilişki sırasında 100’den fazla kalori veya dakikada 4.2 kalori yaktığını göstermektedir. Kadınlar sadece 25 dakikalık seksede 69 kalori veya dakikada 3.1 kalori yakarlar. Aynı grup 30 dakika hafifçe koştu ve daha fazla kalori yaktı. Kadınlar ortalama 213 kalori yaktılar ve erkekler çalışmanın sonuçlarına göre ortalama 276 kalori yaktılar.

New England Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir raporda , erkeklerin seksin altı dakikası boyunca sadece 21 kalori yaktıkları gördü. Yapılan testlere kadınlar dahil edilmedi.

Mevcut araştırmaya dayanarak, insanların seks sırasında ne kadar kalori yaktıklarını tam olarak tespit etmek zor . “Seks sırasında yakılan kalorileri hesaplarken, yaş, kilo, metabolizma, efor, pozisyon ve sürenin uzunluğu gibi dikkate alınması gereken birçok faktör var” diyor. “Bu faktörler, sonuçlarına dayanarak sonuç sonuçlarını önemli ölçüde değiştirebilir.” Bu faktörlerin bazılarını kontrol edemezsiniz, ancak cinsel yaşamınızı iyileştirme gücünüz var . Ünlü bir antrenör, bu faktörlere rağmen, tüketilen enerji harcamalarının ve yakılan kalorilerin egzersizin her zaman seksten daha yüksek olacağını açıklıyor.

Seks Yapmanın Faydaları

Seks, kalorileri yakmanın en iyi yolu olmasa da, seksten alabileceğiniz beklenmeyen başka sağlığa yararları da vardır. Düzenli seks yapmak vücudunuzun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur, zihinsel sağlığınızı ve ruh halinizi geliştirir ve hatta daha genç görünmenizi sağlar. Hem cinsiyet hem de egzersizi artıracak birçok fayda vardır, çünkü bunlar artan kalp atış hızı, dayanıklılık ve güç içerir. Özellikle endorfinleri arttırdığı için, aklınız için de iyi olduğunu söyleniyor. Sevişmenin, yaşlanmayı yavaşlatmasa bile yardımcı olabileceğini unutmamak gerek.