Seri katliamların birçoğu akıl hastalığı, psikolojik nedenler ve hayal kırıklıklarına bağlı olarak gerçekleştirildi. Seri katiller, bir anlamda intikam aldı. Farklı ülkelerden olan, farklı tutum ve arzulara sahip birçok acımasız seri katil var. Bazıları 100’den fazla kişiyi öldürürken, bazıları da ölümlerindeki şiddeti ile hatırlanıyor. Oldukça geniş bir liste var. Biz ise seri katiller listesinde 20. yüzyılda eylemlerini yapanları dikkate aldık. İşte 20. yüzyılın en sadist seri katillerinin listesi:

10. Dean Corll (28+ kurban)

Dean Corll; 1970’den 1973’e kadar “Houston Toplu Cinayetleri” olarak adlandırılan olaylarla 28’den fazla erkek çocuğunu kaçırmış, tecavüz etmiş, işkence yapmış ve öldürmüş olan bir Amerikan seri katildir. Kurbanlara genellikle bayılıncaya kadar alkol ve diğer uyuşturucular verildiği görüldü. Kurbanlar, kontrplak tahta üzerine veya yatağa iple bağlanarak dövülmüştü. Birkaç gün boyunca işkence yapıldıktan sonra, boğulma veya 22 kalibrelik bir tabanca ile vurularak öldürülmüşlerdi. Kurbanlarını gömmek için dört yeri kullandı: Bolivar yarımadasında bir plaj, Jefferson County’de bir plaj, kiralık bir tekne kulübesi veya Sam Rayburn Gölü yakınındaki ormanlık alan.

9. Robert Berdella (6+ kurban)

Robert Berdella; 1984 ve 1987 yılları arasında en az altı erkeğe fiziksel olarak saldırı ve işkence yaptığı, sonrsında da öldürdmesiyle bilinen bir Amerikan seri katilidir. 16 yaşında, restoranda bir erkek iş arkadaşı tarafından cinsel saldırıya uğradığını iddia etti. 1967 yılında Kansas City Sanat Enstitüsü’ne katıldı ve bu zamanlarda hayvanlara işkence yaptığını itiraf etti. Suç kariyerine uyuşturucu ticareti ve alkol bağımlılığı ile başladı. 19 yaşında esrar ve LSD sahibi olduğu için tutuklandı. Erkek fahişelerle ilişkileri olduğu biliniyor ve eşcinsel olduğu düşünülüyordu. Berdella, fahişeleri öldürerek 1984’ten itibaren seri cinayetlere başladı. Kurbanlarına, bodrumda işkence yaptı ve öldürdü. Boğulma dışında ilaç enjekte etme, elektrik verme, zehirlenme ve bileklerin piyano teli ile kesilmesi gibi farklı yöntemleler işneceler yaptığı ve ölümleri gerçekleştirdiği biliniyor. Sadist canavar 1992’de Jefferson City Correctional Center’da kalp krizinden öldü.

8. John Brennan Crutchley (30 kurban)

John Brennan Crutchley, “Vampir Rapisti” olarak adlandırılan bir tecavüzcü ve seri katildir. Sadist katilin, cinsel saldırıya uğrattığı kurbanlarının kanını içerek tükettiği bilinmektedir. En az 30 kadının katledilmesi ve öldürülmesi ile ilşkilendirilmiş olmasına rağmen, hiçbir zaman bu suçlardan yargılanmadı veya mahkum edilmedi. 1997 yılında Virginia Fairfax sekreteri 25 yaşındaki Debbora Fitzjohn gizemli bir şekilde ortadan kayboldu. Crutchley, kadının en son erkek arkadaşıyla görüldüğü bir römork parkının yakınında yaşadığı için baş şüpheliydi. Crutchley birkaç kez sorgulandı ama bir sonraki yıl Ekim ayında bir avcı tarafından iskelet kalıntıları bulunduktan sonra bile suçu kanıtlanamadı. Bölgede başka kaybolmalarda meydana geldi. Pennsylvania’da ikamet ettiğinde de bir dizi kayıp olayı yaşandı.Uzak bölgelerde kadın cesetleri bulundu. 1985’te Florida, Malabar’da gerçekleştirdiği bir cinayet girişiminde video kullandı ve eylemini videoya çekti. Kurban kurtuldu. Crutchley için bir arama emri çıkarıldı, ancak yakalandığında video kaset kısmen silinmişti. Tam kanıt elde edilemese bile aynı gün tutuklandı.

7. Pedro Rodrigues Filho (100+ kurban)

Pedro Rodrigues Filho’nun Brezilya’nın en kötü şöhretli seri katili olduğuna inanılıyor. Brezilya seri katili “Pedrinho Matador” (Killer Petey) olarak adlandırıldı. 1973’te tutuklanmasının ardından 2003 yılında 73 cinayetten hüküm giydi. İlk kurbanını 14 yaşında öldürdü. Sao Paulo’da çeşitli soygunlara katıldı ve bir uyuşturucu satıcısını öldürdü. Sao Paulo’daki kampta birlikte yaşadığı Maria Aparecida Olympia ile tanıştı. Kadın, bazı çete üyeleri tarafından öldürüldü. Pedro Rodrigues Filho intikam almak istedi ve bunun için cinayeti yapanları bulmak için insanlara işkence yaparak öldürdü. 18 yaşında 10 kişiyi öldürmüştü. Annesine pala ile saldıran babasını infaz etti.

6. Daniel Conahan (15+ kurban)

Daniel Conahan”Hog Trail Killings” ile bağlantılı şüpheli bir Amerikan seri katilidir. Sadece bir cinayetten hüküm giymiştir ve 15’ten fazla cinayet işlediğinden şüpheleniliyor. Cinayetleri çoğunlukla eşcinsel erkeklerle bağlantılıdır. 1 Şubat 1994’te Punta Gorda’da bir adamın parçalanmış bir cesedi bulundu. Vücut kötü bir haldeydi, çoklu ip yanıkları vardı ve adamın genital organı çıkarılıp atılmıştı. Bir başka olay, 1 Ocak 1996’da bir köpeğin bir adamın kafatasını getirmesiyle görüldü. Polis cesedi bulduğunda, iskelet kalıntıları 1994 kurbanına benzer bir durumdaydı. Bundan sonra, Florida’da birçok kafatası ve ceset bulundu. Bu cinayetler Daniel Conahan ile bağlantılıydı ve medya cinayetleri “Hog Trail Killings” olarak adlandırdı. Daniel’in çocukluğundan bir eşcinsel olduğuna inanılıyor. Birleşik Devletler Deniz Kuvvetleri’ne hizmet etti ve eşcinsel talepleri nedeniyle mahkemelik oldu.

5. Andrei Chikatilo (56 kurban)

Andrei Chikatilo; 1978-1990 yılları arasında en az 52 kadın ve çocuğa saldıran, öldüren ve sakat bırakan bir Sovyet seri katilidir. Bu kasvetli suçları işleyen “Butchering Rostov”, “The Red Ripper” ve “Rostov Ripper” olarak adlandırılmıştır. Chikatilo’nun çocukluğu sıkıntı, yoksulluk, alay, açlık ve savaştaydı.

Chikatilo, orduda da görev yaptı. 1963’te kısa süren bir evlilik yaşadı. 1970 yılında Rus dili öğretmeni oldu. 1978’de ilk kurbanı olan 9 yaşındaki bir kızı öldürdüğü biliniyor. Kurbanlarının birçoğunun vücut parçalarını kesmesisökmek, göz yuvalarını çıkartması, dillerini koparması, özel organlarını yırtması gibi gibi acımasız infaz yöntemleri olduğu biliniyor. Psikopat katil, 13 Eylül 1984’te tutuklandı.

4. Albert Fish (9 kurban)

Albert Fish, Amerika’dan küçük çocuklara işkence eden, onlara tecavüz eden sadist yamyam bir seri katildi. “Gray Man”, “Wysteria Kurtadam”, “Brooklyn Vampire”, “Moon Maniac” ve “Boogey Man” gibi isimleri var. Engelli çocuklar ve Amerikan-Afrikalı çocuklar gibi daha zayıf kurbanları avladı. Korkunç katilin kurbanlarını sakatladığı, kanlarını içtiği, etlerini pişirdiği ve vücut kısımlarını tükettiği biliniyordu. 9 çocuğu öldürdüğünden şüpheleniyordu, ancak lendisi bu sayının 100 olduğunu belirtti. Sayının cinayet mi yoksa cinsel saldırı mı olduğu belli değil. Fish, asla bir çocuğu öldürdüğünü itiraf etmedi. Tarihin en sadist seri çocuk katili ve psikopatı, 16 Ocak 1936’da elektrikli bir sandalyede infaz edildi.

3. Donald Henry Gaskins (80+ kurban)

Donald Henry Gaskins, 80 ila 90 kişiyi yalnızca zevk için öldürdüğünü itiraf ettiği bilinen sadist bir seri katildir. Amerikan seri katili ilk olarak hırsızlık ve tecavüzden tutuklandı. Gaskins, diğer mahkumlar tarafından tecavüze uğradı. 18 yaşındayken iyi hal ile serbest bırakıldı. Gaskins, daha sonra suç davranışlarını etkileyebilecek muazzam zihinsel travmaya maruz kaldığı biliniyor. 1960’larda ve 70’lerde bir öldürme çılgınlığı yaşadığı biliniyor. Her 6 haftada bir ortalama bir kişiyi öldürdü. İnsanları sadece zevk almak için bıçakladı, boğdu ve sakatladı. Bunları farklı yöntemlerle gerçekleştirdiğini itiraf etti.

2. Luis Garavito (300+ kurban)

Luis Garavito, Kolombiya’dan “Canavar” veya “Tribilín” olarak da bilinen bir seri katildir. Yerel medya ona çok sayıda cinayetinden dolayı “Dünyanın en kötü seri katili” diyor. Luis Garavito’nun, 300’den fazla insanı öldürdüğünü , fiziksel saldırı yaptığını ve 147 genç çocuğa işkence yaptığını kabul ediliyor. Garavito’nun kurbanlarının çoğu 6 ila 16 yaşlarındaki yoksul çocuklar ile köylü çocuklarıydı. Başlangıçta suçu işlemek için onların güvenin kazanıyordu. Kurbanlarının  boğazlarını keser ve vücutlarına işkence uygulardı. Bulunan cesetlerin çoğu, ciddi işkence belirtileri gösterdi. Kolombiya hukuk sistemi ömür boyu hapis ve ölüm cezasına izin vermediğinden, birçok Kolombiyalı Garavito’nun erken tahliye olasılığını eleştirdi. O zamanki azami ceza, bu tür korkunç suçlar için sadece 40 yıl idi. Eleştirilerden sonra, cezalandırma Kolombiya’da 60 yıla çıkarıldı.

1. David Parker Ray (60 kurban)

David Parker Ray, “Oyuncak Kutusu Katili” olarak bilinen tarihteki en acımasız ve sadist seri katildir. İlginç olan, sadece şüpheli bir seri katil olması ve hiçbir zaman tek bir cinayetten hüküm giymemiş olmasıdır. Ray; tecavüz, işkence ve cinayet gibi suçları işlediği iddia edildi ve 1950’lerde aktif olarak cinayetler işledi. Kesin cinayet sayısı belirsiz ancak 60’tan fazla cinayet işlediğine inanılıyor. İşkenceleriyle ilgili korkunç kısım, kurbanın üzerinde yapılan işkenceleri görebilmesi için monte edilmiş bir tavan aynasına sahip jinekolojik bir masa içeriyordu. İşkence aletleri arasında; elektrik üretim cihazı, motorlu testere, kelepçe, ayak bileği kelepçesi ve kurbanları esaret altında tutmak için bir oyuncak kutusu vardı. Yaklaşık 100.000 $’a mal olan tehlikeli cihazlar vardı. Ray’in kurbanlarını son derece güvenli bir zindan koşullarında tuttuğu, onlara hipnotik ilaçlar ve yatıştırıcılar verdiği, böylece saldırılardan sonra hiçbir şey hatırlamadığı biliniyor. Ray ve kız arkadaşı Cindy Hendy, bir polis memuru gibi davranarak genç genç kadınları ve fahişeleri avladı. Suçları ancak bir kurban Oyuncak Kutusundan kaçmayı başardıktan sonra ortaya çıktı. Suçlarına karşı uygun ve güçlü kanıtlar bulunmadığından, hiçbir zaman cinayetlerden hüküm giymedi. Yargılanma sürerken kalp krizinden öldü.