Sevgi çok farklı anlamlara gelebilir. Bazen insanlar eşyaları “sevdiklerini” söylerler. Bu şeylerden gerçekten hoşlandıkları veya zevk aldıkları anlamına gelir. Ancak, başka bir kişiyi veya bir grup insanı “sevdiğinizi” söylemek çok farklıdır.

İnsanlar arasındaki sevgi bile farklı anlamlara gelebilir! Ailenizi sevme şekliniz, arkadaşlarınızı sevme şeklinizden farklı olabilir. Tüm bu farklı sevgi tanımları ile işler çok kafa karıştırıcı olabilir.

Neyse ki bilim insanları işleri çözmek için çalışıyorlar. Anlaşılan sevginin arkasında bilim var! Ya da en azından bilim, insanlar sevgiyi hissettiklerinde beyinlerinde neler olduğunu bize söyleyebilir.

Aileniz veya arkadaşlarınızla birlikteyken nasıl hissettiğinizi düşünün. Bu insanlar sizi güvende ve mutlu hissettirir. Arkadaşlarınızı ve ailenizi sevdiğinizde onlarla vakit geçirmek istersiniz. Uzun süre hayatınızın bir parçası olmalarını istersiniz.

Buna bağlanma denir ve bu bir tür sevgidir. Bu sevgiyi hissettiğiniz insanların yanındayken beyniniz belli bir şekilde tepki verir. Çok sayıda oksitosin ve vazopressin salgılar. Bu hormonlar, sevdiğiniz insanlara aile ve arkadaş olarak bağlı hissetmenizi sağlar.

Aşka ne hissettirir? Buna cazibe denir ve farklı kimyasallarla birlikte gelir. Çekim sırasında vücut, dopamin, norepinefrin ve serotonin salgılar. Tabii ki, insanlar uzun süre romantik aşk hissettiklerinde bağlılık da geliştirirler. Bu, beyinlerinin oksitosin ve vazopressin de saldığı anlamına gelir. Uzmanlar, builişkiler sona erdiğinde beynin genellikle bu kimyasalları salgılamaya devam ettiğini bulmuşlardır. Bu ayrılınılan kişi için çok zor bir deneyim olabilir.

Peki ya sadece ilk görüşte aşık olduğunuzda? Bu romantik aşktan farklıdır. Beyniniz testosteron ve östrojen salgılar. Bazen ilk görüşte aşk bir süre sonra çekime hatta bağlanmaya dönüşür.

Artık aşkı hissettiğinizde beyinde neler olduğunu biliyoruz. Ama bazı insanları sevip bazılarını sevmemenize neden olan nedir? İnsanlar neden arkadaş veya aile gibi bazı insanları sever? İnsanların bir kişiye aşık olmasına veya romantik bir aşk hissetmesine neden olan nedir?

Bu hala bir gizem. Ancak bilim insanları, beynin aşk kimyasallarını salan bölümünün çok ilkel olduğunu biliyorlar. İnsan evriminde çok erken geldiğine inanıyorlar. Yani muhtemelen diğer hayvanlarda da var. Aslında uzun süredir hayvanları gözlemleyen bilim insanları, tıpkı insanlar gibi onların da sevgiyi hissettiklerine inanırlar.

Yani evcil hayvanınızı seviyorsanız, muhtemelen onlar da sizi seviyordur! Aynı şey aileniz ve arkadaşlarınız için de geçerli.