Seyahat sigortası bakıldığı zaman aslında çok da ihtiyaç duyulmayan sigorta türlerinden birisi olur. Aynı uzatılmış olan garantilere benzer ve genellikle de değmeyen durumlar arasında bulunur. Ancak seyahat sigortasının mantıklı olduğu zamanlarda olur. Bu nedenle de seyahat sigortasının ne zaman mantıklı ne zaman mantıksız olduğuna karar vermek gerekir.

Seyahat Sigortası Neleri Kapsar ve Ne Kadar Maliyete Sahiptir?

Seyahat sigortasının farklı kaynaklardan alınma durumu vardır. Havayolu, bağımsız seyahat şirketi ya da kredi kartınız ile alma imkânınız vardır. Seyahat sigortası genel olarak seyahat maliyetinin % 5 ya da % 10 kısımlarını kapsar. Sigortanın kapsamı, almış olduğunuz bireysel poliçeye göre değişiklik gösterir. Seyahat sigortası, seyahatinizi iptal etmenize neden olan bir hastalık ya da yaşadığınız bir talihsizlikten korunmanızı sağlamak amacı ile bulunur.

Seyahat İptal Durumu ve Gezi Kesinti Sigortası Hakkında

Seyahatin doğal bir afet, hastalık durumunda iptal etme durumu sağlar. Ancak seyahatin ciddi bir şekilde gecikmesi halinde iade edilmemiş olan seyahat masrafları da geri ödenir. Bağımsız olarak bulunan ve şirket tarafından sağlanmış olan sigorta poliçesi satın alınmış olan miktara kadar bir koruma sağlar. Seyahat sigortanızın maliyetini arttıracak olan nedenlerden birisi herhangi bir neden ile iptal durumunun meydana gelmesi olur. Eğer bu kadar kapsamlı bir sigorta isterseniz o zaman biletinizi aldığınız tarihten itibaren 2 hafta ya da 3 hafta içinde satın almanız gerekir. Size uçağın uçuş tarihinden birkaç gün öncesine kadar iptal etme ve aynı zamanda maliyetin% 50 ile % 75’lik bir kısmını geri alma hakkı da verir. Fikrinizin değişme ihtimaline karşı sigorta almak çok saçma gelebilir. Ancak seyahatinizi iptal etmek için ihtiyaç duyacağınız nedenler gelirinizin ya da aile üyelerinizden birinin hastalığını azaltacak olan bir iş kaybı için iptal sigortası kapsamında yer almaz.

Bagaj ve Kişisel Eşyalar

Çantanızdan bir şey çalınması durumunda ya da bagajınızın kaybolması, gecikmesi durumunda seyahat sigortası tarafından sizlere ödeme işlemleri yapılır. Gecikmiş olan çanta başına 500 dolar ve aynı zaman da kayıp olan çanta için birkaç bin dolar ödeme yerine getirilir.

Seyahat Kaza Sigortası Hakkında

Günlük yaşantımızın içerisinde sağlık sigortası olmadan bir yere gitmek istemeyeceğimiz gibi yurtdışına seyahat ederken de kaza durumlarına karşı bir önlem almak oldukça önemlidir. Kapsamı; doktor ziyareti, ambulans, hastane, reçeteli ilaçlar için geçerli olur. Aynı zaman da acil bir durumun olması halinde tahliye maliyetini de kapsayan bir durumdur. Bu durum 100.000 ile 200.000 dolara kadar ki maliyetleri kapsar.

Kaza Sonucunda Yaralanma ve Ölüm Sigortası

Kaza sonucunda kişinin ölmesi ya da yaralanması halinde sigorta tarafından 500.000 dolara kadar ödeme işlemi yapılır.

Seyahat Sigortası Yaptırmaya Değer Mi?

Seyahat sigortasını almak aslında bir nevi kumar olur. Sigortayı almadığınız için sonradan pişman olmak istemezsiniz ancak ihtiyacınız olmayan ve işinize yaramayan bir duruma da ödeme yapmak istemezsiniz. Ölüm ya da parçalanmaları kapsayan ya da yurtdışındaki acil durumları kapsayan sağlık sigortaları bulunur.

İki Temel Kural

Yurt dışına seyahat edildiği zaman sağlık sigortasının ülke dışındaki acil durumları kapsamaması ya da seyahatin büyük bir kısmının iade edilme durumu olmazsa seyahat sigortası değer bir hal alır. Seyahat sırasında herhangi kötü bir şey olursa bunun size finansal bir zarar olacağını aklınızda bulundurmanız gerekir.

Yolculuk Sırasında Bir Şeylerin Ters Gitmesi Durumu

Ucuz olan ve son dakika uçuşlarından herhangi birisine sahip olunması durumunda seyahat sigortasına ihtiyacınız yoktur. Seyahat sigortası çantaların kaybolması durumunda ya da gecikmesi durumunda sizlere ödeme yapar. Ancak bu durum birçok insana gereksiz gelen durumlar arasında bulunur. Pahalı bir yolculuğun yapılması ve aynı zaman da bir şeylerin yanlış gitmesi durumu için sigorta işlemi yaptırılmak istenir.

Kredi Kartınız Seyahat Sigortası Sunuyor Mu?

Kredi kartınızın seyahat sigortası sunması durumunda tam olarak sigorta ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığını öğrenebilmek amacı ile küçük yazıları okumanız çok daha doğru olur. Teminat almak istemeniz durumunda kredi kartınız ile rezerve işlemlerini yerine getirmeniz gerekir. Kredi kartınız ile seyahat avantajlarını tercih etmeniz durumunda herhangi bir sorun yaşamamanız için konu ile ilgili ayrıntıları yanınızda bulundurmanız gerekir. Aynı zaman da talepte bulunmanız gerekir. Acil bir durum karşısında yapılan masrafların her birinin makbuzlarının saklanması gerekir. Seyahat kazası ve aynı zaman da acil tıbbi yardım kapsamının kredi kartınız tarafından karşılanma durumu oldukça düşük olur.

Seyahat Sigortası Masrafları Hakkında

Ödeme sepetinizin içerisinde bilet ile birlikte sigortanızın da olması durumunda sigortanın kapsamını öğrenmeniz oldukça zor olur. Bağımsız sigorta şirketlerinden sigortayı almanız durumunda hem daha ayrıntılı bilgi sahibi olursunuz hem de daha uygun bir fiyata almış olursunuz. Seyahat başlamadan önce sigortanızı yaptırmış olmanız gerekir. Kaza sonrasında sigorta almanız seyahatinizi korumaya yetmez. Çünkü bu durum ev yandıktan sonra sigorta alma ile aynı durum olur.