Sığırların tavuklara göre 8 kat daha fazla co2 (karbonmonoksit) ürettiğini biliyor muydunuz? Ben Ragnarok dizisini izleyene kadar bilmiyordum. Bu enteresan bilgiden sonra ineklerin/sığırlarınn küresel ısınmaya etkisini araştırdım ve inanılmaz boyuttaymış.

Kırmızı et önemli ama küresel ısınma da o kadar önemli değil mi?

BM tarafından yapılan bir araştırmada, büyükbaş hayvanların, atmosferdeki sera etkisine yol açıcı gazların salımındaki sorumluluklarından ötürü çevre için motorlu taşıtlardan daha tehlikeli oldukları ortaya çıktı.

Hatta konuyla ilgili Bill Gates yakın tarihte bir açıklama yaparak “İneklerin çıkardığı gazlar, dünyanın en büyük sorunlarından biri” dedi.
bill gates

Gates, CNN’de katıldığı bir programda “Bir gün ineklerin bağırsak hareketleri hakkında konuşacağım hiç aklıma gelmezdi. İnekler, bakterilerin metan gazı biriktirmesine neden oluyor ve sıra dışı mideleri var” diye konuştu ve hayvan yemlerinin değiştirilmesi için çaba harcanması gerektiğini söyledi.

Karbondiyoksitten 23 kat daha güçlü olduğu belirtilen metan gazı, küresel ısınmanın en önemli unsurlarından biri olarak kabul ediliyor.

Amerikan Gıda ve Tarım Dairesi, tarımsal faaliyet kaynaklı metan gazlarının 2030’a kadar yüzde 60 oranında artacağını öngörüyor.