Titanik, insanlık tarihinin en ünlü gemi enkazı olsa da geniş okyanus dibinde binlerce gemi enkazı var. Her gemi enkazı hazinesinin arkasında geniş bir tarih vardır.Değerli batık hazinelerinin birçoğu henüz bulunamamıştır. Hazine avı ilginç bir şey haline geldi ve birçok insan zengin oldu. Dünyada deniz yatağında kayıp hazineleri arayan birçok şirket var. En ünlü hazine avcılarından bazıları Mel Fisher, Robert F. Marx, Philip Masters, E. Lee Spence ve Brent Brisben’dir. Hazine arayanlara milyonlarca dolar kazandıran en değerli hazineleri listeliyoruz.

10. Belitung Batığı – 90 milyon dolar

Belitung Batığı, MS 830’da meydana gelen kazaya bağlı olarak Tang gemi enkazı veya Batu Hitam gemi enkazı olarak da bilinir. Enkaz, Afrika’dan Çin’e giden bir Arap gemisidir. Gemi, Afrika’dan Çin’e olan yolculuğu başarıyla tamamladı, ancak Endonezya’nın Belitung Adası yakınlarında dönüş yolculuğu sırasında battı. Geminin Çin’den beklenen yoldan bu kadar uzak olmasının sırrı hala belirsiz. 1998’de enkaz, Gelasa Boğazı’ndaki balıkçılar tarafından 16 m (51 feet) derinlikte bulundu. Yerel bir Endonezya şirketi, enkazın kazılarını yapma yetkisine sahip oldu. “Tang hazinesi” olarak bilinen enkaz; Zhejiang Eyaletinden Yue eşyası, Ding fırınlarında üretilen Changsha eşyası ve Beyaz eşya olarak bilinen 60.000 “Dusun” saklama kabı içeriyordu. Geminin kargosu; şimdiye kadar bulunan en büyük Tang hanedanı altın kupasına, altın kaselere, İran’dan yeşil kaselere, Orta Asya ve İran’dan motiflere, yaldızlı gümüş kutulara, altın tabaklara ve çeşitli hanedanlara ait birçok değerli ve pahalı esere sahipti.

9. Altın Gemisi – 100-150 milyon dolar

SS Orta Amerika, bir kasırga nedeniyle 1857’de 420’den fazla insanla batmış Altın Gemisi olarak biliniyordu. Gemi 14.000 kg’lık bir altın taşıyordu. Gemi, Carolinas kıyılarındayken Kategori 2 kasırgalarına yakalandığında tonlarca altınla doluydu. Altın Geminin batık hazinesini kurtarmak yaklaşık 100 yıl sürdü. 1988 yılında gemi enkazı Bayesian arama teorisi ve Ohio Columbus-America Discovery Group tarafından uzaktan işletilen bir araç (ROV) kullanılarak  keşfedildi. Yaklaşık 100-150 milyon dolar değerindeki gemi enkazından büyük miktarlarda altın geri kazanıldı. 36 kg altın külçe ağırlığı, rekor fiyatla 36 milyon dolara satıldı. Bir hukuk savaşı sonrasında, altının % 92’si 1996 yılında keşif ekibine verildi.

8. Antikythera Hazineleri – 120–160 milyon dolar

Antikythera gemi enkazı, MÖ 1. yüzyılın ikinci çeyreğinde 2000 yıldan fazla bir süre önce gerçekleşti. Gemi, Girit’in kuzeybatısında Ege Denizi’nin kenarındaki Yunan Antikythera adasının yakınında battı. Gemi enkazı ilk olarak 100 yıldan uzun bir süre önce sünger dalgıçları tarafından 1900 yılında keşfedildi. Kurtarılan hazinelerin bazıları bronz sandalye, altın takılar, MÖ 1. yüzyıldan kalma sembollerle oyulmuş kavanozlar, yüksek kaliteli cam eserler, mermer ve bronzdan yapılmış heykeller, dev savaşçı heykelleri, altın paralar ve çok daha fazlasıydı.

7. SS Cumhuriyeti Hazinesi – 120-180 milyon dolar

SS Cumhuriyeti, 1865’te New Orleans’a giden Georgia kıyılarında yaşanan kasırgada bir vapur kayboldu. Geminin adı Tennessee idi. 2003 yılında derin deniz batığı kaşifleri, Georgia kıyılarındaki gizli hazineyi keşfetti . Gemi muazzam miktarlarda altın ve gümüş sikkeler, eserler ve diğer değerli eşyalar taşıyordu. Gümüş ve altın sikkelerin 75 milyon dolar değerindeki kısmı gemi enkazı kaşifleri tarafından geri kazanıldı. Hazinenin toplam değerinin 120-180 milyon dolar olduğu tahmin edilmektedir. Geri kazanılan hazine 51.000’den fazla altın ve gümüş sikke, eserler, şişeler, redware çay takımları, heykeller, bardaklar ve tabaklar, kavanozlar ve variller içerir. Arama ve kurtarma National Geographic Society TV belgeseli olan İç Savaş Altını programında tasvir edilmiştir.

6. Titanic – 190-200 milyon dolar

Titanik gemi enkazı, tüm zamanların en ünlü gemi enkazıdır. Titanic, 15 Nisan 1912’de bir buzdağıyla çarpıştıktan sonra Kuzey Atlantik Okyanusu’nda battığında 1.500’den fazla yolcu ve mürettebat üyesini taşımakta olan bir İngiliz yolcu gemisiydi. Gemi, pahalı ve zengin insanlala birlikte 300 milyon dolardan fazla değerli eserler, altın, elmas, gümüş eşyaları taşıyordu. 1985 yılında geminin keşfinden bu yana; dünyanın çeşitli yerlerinde bu eserler sergilenmiştir. Titanik gemi enkazından pek çok eser Eylül 2015’te açık artırmaya çıkarıldı ve 2012’de 189 milyon dolar değerinde diğer birkaç ürün açık artırmaya çıkarıldı.

5. Elmas Batığı – Hala Değerleniyor

Elmas Gemi Enkazı kurtarma, tarihin en büyük gemi enkazı hazinelerinden biridir. Gemi, 16. yüzyıl Portekiz ticaret gemilerinden biridir. 1533’te Lizbon’da yelken açıyordu. Geminin, Batı Afrika kıyısına yakın ağır bir fırtına nedeniyle battığına inanılıyor. Gemi, çok miktarda değerli metal, külçe bakır ve silah taşıyordu. De Beers için çalışan jeologlar, denizden milyonlarca dolar değerindeki en büyük hazinelerden birini ortaya çıkardı. Kral João III döneminden tonlarca külçe, muazzam miktarda altın, 50’den fazla fil dişi, gümüş, bakır, kılıç ve diğer silahları ortaya çıkardılar. Hazinenin toplam değeri hala bilinmemektedir ve değerlenmektedir.

4. İngiliz Hazine Gemisi veya SS Gairsoppa – 210 milyon dolar

İngiliz Hazine Gemisi veya SS Gairsoppa, 1919 yılında inşa edilmiş ve İkinci Dünya Savaşı sırasında işletilen bir İngiliz buharlı tüccar gemisiydi. 1941’de gemi, 85 yolcu ile batarken, sebebi Alman torpidosuydu. Battığında gemi, İrlanda Galway’e gidiyordu. Gemi, 200 ton gümüş taşıyordu. 2011 yılında, geminin enkazı yaklaşık iki ay arandıktan sonra Odyssey Marine tarafından bulundu. Odyssey Marine, 40 tondan fazla ağırlığa sahip 1.218 gümüş külçe topladı.

3. Whydah Gally – 400 milyon dolar

Whydah Gally aslen yolcu, yük ve köle gemisi olarak inşa edilmiş tamamen teçhizatlı bir gemi. Köle ticaretinin dönüş yolculuğu sırasında gemi, korsanlar tarafından ele geçiriliyor. Korsan Kaptan Samuel “Black Sam” Bellamy tarafından yakalanıyor. Ünlü korsan yolunda daha fazla gemi ele geçirdiği ve sonunda şiddetli fırtınalar nedeniyle battığı biliniyor. Gemi, gemi enkazının Barry Clifford tarafından keşfedildiği 1984’e kadar yaklaşık 260 yıl boyunca kayıptı. Whydah Gally dünya üzerinde şimdiye kadar keşfedilen tek doğrulanmış Altın Çağ korsan batığıdır. Gemi enkazı 400 milyon dolardan fazla hazineye sahipti. Hazine; 200.000’den fazla eser, gümüş ve altın sikkeler içeriyordu. National Geographic Society sponsorluğunda, gemi enkazından çıkarılan eserler Amerika Birleşik Devletleri’nde sergilendi.

2. Atocha Motherlode – 450 milyon dolar

İspanyol gemisi Nuestra Señora de Atocha’dan kurtarılan gemi, Atocha Motherlode olarak bilinir. Tonlarca külçe, bakır, mücevher, gümüş, altın ve diğer değerli metalleri taşıyan İspanyol gemisi 1622’de Florida Keys’den battı. Üç denizci ve iki köle dışında gemideki tüm yolcular öldü. Geminin haberi Havana’ya ulaştığında, İspanyol yetkililer gemi enkazını kurtarmak için beş gemi gönderdi, ancak maalesef daha fazla kasırga ve 55 feet derin deniz kurtarmayı başarısızlığa uğrattı. 1985 yılında, Mel Fisher (ünlü bir hazine avcısı) gemiyi buldu. Geri kazanılan hazinenin tahmini değeri 450 milyon dolar. Bu da Atocha ile birlikte düşen hazinenin sadece yarısıdır. Mel Fisher’ın şirketi Salvors Inc., Santa Margarita hazineleri de dahil olmak üzere bölgede başka birçok gemi enkazı hazinesi buldu.

1. Kara Kuğu Projesi – 500 milyon dolar

Black Swan Projesi, kurtarma operasyonu için Odyssey Marine Exploration tarafından verilen kod adıdır. Operasyon, başlangıçta Merchant Royal gemi enkazından olduğu söylenen 500 milyon $ ‘dan fazla külçe keşfetti. Gemi enkazı ve geminin kimliği Odyssey Marine Exploration ekibi tarafından ifşa edilmedi, çünkü hazine yeri birçok sömürge döneminin enkazının meydana geldiği bir alandaydı. Hazine çeşitli dönemlerden ve gemilerden madeni paralar ve eserler içerdiğinden, gemilerin kimliği açıklanmadı. Hazine; 17 tondan fazla 600.000’den fazla gümüş para, yüzlerce altın para, çeşitli dönemlerden eserler ve diğer değerli mücevherleri verdi. Şirketin Cebelitarık’tan Florida’da bilinmeyen bir yere tonlarca gümüş uçurduğu 18 Mayıs 2007’de ortaya çıktı. Şirket, geri kazanılan paralarla ilgili herhangi bir ayrıntı yayınlamadı. İspanya Hükümeti, hazinenin bir İspanyol gemisinden geldiğini iddia etti. Hala aralarında yasal bir mücadele var. Bugün, madeni paraların müzelere dağıtılması bekleniyor.