Sevimli görünen bazı hayvanların korkutucu olduğuna inanmak zor olabilir. Ancak burada listelenen hayvanlar sadece korkutucu değil, bazıları görünüş olarak da bakamayacak derecede iğrenç görünüyor. Doğa, gezegenimizde böyle garip varlıklar yaratmış ve oldukça şaşırtıcı. Dünyada binlerce hayvan türü var, ancak bazılarına bakmak zorlaşıyor. Bu hayvanları günlük olarak görme şansınız yok. Bu hayvanlardan birkaçı derin okyanuslarda bulunurken, diğerleri yeryüzündeki uzak yerlerde ve ormanlarda bulunur. Yeryüzünün tüm kısımları bu hayvanlarda dolu değildir. Bu korkunç hayvanlar, bir uzaylı ya da fantezi dünyasından gelerek bizi korkutuyor gibi görünebilir.

Dünyada şimdiye kadar bulunan ve ürpertici olduğu kadar nadir bulunan en korkunç 10 hayvanı kontrol edebilirsiniz:

10. Dev İzopod

Bu hayvanlar uzaktan karides ve yengeçlerin akrabalarıdır. Onlar dünyanın en büyük izopodu. Dev izopod, karada tesbih benzeri bir vücut üzerinde gibi görünür ve kendine özgü kalkanı bulunur. Dev izopodlar Atlantik, Pasifik ve Hint Okyanuslarının soğuk, derin sularında yaşar. Bu müthiş görünümlü hayvan sadece ürpertici değil, av esnasında da iyi saldırgan olarak bilinir. Genellikle temizleyicilerdir ve çoğunlukla etoburdurlar. Bu dev su hayvanlarının yiyecek olmadan beş yıl boyunca hayatta kaldıkları bilinmektedir. Fransız zoolog Alphonse Milne-Edwards, meslektaşı  1879’da bu hayvanın cinsini tanımlayan ilk kişi oldu. Dev izopodlar Bathynomus  cinsine aittir ve 160 milyon yıl önce var olduğu biliniyor. Bu garip görünümlü hayvan Tayvan’da bir incelik sembolü olarak görülüyor.

9. Istakoz Güve Caterpillar

Bu güve/tırtıl, kahverengimsi rengi ve hacimli şişmiş kasları ile büyük bir ıstakoz gibi görünüyor. Istakoz güve tırtıl kolayca korkutabilecek görünümlü benzersiz bir yaratıktır. Bir entomolog buna ‘kabuklu balık’ adını da verdi. Hatta zehirli bir böcek olduğu düşünülüyordu. Bu tırtıllar doğal dünyanın en sıra dışı hayvanlarından biridir. Uzanmış bir pençeleri vardır ve vücudu şişer. Bir ıstakoz kuyruğu gibi kendi kendine konsol yapar. Güve, Afrika’nın kuzeyi dışındaki tüm Palearktik ekosistemde bulunur. Güvenin larvaları 70 mm uzunluğa kadar büyüyebilir ve potansiyel bir yırtıcı tarafından rahatsız edilirse, güve göğüs bacakları yayılmış ve kafa vücuda geri çevrilmiş olarak tehditkar olabilir.

8. Yıldız Burunlu Köstebek

Burun ucundaki 22 hareketli, pembe, etli tentacles (ışınlar olarak adlandırılır) ile yıldız burunlu köstebekler dünyadaki korkunç bir hayvan haline gelmiştir. Küçük köstebek sadece Amerika’nın kuzey bölgelerindeki ıslak alçak alanlarda bulunur. Burunlarındaki tentacles, sismik dalga titreşimlerini doğru bir şekilde tespit edebilen Eimer organları olarak bilinir. 5.000 dakikalık duyu reseptörlerine sahiptir. Yıldız burunlu köstebek hava kabarcıklarını soluyarak kolayca su altında kalabilir. Yıldız burunlu köstebek; fonksiyonel olarak kör olduğundan, burnundaki dokunaçların uzun süredir av hayvanlarında elektriksel darbeleri tespit etmek için kullanıldığından şüpheleniliyordu, ancak bu teori için doğrulanabilir bir destek bulunamamıştır.

7. Goliath Tigerfish

Goliath kaplan balığı, Kongo nehirlerinde bulunan oldukça yırtıcı ve ölümcül bir tatlı su balığıdır . “Ölümcül bakışlarla” balıklar 50 kilogram ağırlığa kadar büyür. Büyük dişlidir ve 4,9 ft uzunluğa kadar büyüyebilirler. Şimdiye kadar herkes tarafından görülen en korkunç balıklardan biridir. Mizaçları ve jilet gibi dişleriyle hiç de masum görünmüyorlar. Bir Goliath kaplanının önünde, piranalar kedilere benziyor. Kongo Nehri’nin geniş su sistemi nedeniyle, Goliath kaplan balıkları bu sularda gizlenecek çok alan bulur. “En iyi tatlı su savaşçılarından biri” olarak ün yapmıştır. Bu canavarlar bir karşılaşmada ağzını açtıklarında, kesinlikle hayatınız için koşup kaçmalısınız.

6. Derin Deniz Balta Balıkları

Derin deniz balıkları, garip görünümlü balta şekilli bir gövdeye sahiptir. Okyanusta yaklaşık 45 çeşit vardır. Bu garip görünümlü biyo-ışıldayan balıklar, karşı ışıklandırma özelliğine sahip sıska gövdelere ve gümüş pullara sahiptir. Karşı aydınlatma, bu hayvanların yukarıdan ne kadar ışık süzdüğüne bağlı olarak parlaklığını değiştirebileceği anlamına gelir. Bu avından kaçmak için akıllı bir kamuflaj tekniğidir. Derin deniz baltaları; Pasifik Okyanusu, Hint Okyanusu ve Atlantik Okyanusu sularında 50 ile 1.500 metre derinlikte bulunur. Korkunç görünümlerine en büyük engel, işkence gören gözleri ve bize zombiyi hatırlatan açık ağızlarıdır.

 

5. Promachoteuthis Sulkusu

Promachoteuthis sulkusu, insan benzeri dişleri olan bir mürekkep balığı türü. P. Sulcus, Alman araştırma gemisi R/V Walther Herwig  tarafından 2007 yılında 2 km derinlikte Güney Atlantik Okyanusu Tristan’da Cunha’nın açık ağında yakalanan tek bir örnekle dünyaca biliniyor. Kalamarın sekiz kolu var ve iki büyük tentacles sahibidir. Garip dişler gibi görünen özelliği aslında dudaklarıdır. İnsan benzeri dişlerle sadece bir inç büyüklüğündedir. Bu özellikler bizi kabus görmekten korkutabilir. Canlı hakkında gerçek büyüklüğü, evrimi, vücut sistemleri ve yeme alışkanlıkları gibi fazla ayrıntı bilinmemektedir. Bu da okyanuslarda daha tuhaf yaratıklar olabileceğini gösteriyor.

4. Viperfish

Viperfish ilk bakışta bir makineye benziyor. Ölümcül özelliklere ve engerek balıklarının korkunç uzunlamasına yapısına sahip bir robot gözleriyle korkunç bir görünümü var. Keskin dişleri olan iğneleri vardır ve okyanusun derin kısımlarında bulunurlar. Alışılmadık görünen balıklar 30 ila 60 cm uzunluğa kadar büyüyebilir. Bu balıklar okyanusta 250-5.000 feet derinlikte dalış yaparlar. Geniş bir renk yelpazesine sahiptirler ve fotoforlar olarak bilinen ışık yayan bir organa sahiptirler. Viperfish türlerinin okyanusta 30-40 yıl yaşadığı düşünülür, ancak yakalandıklarında bir saatten fazla hayatta kalamazlar. Okyanusun garip türleri, bedenleri pullarla kaplı gibi görünür. Aslında bu, bilinmeyen bir maddenin kalın, şeffaf bir kaplamasıdır.

3. Dişçi

Dişçi(Fangtooth), gezegenimizde deniz yaşamının ne kadar korkunç olması gerektiğine bir örnektir. Adından da anlaşılacağı gibi, derin deniz canlısı korkunç görünümü ile ünlüdür. Korkunç dişleri olsa da, bu hayvan insanlar için zararsızdır. Beryciform balık ailesinden gelen balık hakkında iyi bir anlayışa sahip değiliz. Derin deniz canlısı tropikal ve soğuk ılıman sularda yaşar. Fangtooth, okyanustaki tüm balıkların en büyük dişlerine sahiptir. 16.000 ft’lik inanılmaz bir derinlikte dalış yapar ve en derin yaşayan balıklar arasındadır. Bu hayvanlar diğer akvaryum balıklarından biraz farklıdır, çünkü akvaryumlarda aylarca yaşayabilirler.

2. Fırfırlı Köpek Balığı

Fırfırlı köpekbalığı tamamen farklı bir köpek balığıdır. Anakonda yılanı ve köpek balığının bir kombinasyonu gibi görünüyor. Chlamydoselachidae familyasındaki iki mevcut köpek balığı türünden biridir. Atlantik ve Pasifik Okyanuslarında bulunurlar. Uzun ve son derece esnek çeneleri, avlarını bütün olarak yutmalarını sağlar. Avını, vücudu bükerek ve yılan gibi ileriye doğru akıtarak yakalarlar. Fırfırlı köpek balıklarının iğne benzeri dişleri vardır. Fırfırlı köpek balığı, onlara “yaşayan fosil” adını veren birkaç ilkel özellik sergiliyor. Tuhaf görünüm ve uzun yılan balığı benzeri vücut onlara “efsanevi deniz yılanı” adını kazandırdı.

1. Cthulhu Larvası

Cthulhu larvası, dipsiz deniz salatalığı olarak bilinen bir tür deniz salatalığıdır. Onlar bir derin deniz larvası ve en korkunç görünümlü hayvanlardan biridir. Demerara Abyssal Ovası’nda bol miktarda bulunurlar. Cthulhu larvası, Kuzey Atlantik Okyanusu dışındaki dünyadaki okyanuslarda da bulunabilir. Domuzlara benzerlikleri nedeniyle deniz domuzları olarak da bilinirler. Garip şekli ve özellikleri nedeniyle dünyadaki denizlerde yaşayan en başarılı hayvanlardan biridir. Karşılaştığı diğer hayvanları korkutabilir. Bir cthulhu larvası sadece birkaç inç uzunluğundadır ve yüzü yoktur. Çamur yiyerek beslenir. Onlara yönelik ana tehditlerden biri, derin deniz trolüdür.