İnsanları diğer türlerden ayıran şeylerden biri, deney yapma ve keşfetme eğilimidir. Etrafımızdakilerin çoğu, keşif yapanlardan birinin icadın ile olmuştur. Kuşkusuz, deneyin sonucunun ortaya çıkması çoğu kez insanlık için yararlı olmuştur. Tüm bu keşiflerin arasında, bir kaç aykırı değer de var.

Aşağıda, iyi belgelendirilmiş bu tür en tuhaf bilim deneylerinin bir listesi bulunmaktadır:

10. Komik Kemik Gıdıklama

Birisi gıdıklandığında fark edilen en yaygın deneyim kahkahadır. Amerikalı bir psikolog olan Clarence Leuba, kahkahaların gıdıklamaya karşı doğal bir tepki olup olmadığını veya sizi gıdıklayan kişiden öğrenilen bir şey olup olmadığını anlamak istedi. Yeni doğan oğlu ve daha sonra kızı üzerinde deney yaparak bunu çözmeye karar verdi. Gıdıklanırken gülmenin doğuştan gelen bir yanıt olduğu sonucuna vardı.

9. Hapishane Deneyi

Merak bazen çılgın deneylere yol açar ve böyle bir deney Amerikalı psikolog Dr. Philip Zimbardo tarafından hapishanelerin neden bu kadar şiddetli bir çevreye sahip olduğunu anlamak için yapıldı. Adli sicil kaydı olmayan genç erkeklerin, mahkum ve gardiyan olarak görevlendirildikleri bir deney tasarlandı. Mahkumların isyan etmesi ve gardiyanların düzen ve disiplin getirmek için yaratıcı önlemlere güvenmesi ile koşullar anında kötüleşti. Durumun kontrolden çıktı. Zimbardo’nun onu öldürmenin yollarını planlayan mahkumlarla ilgili paranoyası nedeniyle, deney neyse ki iptal edildi.

8. Kendinden Kateterizasyon

Werner Forssmann , kardiyak kateterizasyonu kolaylaştıracak bir prosedür geliştiren bir Alman doktordur. İşlemi lokal anestezi altına alarak ve kolunun bir damarına kendi başına bir kateter sokarak gerçekleştirdi. Yardımında sadece Ameliyathane hemşiresi vardı ve bir röntgeni kanıt olarak yakalamayı başardı. Forsmann hayatının tehlikede olduğunu biliyordu ve deney sırasında boşuna delip kendini öldürebiliyordu. Yaşamına kesinlikle saygı göstermeden Forssmann, bir noktayı kanıtlama prosedürünü gerçekleştirdi. Daha sonra kardiyak kateterizasyona katkılarından dolayı Nobel Tıp Ödülü’nü kazandı.

7. Ruhun Ağırlığı

Ruh, maneviyat dünyasına ilgi duyulan bir konudur ve genellikle kişinin ölümü üzerine bedenden çıktığı varsayılır. Amerikalı Hekim Dr Duncan Macdougall, ruhun ağırlığını bulmak için çalıştı. Ruhun çıkışına, maddi duyular tarafından algılanabilen doğanın sergilenmesi ile katılıp katılmadığını belirlemekle ilgileniyordu . Bunu, ölmekte olan bir hastanın vücudunu özel olarak tasarlanmış, yüksek duyarlı bir ölçeğe yerleştirerek ve sonra ağırlıktaki değişikliği not ederek başardı. Birden fazla denemeden sonra ruhun ağırlığı olarak 21 grama ulaşmayı başardı.

6. Zihnin Kontrolü

Bir nörofizyolog olan Dr. Jose Delgado, zihin kontrolü alanında yürütülen araştırma ve deneylerle ünlüdür. Bir stimoceiver icadı ile bilinir: beyne implante edildiğinde duyguları uyarmak ve davranışı kontrol etmek için kullanılabilen bir radyo. 1963’te Dr. Jose, beynine bir stimoceiver implante edilmiş öfkeli bir boğayı kontrol etmeyi başardı. Deney büyük ölçüde başarı olarak kabul edildi ve Jose ün kazandı. Halkın zihin kontrol teknolojisi korkusu arttıkça Delgado, daha az tartışmalı araştırmaya geri döndü.

5. Bir Testere ile Diriliş

Kaliforniya Doktoru Robert Cornish, ölümden sonra insan ve hayvan kadavralarını diriltme girişimleriyle ünlüdür. Cornish’in yöntemi; kadavraları bir testereye bağlamayı, kanı inceltmek için adrenalin ve heparin enjekte etmeyi ve kan dolaşımını düzeltmek için sallanmayı içeriyordu. Girişimleri insanlar üzerinde başarısız oldu ve bu deneyin süresi boyunca sadece 2 köpeği canlandırmayı başardı. Sadece kör ve anlamsız olarak yeniden doğdular. Denemesini tamamlamadan önce, bir gaz odasında idam edilecek bir suçlu olan insanı canlandırmak için son bir girişimde bulunmak istedi. Neyse ki, talep Kaliforniya eyaleti tarafından reddedildi.

4. Bilim İçin Asılı

Romen adli bilim ve kriminoloji uzmanı Nicolae Minovici, asıldığında insan vücudundaki fizyolojik etkileri anlamak için kendi üzerinde gerçekleştirdiği bir dizi deney ile ünlüdür. Deneylere yalnızlık içinde başladı ve daha sonra yardımcılarını getirdi. Asistanlarında olduğu ilk çabasında, hayal kırıklığına uğramamak için sinyal vermeden önce birkaç saniye sürdürebildi. Birden fazla denemede, ilmik ile yaklaşık 25 saniye dayanmayı başardı. Son denemesi, bir cellat düğümü ile tavandan asmakla ilgiliydi. Daralma yoğunluğu nedeniyle, 4 saniyeden fazla dayanamadı ve çalışmasını bu aşamada terk etmeye karar verdi.

3. Proje MKUltra

Proje, 1953 ile 1973 arasında ABD Ordusu biyolojik savaş laboratuvar ile işbirliği içinde CIA tarafından yürütülmüştür. Yasadışı testlerin serisi verilen kod adı, uyuşturucu ve sorgulama sırasındaki teknikleri içeriyordu. Psikotropik ilaçların uygulanması, hipnoz, duyu uyaranlarının izolasyonu ve çeşitli derecelerde kötüye kullanım içeriyordu. Proje, tutsak casuslarda kullanılacak bir gerçek serumu mükemmelleştirmeye ve farkında olmadan dünya liderlerini manipüle etmeye çalıştı.

2. Yatakta 370 Gün

Kozmonot Boris Morukov tarafından NASA’nın yardımıyla yapıldı ve ağırlıksızlığın insan vücudu üzerindeki uzun süreli etkilerini anlayarak kolonileştirmenin mümkün olup olmadığını belirlemek için yapılan bir deneydi. Katılımcılardan günlük hayatlarını yatağa bağlamaları istendi. Oturup rahat etmemeleri için özel talimatlar verildi. Doğal olarak, katılımcıların bu hareketsiz durumu vücudun bozulmasına ve iç organlarında işlev kaybına yol açar. Deneyin sonuna doğru, yeryüzüne iniş baskısını taklit etmek için katılımcılar bir santrifüj uygulanmalı ve tekrar yürümeyi öğrenmek için iki aylık terapi sağlanmalıydı.

1. Fil Üzerinde LSD

Çok eski zamanlardan beri insanlar bilinçlerinin sınırlarını denemek için psikotropik ilaçlar tüketiyorlar. 1962 yılında, Oklahoma Üniversitesi’nden üç bilim adamı LSD’nin filler üzerindeki etkilerini incelemeye karar verdi . Bu deney için, 297 mg LSD, Tusko adı verilen bir file enjekte edildi. Deneyin amacı LSD’nin musth indükleyip indükleyemeyeceğini anlamaktı (agresif davranış ve üreme hormon seviyelerinde artış ile karakterize edilen durum). Enjeksiyondan birkaç dakika sonra, fil çöktü ve sonunda öldü.. Filin panzehirle kurtarılması çabalarına rağmen, yüksek dozda LSD savaşı kazandı.