Ülkemizdeki gençler arasında da popüler olan Space Monkey, arkadaşın boğazını sıkarak “geçici bayılmasını” sağlayan bir “oyun”. Aslında oyun değil ama gençler kendi aralarında bunu oyun gibi birbirlerine yapıp, videolara çekiyorlar.

İnterneti öcü gibi gösteren, zararlarını saymakla bitiremeyenlerin elini güçlendiren bir koz, şehir efsanesi mi gerçek mi belli değil. Tıpkı, Erzurum’daki ”Küçük Musa cinayeti”nin ardından bilgisayar oyunu olduğu iddia edilmiş, medyada internet kafeler ve oyunu oynayanlar potansiyel suçlu durumuna düşmüştü. Şimdiyse dış kaynaklı bir şehir efsanesi mi yoksa gerçek mi dedirten bir olay var. Söylenen rakamlar korkunç, sadece İngiltere’de 86, ABD’de 458 kişi ölmüş!

İnternetten yayılan ”Space Monkey” oyunun tehlike olduğu aşikar, evinizde bunu denemeyin cinsinden, kötü örnek teşkil ettiği ve yapılmaması gerektiği de aşikâr.

Oyun gırtlak sıkmaktan ibaret ama işin içine videosunu çekip bunu komik diye internetteki paylaşım sitelerine koymak ve hatta özel sitelerde yayınlamak moda… Oyunda arkadaşının gırtlağını bayıltana kadar sıkılıyor. Yüzünün şekli ve sonunda baygın düşmesi komik bulunuyor. Tehlikeli olduğu açık, boyun kırılabilir ve hakikaten öldürebilir.

İngiliz Kraliyet Cerrahlar Okulu profesörü Steve Field, ”Space Monkey”nin tam bir saçmalık ve son derece riskli bir şey olduğunu ve youtube ve myspace gibi video paylaşım sitelerinde ”öğretici videosu” bile bulunan uygulamanın aynı zamanda kalıcı beyin hasarına yol açtığını söyledi.

Field, her ne kadar riskli olsa da, gençlerin bu oyunu tercih etmelerinin bir nedeninin alkol ve uyuşturucu kullanmadan, o etkiyi yaratmak olduğunu öne sürüyor. Oyuna ait videoların yayınlandığı youtube ise, ”bazı üyelerimiz kuralları çiğnediği için özür diliyoruz, uygunsuz içeriğe sahip olan videolar çıkarılacak” açıklamasını yaptı her zamanki gibi.