Birçok çocuk için sıcak bir yaz gününde su tabancası ile oynamaktan daha iyi bir şey yoktur. Su tabancası tüm zamanların en popüler oyuncaklarından biridir. Peki su tabancasını kimin icat ettiğini hiç merak ettiniz mi?

Su tabancası, Lonnie Johnson adında biri tarafından icat edildi. Lonnie sadece oyuncak mucidi değil. ABD Hava Kuvvetleri NASA için çalışıyordu.

Lonnie Johnson, 1949’da Alabama’da doğdu. Johnson çocukken babası ona elektrikle çalışmayı öğretti. Birlikte ev aletlerini tamir ediyorlardı. Johnson için bu bilim ve teknolojiye derin bir ilgi uyandırdı.

Lise son sınıftayken Johnson Alabama Üniversitesi Genç Mühendislik Teknik Topluluğu tarafından düzenlenen bir bilim fuarına girdi. Johnson fuarada giden tek siyahi öğrenciydi.

Johnson’ın bilim fuarı projesi kendi yaptığı Linex adlı bir robottu. Linex jüriyi etkiledi ve Johnson birinci oldu. Ertesi yıl, Tuskegee Üniversitesi’nde üniversiteye başladı.

1975’te Johnson, Tuskegee’den makine mühendisliği alanında lisans ve nükleer mühendislik alanında yüksek lisans yaptı. Sonraki dört yılını Hava Kuvvetlerinde çalışarak geçirdi.

Johnson, 1979’da NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’na katıldı. NASA’da Jüpiter’i incelemek için mürettebatsız bir uzay aracı gönderdi. Johnson’ın işi esas olarak gemi için bir nükleer güç kaynağı geliştirmekle ilgiliydi.

Johnson, Su tabancasını tamamen şans eseri buldu.  Evde yeni bir soğutma sistemi için bir nozulla deneyler yaparken, yanlışlıkla odaya biraz su fışkırttı. Bu yanlışlığın eğlenceli bir oyun olabileceğini hemen anladı.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde, uzun mesafeler boyunca uçan su gönderebilecek bir oyuncak için bir prototip geliştirdi. Sonunda, tasarım Larami adlı bir oyuncak şirketi tarafından alındı. Şirket, 1990 yılında Johnson’ın tasarımını satmaya başladı . Başlangıçta buna Power Drencher adını verdiler.

Larami 1991’de oyuncağı Super Soaker olarak yeniden adlandırdı. O yıl satışlar gerçekten arttı. Bugüne kadar 250 milyondan fazla Super Soaker satıldı. Super Soasker, 2015 yılında Ulusal Oyuncak Onur Listesi’ne girmiştir.

Bugün mucit Lonnie Johnson 100’den fazla patente sahiptir . Ayrıca kendi şirketi Johnson Araştırma ve Geliştirme’yi kurdu. Şu anda güneş enerjisi santralleri için tam seramik piller ve yeni bir dönüştürücü geliştirmek için çalışıyor.