Dünyadaki suç oranları, son yirmi yılda çok artmıştır. İnsanoğlu daha iyi duruma gelirken ,suç oranı aynı oranda artmaktadır. Ülkeler yaşamak için gittikçe daha güvensiz hale geliyor. Dünyada yüksek suç oranlarına sahip birçok ülke var. Suçlar arasında cinayetler, fiziksel saldırılar, terörizm, soygun, sokak şiddeti, çatışmalar, kaçakçılık, insan ticareti, şiddet protestoları ve diğer iğrenç şiddet eylemleri olarak karşımıza çıkıyor. Suç oranı en yüksek ülkeleri bir listeye aldık:

10. ABD

ABD; zenginliği, ekonomisi, eğitim sistemi, savunma yetenekleri ve GSYİH ile bir süper güçtür. Ülke aynı zamanda artan suç oranlarıyla dünyanın en güvenli olmayan ülkelerinden biridir. Bir kaynak, Amerika Birleşik Devletleri’nde 6 milyondan fazla şiddet mağduriyeti ve 18 milyona yakın mülk mağduriyeti yaşandığını gösteriyor. Dünyada gelişmiş bir ekonomi olsa bile ABD, cinayet ve kaçakçılık gibi yüksek suç olayları ile mücadele ediyor.

9. Rusya

Rusya, tarihte çok fazla suç dinamiğine sahip ülkelerden biridir. 1997 yılında, Rusya’da 8000’den fazla suç oluşumu vardı ve 2000 yılında ülke, organize suçlarla bağlantılı olarak ekonomisinin % 50’sine sahipti. 2009 yılındaki bir kaynağa göre Rusya’da 15.000’den fazla cinayet vakası vardı. Rusya’daki başlıca suçlar arasında uyuşturucu kaçakçılığı, insan kaçakçılığı, silah kaçakçılığı, kaçak avcılık, yolsuzluk ve cinayet yer alıyor.

8. İngiltere

İngiltere’nin suç tarihi, bize şiddet suçu kayıtlarının ABD ve Güney Afrika’dan bile daha kötü olduğunu söylüyor. Birleşik Krallık, tüm Avrupa Birliği’nde en yüksek ikinci suç oranına sahiptir. İngiltere’deki şiddet suçları 2005’ten bu yana en kötü seviyeye ulaştı. İngiltere; cinayet, fiziksel saldırı ve diğer iğrenç suçlar gibi yüksek şiddetli suç olaylarına sahiptir.

7. Kanada

2006 yılında Kanada’da, suç sayılarının 2.452.787 olduğu bildirildi. Kanada dost canlısı bir ulus ve yaşamak için barışçıl bir ülke olarak kabul edilir. Ne yazık ki ülkede; cinsel saldırı, şiddetli saldırı, soygun ve cinayet gibi çok sayıda suç var.

6. Almanya

Almanya geçmişte şiddet içeren bir tarihe sahiptir. Hitler, kitlesel şiddet ve cinayetlere iyi bir örnektir. Almanya hala yaşamak için şiddet dolu bir ülke olarak kabul edilmektedir. Almanya’da, yaşamak için son derece güvensiz olan birçok şehir var. İstatistikler, hırsızlık ve fiziksel saldırılarda keskin bir artış gösterdiğini gösteriyor. Arnavut mafya aileleri Almanya’daki suçların ana suçlularından biridir. 2010 yılında 6 milyona yakın suç kaydedildi.

5. Afganistan

Afganistan; terör örgütleri tarafından bomba patlamaları, intihar saldırıları ve toplu katliamlar gibi çeşitli biçimlerde sürekli olarak vurulan terör kaynaklı bir ülkedir. Taliban’ın düşmesinden sonra ülke çok yüksek suç oranları gördü. Cinayetler, kaçakçılık, uyuşturucu kaçakçılığı, yolsuzluk, adam kaçırma, suikastlar ve diğer yaygın suçlar gibi suçlar ülkede oldukça yaygındır. Kaynaklar, yasadışı afyonun %87’sinin Afganistan’dan geldiğini göstermektedir. Her 100.000 kişiden 70’inden fazlası öldürülüyor ve bu da ülkeyi suç oranlarında üst sıralara yerleştiriyor.

4. Güney Afrika

Güney Afrika’nın siyahlara karşı işlediği suçlarla ilgili tarihi bir kaydı var. Bugün bile Güney Afrika’daki suç oranları çok yüksektir. Ülkede cinayet, tecavüz, saldırı ve diğer korkunç suçlar işleniyor. Güney Afrika’da her gün yaklaşık 50 kişi öldürülüyor ve bu da ülkeyi yaşamak için en güvenli olmayanlardan biri haline getiriyor. Birçok insan bu nedenle Güney Afrika’dan göç ediyor. Şiddet suçlarının nedenleri olarak yolsuzluk, verimsiz ceza adalet sistemi, eşitsizlik ve yoksulluk olarak gösteriliyor.

3. Guatemala

Guatemala toplumu, iç savaşlar ile toplumu son derece şiddetli hale getiren 30 yıllık bir geçmişe sahiptir. 2009’da her hafta 100’den fazla kişi öldürüldü. Guatemala; yoksulluk, zayıf yargı sistemi ve silahlara kolay erişim nedeniyle Orta Amerika’daki en şiddetli uluslardan biridir. Ülkede birçok kişi bıçaklanır, vurulur, dövülür ve yakılır. Cinayet davalarının %97’si ülkede hala çözümsüzdür.

2. Kuzey Kore

Kuzey Kore, üç kuşak cezasıyla yaşamak için tuhaf ve tehlikeli yerlerden biridir. Ülke sürekli kıtlıkla vuruluyor ve insanları para ve yiyecek için öldürmek gibi aşırı suçlar işlemeye başlıyor. Çocuk evlilikleri, fuhuş, yolsuzluk ve cinayetler ülkede kontrol edilemez hale geliyor.

1. Honduras

2015’in ilk 10 günü Honduras’ta 100 cinayet görüldü. Honduras’ın suç oranı çok yüksektir . Ülke, 100.000 nüfus başına 90.2’lik bir cinayet oranı ile yaşamaktadır. Honduras’ta yüksek suç oranları ve şiddetin nedenleri karmaşıktır. Ülkedeki suçların önemli nedenlerinden biri  yolsuzluktur. Ülkede Maria Jose ve Sofia Alvarado cinayetleri, mafya ve çete savaşları ve diğer şiddet suçları görülüyor.