İnsanlar zekaları ve zihinsel yetenekleri ile gurur duyarlar. Ancak, bazı yetenekler ile harika olan bazı hayvanlar da vardır. Bu hayvanlarda, insanların sahip olmadığı bir tür süper güç vardır. Kartal, fil, uğultu kuş ve çita gibi birkaç yaygın hayvanın bazı süper güçleri bulunuyor. Ancak listemizde bulunan hayvanların inanılmaz derecede süper güçleri vardır. Onlar X-men filmlerinde görülen mutantlar gibidir.

Gerçek süper güçlerle 10 muhteşem hayvanı kontrol edelim:

10. Çıplak Köstebek Sıçan, Ağrı ve Kanser Direnci

Bir süper kahramanın en büyük kalitesi, acıya direnme kabiliyetleridir. Çıplak fareler bizim sokaklarda veya evlerde bulduğunuz yaygın fareler gibi değildir. Çıplak köstebek sıçanları Doğu Afrika’ya özgüdür ve Heterocephalus cinsi altındaki tek türdür. Bu soğukkanlı memeli, sert bir yeraltı ortamında yaşıyor. Daha da şok edici bilgi, tamamen kansere karşı savunmasız olmalarıdır. Ayrıca oksijen yoksunluğuna karşı aşırı direnç gösterirler. Çıplak köstebek sıçanları, dünyadaki en uzun yaşayan kemirgenlerdir. Bilim adamları hala insanlarda DNA’yı anlamak ve çoğaltmak için DNA’ları üzerinde araştırma yapıyorlar.

9. Bombardıman Böceği (Bombardier Beetle), Ses ile Kimyasal Sprey Çıkarır

Bombardier böceği Antarktika hariç tüm dünyada yaşayan garip bir böcektir. Bu küçük böcekle ilgili garip şey, savunma mekanizmasıdır. Rahatsızlık durumunda, böcek sıcak zararlı kimyasalları bir haşhaş sesiyle dışarı atar. Toksik kimyasalları karınlarının ucundan vuruyorlar. Bu ayırt edici savunma mekanizmasının evrimsel tarihi bilinmemektedir. Bombardıman böceğinin birkaç türü vardır ve en tehlikeli olanı Afrika bombardıman böceğidir. Bombacının karnındaki kimyasallar, Almanya’nın II . Dünya Savaşı’ndaki V-1’in itme sistemine benzer bir haşhaş sesiyle tepki verir, kaynar ve dışarı çıkarır. Spreyini daha küçük hayvanları öldürmek veya tüketmek, daha büyük olanları da korkutmak için kullanır. Bu sprey sıcaklığı, 100 santigrat derece civarında olabilmektedir.

8. Tuatara, Üçüncü Göz

Tuatara kertenkele gibi görünebilir, ancak kertenkele değildir. Dünyadaki bilinen en eski sürüngenlerden biridir. Dinozorlar dolaşımda iken Dünya’daydılar. Yaklaşık 200 milyon yıl önce Dünya’da bulunan Sphenodontia cinsinin hayatta kalan tek türüdür. Bugün gördüğümüz tüm modern kertenkelelerden ve yılanlardan daha yaşlılar.

Bu sürüngen hakkında bu kadar tuhaf olan ne? Üçüncü bir gözü var! Üçüncü gözü olan semenderler, bazı kertenkele, kurbağa, köpekbalığı ve balıklar gibi birçok hayvan var. Tuatara hakkında bu kadar özel olan ne? Alnındaki nadir göz, pullarla gizlenir, bir merceğe, bir korneaya, bir retinaya sahiptir ve hatta ilkel optik sinirler aracılığıyla beyne bağlanır. Bu gözün kesin amacı bilinmemektedir. Bazı bilim adamları, gölgeler aracılığıyla yukarıdan tehditleri tespit etmenin yolu olduğuna inanıyor.

7. Mantis Karides, Güçlü Pençeleri

Mantis karidesleri sadece 3,9 uzunluğunda büyüyen inanılmaz derecede güçlü bir hayvandır. Bu küçük karides, bir akvaryum camını kıracak kadar güçlüdür. Bu onların pençeleri yardımıyla yapılır. Mantis karidesleri saatte 80 km hızla pençelerini hızlandırabilir. Tek bir darbe ile akvaryum camını açmak için muazzam enerji üretir. Güçlü pençeler mantis karidesleri tarafından avlarını öldürmek, parçalamak veya sersemletmek için de kullanılır. Hayvanın “karides katilleri”, “deniz çekirgeleri” ve “parmak yarma makineleri” gibi farklı isimleri vardır.

6. Ejderha Kırkayak, Ateş Hidrojen Siyanür

Bu minik ve canlı görünümlü kırkayak, ağzından hidrojen siyanür çekmek için bir süper güce sahiptir. Bu renkli kırkayak, zehirli ve dikenlidir. Canlı pembe renkli yaratık, ilk olarak 2007’de tanımlanmıştır. Ejderha kırkayakları 1,2 inçe kadar büyüyebilir. Siyanür nedeniyle badem gibi kokuyorlar. Bu küçük yaratık insanlar ve diğer hayvanlar için kolayca ölümcül olabileceğinden oldukça zehirlidirler. Bunu avcılarından korumak için bir savunma mekanizması olarak kullanıyorlar.

5. Turritopsis Denizanası, Ölümsüzlük

Bu Dünya gezegenindeki ölümsüz hayvandır. Bu küçük, biyolojik olarak ölümsüz denizanası Japonya’nın sularında ve Akdeniz’de bulunur. Üreme olgunluğuna eriştikten sonra çocukluğa tamamen geri dönen tek hayvandır. İlk olarak 1883’te Akdeniz’de bulundu. Turritopsis denizanası son derece küçük, sadece 4 milimetre ila 5 milimetre uzunluğunda. Bilim adamları bu küçük hayvanı ölümsüzlük nedeniyle şaşırtıcı buluyor. Bilim adamları hala daha fazlasını öğrenmek için onları yakından inceliyorlar. Ölümsüz olmalarından dolayı, bu hayvanlar yavaş yavaş dünyayı istila ediyor olabilir.

4. Tabanca Karides (Yapışma Karides), Şok Tabancası

Alpheidae, yapışma karidesinin bilimsel adıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu karidesler yüksek yapışma sesi çıkarma yeteneğine sahiptir. Bu hayvanın başka bir adı, güçlü yapışma sesi (inanılmaz bir 210 desibel) ve pençelerinden bile güçlü bir kabarcık üretme yetenekleri nedeniyle tabanca karidesidir. Güçlü baloncukların jeti; diğer büyük balıkları sersemletmek, birkaç küçük hayvanı öldürmek veya küçük bir cam kavanozu kırmak için yeterince güçlüdür. İnanılmaz bir şekilde bu saçma hayvan, bir saniyeden az zamanda kabarcıklar jetiyle 8.000 fahrenhaytlık sıcaklıklar üretir. Bu güneşin yüzeyi kadar sıcaktır. Tabanca karidesinin bir başka ilginç gücü de pençelerini yenileme yetenekleridir. Bu küçük hayvanın ağzının önünde doğal bir çalışan tabancası var ve bu temelde bir şok silahı.

3. Taklit Ahtapot, Aşırı Taklit

Mimik ahtapot, yırtıcılarından kaçmak için çeşitli yaşam formlarını ve cansız nesneleri taklit edebilen bilinen tek hayvandır. Kayaların ve mercanların şeklini ve rengini almak için ortamlarıyla harmanlama yeteneğine sahiptirler. Mimik ahtapot, yakın çevresinin ten rengini ve dokusunu almak için kromatofor olarak bilinen bir pigment kesesi kullanır. Mimik ahtapotun taklit ettiği ortak hayvanlardan bazıları aslan balığı, deniz yılanı, denizanası ve yassı balıktır. Bu süper güce sahip hayvan, batı ve orta Hint Pasifik’te yaygın olarak bulunmaktadır.

2. Axolotl, Aşırı Yenileme

Axolotl , Meksikalı yürüyen balık veya Meksikalı bir semender olarak bilinen garip görünümlü bir amfibi. Bakış açılarından birinde balık gibi, diğerinde ise kertenkele veya semender gibi görünebilir. Aksolotl hakkındaki büyüleyici gerçek, vücut parçalarını yeniden büyütmek için aşırı yetenekleridir. Vücut kısımlarını yenileyebilen birkaç hayvan var, ancak aksolotl hepsinin en uç noktası. Kesinlikle şaşırtıcı olan, beyin parçalarını yeniden oluşturabilmeleridir. Elbette sadece beyin yok. Uzuvlar, gözler, kalp gibi büyüyebilir organları var.

1. Uzay Ayıları (Su Ayıları), Aşırı Esneklik

Tardigrades olarak bilinen Uzay Ayıları, aşırı esnek güçlere sahip inanılmaz hayvanlardır. Muhtemelen Dünya’dan değiller. Bu hayvanlar 1 K (-458°F; −272°C) (mutlak sıfıra yakın) ila yaklaşık 420 K (300°F; 150°C) sıcaklık aralıklarına dayanabilir. Uzay ayıları, uzayda hayatta kalabilen tek hayvanlardır. Su ayıları olarak da bilinirler, çünkü bu hayvanlar dünyanın en derin okyanus siperlerinde bulunan baskının altı katından fazlasında uzun süre hayatta kalabilirler. Bu “uzaylı” hayvan 30 yıl boyunca yiyecek ve susuz kalabilir. Ekvator ve kutuplarda bulunan tek hayvandır. Hayvan toksik ortamlarda bile hayatta kalabilir.

Bu inanılmaz hayvan ilk kez 1773 yılında Alman zoolog Johann August Ephraim Goeze tarafından keşfedildi. Tardigrades, Dünya’nın karşı karşıya kaldığı kitlesel yok oluşlardan kurtulan birkaç türden biridir. Çevre uygun olduğunda DNA’larını parçalayarak ve DNA’yı onararak zorlu ortamlarda hayatta kalabilirler. Gerçek şok edici ve süper güce sahip bir hayvandır.