Son on yılda, süt biraz tartışmalı bir hale geldi. Bazıları, sağlıklı kemikler için gerekli ve faydalı bir yiyececek olduğunu  söylerken, diğerleri ise, kansere ve erken ölüme neden olduğunu söylüyor.

Peki, kim haklı? Ve neden hala içiyoruz?

Süt, doğumdan itibaren sindirim sistemi henüz küçük ve gelişmemiş olan her memeli yemeğinin temelidir. Aslında, vücudumuzu harekete geçiren ve büyümemize yardımcı olan bir güç besinidir. Süt; yağ, vitamin, mineral ve süt şekeri olan
laktoz bakımından zengindir. Hepsinden öte, doğumdan bir süre sonra bizi enfeksiyonlardan koruyan ve bağışıklık sistemimizi düzenleyen antikorlar ve proteinler içerir.

Ama, bunu üretmek anneler için zahmetlidir. Sonuç olarak, insanoğlu anne sütü içmeyi bırakır ve ebeveyninin beslenme şekline geçiş yapar. Bu binlerce yıl boyunca böyleydi. Ta ki, yaklaşık 11 bin yıl öncesinde atalarımız ilk tarım topluluklarını kurarak
yerleşik hayata geçene kadar.

Kısa süre sonra, ilk süt hayvanlarını yetiştirmeye başladılar. Keçiler, Koyunlar ve Sığırlar. Çiftlik hayvanlarının gereksiz ve
bol bulunan şeyleri tüketip besleyici ve lezzetli yiyeceklere dönüştürdüğünü fark ettiler. Bu, özellikle zor zamanlarda, hayatta kalma açısından büyük bir fark yarattı. Böylece, süte sahip olan gruplar evrimsel bir avantaj elde etti.

Ve doğal seçilim yoluyla çok fazla süt tüketen toplulukların genleri değişti. Bu adaptasyon özel bir enzimle ilgilidir. Laktoz. Bebeklerin sistemlerinde çok miktarda bulunur. Böylece, süt şekeri olan laktozu parçalayabilir ve sütü kolayca sindirebilirler.

Fakat, biz büyüdükçe vücudumuz daha az laktaz enzimi üretir. Dünya nüfusunun yaklaşık %65’i bebeklikten sonra bu enzime sahip olmaz. Bu da, her gün 150 mililitreden fazlasını sindiremedikleri anlamına gelir.

Bu laktoz intoleransı dünyadaki insannlara eşit şekilde dağılmaz. Örneğin, bazı Doğu Asya topluluklarında %90 civarındayken, Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika’da oranlar genel olarak en düşük seviyededir. Bu düzensiz dağılımın muhtemel bir kaç sebebi vardır.

Özellik, ilk önce birkaç popülasyonda birbirinden bağımsız olarak meydana gelen rastgele mutasyonla ortaya çıkmıştır. Çiftçiliğin gitgide avcılığın ve toplayıcılığın yerine geçmesi doğal seçilim baskısı yarattı. Laktozu sindirebilen insanlar daha fazla yiyeceğe sahipti ki bu da bir avantajdı. Süt çiftçilerinin kuzeye göçü daha da uzaklara yayıldı. Bu da muhtemelen özelliği olmayan toplulukları baskıladı. Ama eğer süt binlerce yıldır diyetimizin önemli bir parçası ise neden bu kadar tartışmalı..

Sütün sağlık açısından olumlu ve olumsuz etkilerine dair bir takım iddialar vardır. Olumsuz olanlar çok çeşitlidir. Cam kemik hastalığından kansere ve kalp damar hastalıklarından intolerans ve alerjilere kadar.

Peki neye dayanıyorlar?

Bazı eski çalışmalar süt ile meme, kolon ve prostat kanserleri riski arasında bağlantı bulmuştur. Ancak meta analizler kanser riskini etkileyen hiçbir etki bulamadı. Aksine sütteki kalsiyumun kolon kanserine karşı koruyucu etkisi bile olabilir. Ancak genel olarak kalsiyumun böyle bir etkisi olsa da sütün bu etkide rol oynadığı kesin değildir. Sadece prostat kanseri üstündeki çalışmalar günde bir buçuk litreden fazla süt tüketen insanlar için riskin arttığını gösterdi. Ancak yine de ilişki tutarsız ve diğer çalışmalar herhangi bir etki bulamıyor. Bu konuyu kaynak dokümanlarımızda daha ayrıntılı bir şekilde ele alıyoruz.

Sonuçta araştırmalar eğer günde 100 ile 250 mililitre arasında süt içerseniz kanser için endişe etmenize gerek yok. Benzer şekilde meta-analizlerde süt veya süt ürününden kalp hastalığı felci veya toplam mortalite riski gibi herhangi bir etki bulunamadı. Bazı çalışmalar, kanıtları bu güveni iddia edecek kadar güçlü olmasa da sütü çokça tüketen insanlarda yüksek tansiyonun nadir olabileceğini öne sürdü. Kemiklere baktığımızda durum daha da karmaşıklaşıyor. Bir dizi çalışmada yağın ne olumlu ne de olumsuz etkisi olduğunu bulmuştur. Çoğu insanın en çok endişe ettiği şey zararlı miktarlarda pestisit antibiyotik veya hormonudur sütte hormonlar var. Ama sadece çok düşük konsantrasyonlarda, örneğin hapla aynı miktarda hormon almak için yaklaşık 5000 litre süt içmeniz gerekir. Ve bunu yapsanız bile çoğu hormon sizi etkilemeden önce sindirim sisteminiz tarafından yok edilir. Sindirimden korumak için bu kadar çok ilacın kaplanmasının nedeni budur. Pestisitler ve antibiyotikler için dünyanın birçok yerinde sadece tamamen zararsız miktarlara izin veren düzenleme vardır. Eşiği aşan sütlerin rafa girmesine izin verilmez. Bu yüzden endişelenecek bir şey yoktur

Alerjilerin yanı sıra laktoz intoleransından muzdarip olanlar sütün en iyi bilinen olumsuz etkileri muhtemelen süt içtikten veya süt ürünleri yedikten sonra akne ve genel rahatsızlıktır. Örneğin yağsız sütler için çok gerçek olan etkinin akne oranını% 24 oranında istatistiksel olarak artırdığı bulunmuştur.

Süt ürünlerine karşı alerjiler yaygındır; Almanya’da yaşayan 18 çocuktan birinde görülür. Genel olarak bu alerjiler yaşlandıkça iyileşme ya da yok olma eğilimindedir. Tamam! O zaman süt sağlıklı. Süt, anne ineklerden, koyunlardan, keçilerden veya develerden gelmesi önemli değildir, besleyici yoğun bir gıdadır. Gerekli tüm makrobesinleri ve birçok mikrobesin içerir.

Özellikle insanların yeterli kalori almak için mücadele ettiği bölgelerde sağlıklı bir yaşama ve daha düşük çocuk ölümlerine katkıda bulunabilir. Gelişmiş dünyada yaşayanlar için, eğer süte, alerjik veya hoşgörüsüz değilseniz, zararlı değildir.

Özellikle çocuklar için büyük miktarda kalsiyum almanın iyi bir yoludur ve vejetaryenler için genel olarak iyi bir

B12 vitamini ve B vitamini kaynağıdır. Bu,aynı etkiye sahip başka alternatiflerin olmadığı anlamına gelmez.

Sağlıklı olmak için süt içmene gerek yok. Süt de kesinlikle su yerine geçmez Süt, düzenli olarak çok fazla içmekten elde edilen ek kaloriden daha güçlü bir besindir. Özellikle aromalı süt veya çikolatalı süt, limonata gibi içecekler ile sağlıklı bir atıştırmalıktan daha karşılaştırılabilir ve dikkate alınması gereken başka bir şey var.

Süt üretiminin küresel iklim üzerinde önemli bir etkisi vardır. Ekili alanların yaklaşık yüzde 33’ü süt sığırları dahil otlayan hayvanları beslemek için kullanılır. Süt ürünlerinin karbon ayak izi 1990 yılından bu yana düşmüş olsa da, süt üretimi tüm hava camlarının toplamından daha da fazla olan tüm sera gazı emisyonlarının yüzde 3’ünden hala sorumludur.

Süt büyük bir endüstridir ve ne yazık ki fabrika çiftliklerindeki üretiminin çoğu inanılmaz acılara neden olmaktadır. İnekler doğumdan sonra yavrularını defalarca emdirilir ve işkence gördükten sonra katledilirler ve artık üretken olmazlar. Tükettiğimiz sütün çoğunun temelde işkence yapan ve iklim değişikliğine katkıda bulunan bir sektörden geldiğini görmezden gelemeyiz

Soya Sütü gibi bitki bazlı sütler

Protein seviyeleri ve besin değeri açısından sadece soya sütü inek sütü ile karşılaştırabilir, diğerlerinin benzer seviyelerde vitamin ve kalsiyum öğretmek için yapay olarak zenginleştirilmesi gerekir. Böylece sütün alternatifi olabilirler. Ve yakında başka bir seçenek mevcut olabilir. Birkaç girişim, süt sütü ile aynı olan hayvansal olmayan süt yarattı. Örneğin, gen modifiye edilmiş bakteriler tarafından fermantasyon yoluyla. Laboratuarda yetiştirilen bu mil, bitki bazlı alternatiflerin mücadele ettiği bir şeye peynir bile denebilir. Çünkü süt ürünleri tadı ve yapısını veren anahtar maddeler kazein ve peynir altı suyu proteininden yoksundurlar. Çevresel etki farklı bir hikaye olsa da, birçok yerel dönüş etkin hayvan üretimi için önemli ölçüde daha az enerji arazisi ve daha az su kullanır. Bu nedenle hayvan sağlığından çok daha düşük çevresel etkiye sahiptirler.

Gezegendeki mümkün olan en düşük olumsuz etkiye sahip olmak istiyorsanız, en iyi seçim bölgesel süt alternatifi ne olursa olsun. Hemen hemen her konuda olduğu gibi, süt karmaşıktır. Nüfusun çoğunluğu için zararlı değildir ve dünyadaki birçok insan için çok önemlidir. İyi besleyici bir besindir, aynı zamanda gezegene de zararlıdır ve çok fazla acıya neden olur.

Toplum olarak bu gerçeklerle nasıl başa çıkmak istediğimize karar vermeliyiz.