SUV’un genel bir tanımı yoktur. Ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Amerika’da hafif kamyonlara SUV denmekteyken, Türkiye’de yerden yüksek hemen hemen her araca SUV denmektedir. Jip nedir diye soracak olursanız, jip aslında bir marka adıdır. Kağıt mendile selpak dememiz gibi ilk üretilen SUV modeli olan Jeep dilimize de jip olarak geçmiştir.

SUV Modelleri

 • Crossover SUV
 • Mini SUV
 • Kompakt SUV
 • Orta boy SUV
 • Tam boyutlu SUV
 • Uzatılmış SUV

SUV Ne Demek? SUV Nedir?

İngilizce Sport Utility Vehicle’ın kısaltmasıdır. Türkçe spor amaçlı araç denebilir. SUV bir segmenttir. Eskiden bu segment arabalar / otomobiller OFFROAD için kullanılıyordu. Bu yüzden spor amaçlı araba diye bir segment yarattılar. Altında da farklı segmentler oluştu.

SUV Açılımı Nedir?

İngilizce Sport utility vehicle’ın kısaltmasıdır. Türkçe spor amaçlı araç denebilir.

SUV Araba

 • Crossover SUV

Crossover SUV, 2010 yılından itibaren daha popüler hale geliyor. Kafa karıştırmaması açısından 4×4 yerine 4×2 çekiş olan araçlara crossover deniyor diyebiliriz. Mazda CX3, Nissan Xtrail, Toyota Highlander Crossover SUV Örneklerindendir.

suv

 • Mini SUV

SUV’ların en küçük boyutlularına denir. 3.4 metreyi geçmeyenler bu sınıfa girer. Suzuki Jimny bu SUV’a örnek olabilir. Marka açısından örnek olması için Audi Q1 diyebiliriz.

mini suv

 • Kompakt SUV

Mini SUV ile Orta Boy SUV arasında kalan modellere denir. C segmentli bir binek otomobil üzerine yerden yüksek olarak yerleştirirler. Renault Kadjar, Jeep Compass, Honda CRV gibi modeller bu sınıfa girer. Marka açısından örnek olması için Audi Q3 diyebiliriz.

orta boy suv

 • Orta boy SUV

Ortaboy SUV terimi Amerika harici fazla kullanılmıyor bile olsa ülkemizde de satışa çıkıyor. Marka açısından örnek olması için Audi Q5 diyebiliriz.

suv

 • Tam boyutlu SUV

Tam boyutlu SUV, SUV’ların en büyük boyutlusudur. Çoğu 4×4 çekişe sahiptir. Toyota Landcruiser, Range Rover örnek olabilir. Marka açısından örnek olması için Audi Q7 diyebiliriz.

suv

 • Uzatılmış SUV

Dünyada ve ülkemizde popüler olmasa bile böyle bir seçenek de mevcuttur. Cadillac Escalade ESV, Lincoln Navigator L bu sınıfa örnek olabilir.

suv

SUV ile Crossover Farkı Nedir?

Jeep ile SUV konusu, yukarıda da belirttiğimiz gibi bir marka ve araç türü karşılaştırması olduğu için karışıklık yaratıyor. Peki SUV ile crossover arasında ne fark var?

Crossover Nedir?

Açılımı “Crossover Utility Vehicle” olan ve “CUV” şeklinde kısaltılan crossover’ın kelime anlamı İngilizcede “karşıya geçmek”tir. Aslında crossover kavramı son yıllarda çıktı ve tam olarak neyi karşıladığı tam bilinmiyor. 2008 yılında ilk kez CNN-Money’in bir yayınında “crossover araç” ifadesi kullanıldı. Biz bilinenlerle ilerleyelim:

Crossover ve SUV araçlar arasındaki temel fark şasidir. SUV araçlarda şasi, tamamen bu araçlar için üretiliyor veya pikap şasisi bulunuyor. Crossover araçlarda ise sedan, hatchback veya station wagon şasileri kullanılıyor ve araç yükseltiliyor. Yani crossover araçlar, binek otomobil şasisi üzerine yerleştiriliyor. SUV’larda ise kamyonet şasileri kullanıldığı için bagaj hacimleri daha geniş oluyor.

Crossover araçların genellikle 4×2 olması da SUV’larla aralarındaki farklardan biri. Tüm crossover’lar 4×2 değil ama çoğu öyle.

Özetle SUV, ne olduğu belli, genel olarak kabul görmüş bir kavram olduğu için birçok crossover modeli için de SUV ifadesi kullanılıyor. Crossover terimi net olmasa da şimdilik bu bahsettiğimiz özelliklerle SUV ile crossover araçlar birbirlerinden ayrılıyor.