Antik çağlardan günümüze kadar gelmiş olan önemli insanların artıları olduğu kadar hayatlarına zarar verecek eksileri de olmuştur. Şöhret, güç, zafer ya da gizli arzular kişilere zarar vererek hoş olmayan söylemler ve gerçekler ortaya çıkarmaktadır.  Kişilerin, birçok önemli kişiye karşı duyulan hayranlıkları ile birlikte hayranlık duyduğu kişinin olumsuzluklarını da üstlendiği görülmektedir.

Her hayranlık tabii ki olumsuzluklar  getirmemektedir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Hayranlık duyulan insanın tüm eylemlerini idolize etme eğiliminde olan bir toplum vardır. Bu da kişinin simgeler ve sevilen figürlere karşı hayranlık duyma arzusunun bir yansıması olarak ortaya çıkar. Bu hayranlığı abartan bazı kesimler adeta kişiye tapma derecesine bile gelmektedirler.

En Sevilen ve Hayranlık Duyulan Tarihi Kişiler

Geçmişten günümüze hala daha hayranlığı devam edilen kişilerden biri de Büyük İskender olmaktadır. Efsanevi Yunan kralının başarılarından bahsetmek için belki de bir listeye ihtiyaç duyulabilir. Bu kadar efsanevi olmasının nedenlerinden biri de girdiği ve bulunduğu bütün savaşlarda yenilgisiz olarak bir galibiyet kazanmasıdır. Tarihin şahit olduğu en başarılı askeri komutanlardan biri olarak ismini yazdırmıştır.

Milattan sonra Yunan kültürünün 15. yüzyılın ortalarında Bizans İmparatorluğu’nun geleneklerinde hala belirgin olan Helenistik medeniyetinin doğuşundan sorumlu olan kişidir.  Tabi ki bu başarılı mükemmel generalin hakkında söylenen, hoş olmayan söylemler maalesef bulunmaktadır. En dikkat çekici şekilde yaptığı hata; son derece sarhoşken en iyi arkadaşı,  en yakın dostu Cleitus’u öldürdüğü gerçeğidir. Cleitus, arkadaşı olan Büyük İskender’i aşağılama ve aşağıya çekme eyleminde bulundu ve bu eylemine belli bir süre devam etti. Bunun sonunda da Büyük İskender tarafından sarhoşken öldürüldü.

Chuck Berry  dünyanın en önemli rockçıların dan biridir. Aslında Rock’n Roll’ u tanımlayacak birçok özelliğe de sahip olan ilk sanatçıdır. Kendi elektrogitarını müziğinde öne çıkardı ve daha sonra birçok beste yaparak adını duyurmaya başladı. Chuck Berry, günlük hayatında mükemmel ve kusursuz ya da çok iyi değildi.  Bu mükemmel sanatçı liseden mezun olduğu ana kadar defalarca silahlı soygundan hüküm giymişti.

Charlie Chaplin; bıyığı, bastonu ve melon şapkası ile hafızalara kazınan  ikonik bir figür. Sessiz film döneminde ismini yazdıran ve günümüzde hala daha tanınan bir sanatçıdır. Bu sanatçının reşit olmayan, yaşça küçük kızlara karşı bir saplantısı vardı.  Bu konuda birçok kere ceza ve uyarı aldığı halde hiçbir zaman bu alışkanlığından vazgeçemeyen kişilerden biri olarak kaldı.