Dünyanın yardıma ihtiyacı bulunur. İklim değişiklikleri, savaş, yoksulluk, eşitsizlik ve daha birçok durum geleceği tehdit etme durumunda bulunur. Bu genç kadınlar daha iyi bir yarına ulaşmak amacı ile örgütlenip savaşırlar. Bu kadınlar birçok şeyin şekillenmesine yardımcı olur. İlham vermeye yardımcı olduktan sonra sizde onlara nasıl katılacağınızı öğrenerek, dünyanın daha iyi bir yer haline gelmesini sağlayabilirsiniz.

Greta Thunberg

17 yaşında ve İsveç doğumlu olan bir kişidir. Nobel Barış Ödülü’ne aday olarak gösterilmiştir. Üstelik iki defa aday olarak gösterilmiştir. Çalışmalarına evde ve iklim değişikliği nedeni ile başlamıştır. Ebeveynlerin karbon ayak izlerini azaltmak amacı ile yaşam tarzında değişiklik yapma konusunda ikna etmiştir. Okul grevleri düzenleyerek, konuşma yapmaya başlamıştır. 2019 yılında ise Birleşmiş Milletler de ateşli bir konuşma yapmak için manşetlere girmiştir. Burada bir önceki nesle iklim değişikliği nedeni ile suç yükledi ve hasarı düzenlemek amacı ile daha fazla çalışma yapmaya çağırdı. Asperger Sendromu olan Thunberg, TIME tarafından yılın kişisi seçilmiştir.

Ayrıca Jeff Bezos İklim Değişikliğiyle Mücadele Etmek İstiyor yazısı da ilginizi çekebilir.

Emma Gonzalez

2018 yılında Florida Parkland şehrinde Marjorie Stoneman Douglas Lisesi’nde 17 kişiyi öldürmüş olan ve 17 kişiyi yaralayan bir atıştan sağ çıkmıştır. Daha sonra ise silah kontrolünü savunan bir kişidir. Gonzalez, yaşadığı korkunç trajedinin sonrasında ulusun öfkesini, üzüntüsünü ve karışıklığını iletmeyi başardı. Aynı zaman da milletvekillerini de bir daha yaşanmayacağı konusunda emin olmaya çağırdı. Silah kontrolünün savunuculuğunu yaparak organize edilmesini de sağladı. Konuşması sırasında trajik bir şekilde Marjorie Stoneman Douglas, ABD okulunda gerçekleşmiş olan son kitle ya da son çekim değildir. Savaşmaya devam ediyor ve başka insanlara da bunu yapma konusunda ilham verir.

Amika George

17 yaşında Birleşik Krallık da kızların %10 kısmının dönem ürünlerini alamadıkları için okulu bırakmak zorunda kaldıklarını öğrendi. Birleşik Krallık da tüm okulların ve kolejlerin ücretsiz olarak serbest dönem kurmaya karar verdi. Kampanyanın bir parçası olarak bu dönem içerisinde erkeklerinde eğitilmesi gerektiğini savunarak arkasında bulunan dalgalanmanın ortadan kalkmasını sağlar. Kızlar için ücretsiz ürünler ve eşitlik savunuculuğunu yapan bir kişidir.

Sonita Alizadeh

Rap ve savunuculuğun bir arada olduğunu düşünmeyen biri iseniz o zaman bu ismi hiç duymamışsınız demektir. 16 yaşında ailesi tarafından iki kez evlilik için satılmaktan kaçmış olan biridir. Kızlara yapılan bu muameleyi protesto etmek amacı ile Satılık Gelinler şarkısını bestelemiştir. İranlı film yapımcısı Rokhsareh Ghaemmaghami sayesinde yüklemiş olduğu şarkının müzik videosunu yaptı. Konu ile ilgili olarak uluslararası bir konuşma başlattı ve diğer kızlara da kendi deneyimlerini paylaşmaları için bir konuşma başlattı. Günümüzde ise 24 yaşında ve kızların evliliğe satılması konusunda savaşmaya yardımcı olur.

Marley Dias

On yaşındayken eğitim ile ilgili bir sorun olduğunu fark etti. Öğretmenler diğer öğrencilerde olduğu gibi onu da aynı kitabı okuması için görevlendirdi. Bu kitap beyaz bir çocuk ve köpekleri ile ilgili olan bir kitaptı. Annesinin Jamaika da bir kız olarak okuduğu okula göndermek amacı ile seçtiği siyah kızların oynadığı 1000 kitabı toplamaya karar verdir. Kampanya geniş bir şekilde hızlı olarak yayılmaya başladır. Bugün Dias 15 yaşında 12.000 fazla kitabın toplanmasına ve dağıtılmasına yardımcı oldu.

Sophie Cruz

Beş yaşında pastel boya ile yazdığı bir mektubu Papa Francis’e vermek için Washington DC geçit töreninde güvenlikten geçmiştir. Mektupta ABD vatandaşı olan Cruz ebeveynlerinden Meksika da belgesin olan göçmenlerin sınır dışı edileceğine dair Papa’dan onlar için cumhurbaşkanı ile konuşmasını istedi. Şu anda on yaşında ve Yüksek Mahkeme önünde konuşup Washington da DC Kadın Yürüyüşünde konuşan belgesiz aileler adına konuşmaya devam ediyor.

Jazz Jennings

Eşitlik mesajını yaymak amacı ile Youtube ve TLC TV şovu şeklindeki modern platformları kullanmakta olan 19 yaşında bir transseksüel savunucusu olur. İlk kez 11 yaşındayken Barbara ile röportaj yaptıktan sonra ulusal ilgi görmüş olan biridir. Şu anda ise cinsiyet doğrulama ameliyatı ile ilgili açıkça konuşan bir konuşmacı olur.

Malala Yousafzai

22 yaşındayken dünya da kadın eğitimi için en iyi bilinen savunucular arasında yer alır. Pakistan da genç bir kızken kızların eğitim alması gerektiği hakkında konuşmaya başlayan bir kişidir. 2012 yılına kadar savunuculuğunun kurbanı olmuş bir kişidir. Ancak bu durum onu durdurmadı. Kızların eğitim hedeflerine ulaşmalarını sağlamak amacı ile yardım kuruluşu olan malala Fonunu kurmuş olan bir kişidir. 2014 yılına gelindiği zaman Nobel Barış Ödülü ile onurlandırılmış olan bir kişidir. Ödül sayesinde tarihin en genç Nobel ödülü sahibi olma özelliğini taşıyan bir kişidir.

Grace Callwood

Yedi yaşındayken lenfoma teşhisi konularak üç sene boyunca tedavisi devam etti. Yaşadığı deneyim onun dünyayı daha iyi bir yer haline getirmesi için karar almasına neden oldu. 2012 yılına gelindiği zaman evsiz, hasta ya da koruyucu bakımda bulunan çocuklara yardım etmek için adanmış olan Biz Kanser Hareketi isimli kuruluşu başlattı. Bugün 15 yaşında, organizasyonunu tüm dünyada bulunan çocuklara fayda sağlamak amacı ile çalışmalar yaparak bütün çocuklara yardım edebilmek ve hayatlarını güzelleştirmek amacı ile çalışmalarına devam eden bir kişi olur.