Antik dünya; kralları, savaşçıları ve savaşları ile ünlüdür. Eski dünya, günümüz silahları olmadan birçok savaş gördü. Savaşların hançer, kılıç, mızrak ve kalkanlarla olduğu günlerdi. Bazı krallıkların yanında güçlü savaşçılar vardı. Bazılarının güçlü savaş yetenekleri, becerileri ve taktikleri vardı. Bazıları savaş ve savaş kazanma yetenekleri ile harikaydı. Tarihte bizi büyüleyecek bazı büyük savaşçıları göreceğiz. Bazıları Romalılar ve Moğollar gibi tarihin en güçlü imparatorluklarına aittir.

İnsanüstü dövüş becerileriyle tarihteki en güçlü ve en büyük 10 savaşçıyı listemize aldık:

10. Spartacus

Ünlü gladyatör Spartacus, “Trakyalılar” olarak bilinen bir grup Hint-Avrupa kabilesinden geliyordu. MÖ 111’de modern Bulgaristan’da doğan bu asi köle lideri, “Üçüncü Servil Savaşı”nda önemli bir rol oynadı. MÖ 73-71 yıllarında Roma Cumhuriyeti’ne karşı tarihi köle isyanına önderlik etti. Roma ordusu tarafından köle olarak  satıldı. Spartacus ordunun pençelerinden kaçtı ve Vezüv Yanardağı’na sığındı. Doğmuş bir isyancı ve savaşçı, kaçak köleler ordusu tarafından lider olarak seçildi. Daha sonra Spartacus bir dizi Roma saldırısını püskürterek galibiyet elde etti. Daha sonra asi ordusu yok edildi ve çarmıha gerildi. Spartacus’un hayatı ve mücadelesi; devrimcilere ilham kaynağı, yoksulların ve bastırılmış ulusların kurtuluşunun bir sembolü olmayı sürdürdü.

9. Shivaji Maharaj

Hint savaşçı kralı Shivaji, hayatında her zaman daha güçlü düşmanlarla savaştığı için listede yer alıyor. 1627 yılında Hindistan’ın Maharashtra kentinde doğdu. Kral Adilshah Generali Afzal Han ile bire bir savaşta Shivaji kazandı ve birlikleri Bijapur Şehrine saldırdı. Böylece ilgi odağı oldu. Pratapgarh Muharebesi’nde 1659’da Bijapur Sultanını yendi. Burası, Sultan’ın 3000 askerinin öldürüldüğü yerdi. Shivaji aynı yıl 2000 atın öldürüldüğü Kolhapur Savaşı’nda Bijapur ordusunu yendi.

Gelişmeden etkilenen Babür Kralı Aurangzeb, Panhala Kalesi’ni kuşattı, ancak Shivaji oradan kaçtı ve daha büyük bir ganimet aldığı Surat Şehrine şiddetle geri döndü. Delhi yakınlarındaki Agra’da Aurangzeb, Shivaji’yi tutukladı. Ama yine kılık değiştirerek kaçmayı başardı. Shivaji’nin 1663’te Shaista Khan’ın güçlü ordusuna yaptığı sürpriz pusu çarpıcıydı. Hindistan’ın güney bölgelerindeki fetih dalgaları, onu hükümdar Chhatrapati olarak adlandırdı.

8. Napolyon Bonapart

1769’da Fransa’da doğan Napolyon Bonapart, Fransa’nın askeri lideri ve 1. imparatoruydu. Askeri Tarih Ansiklopedisi’ne göre 60 savaş yaptı ve sadece 8 tanesini kaybetti. Fransız Devrim Savaşları’nda Avrupa’nın geniş alanlarını fethetti. 1793-1815 yılları arasında çeşitli Avrupa ülkelerinin koalisyonlarına karşı savaşlar düzenledi. 1805’te İtalya Kralı oldu. Napolyon büyük bir Fransız hakimiyeti yarattı. Küresel ilişkilerde baskın bir figürdü. Napolyon Savaşları ve Napolyon Yasası dikkate değer kabul edilir. Waterloo Muharebesi, 1814’te İngiliz liderliğindeki bir Müttefik ordusu tarafından burada (bugünkü Belçika) yenildiği için meşhurdur. Son olarak, efsaneden unutulmaz bir alıntı: “Ölüm hiçbir şey değildir; ama mağlup olarak yaşamak her gün ölmektir. ”

7. Hun Attila

Attila, MS 434’ten 453’e kadar Hun Kralı idi. Bu göçebe liderinin varlığı, Roma İmparatorluğu’nun büyük düşüşünde önemli etken oldu. Düşmanları için terörist olarak görüldü. Yaşattığı vahşiliklerle diğer tüm barbarların üzerinde görüldü. Attila, neredeyse harabeler ve molozlardan 10 yıl içinde büyük bir imparatorluk inşa etti. MS 451’de fetihlerine 0.2 milyon kişilik bir ordu ile başladı ve Gallia Belgica Eyaletini (bugünkü Belçika) fethetti.

Tarihteki en ölümcül askeri çatışmalardan birinde, Katalan Alanlar Savaşı’nda durduruldu ve mağlup edildi. MS 452’de İtalya’yı tahrip etti, ancak ordusunda yaşanan veba geri çekilmesine neden oldu. İmparatorluğu, Orta Asya’dan Tuna vadisine ve modern Fransa’ya kadar uzanıyordu. Düğün gecesinde gizemli koşullar altında öldü. Yiyecek ve içeceklerden dolayı bir kan damarının patladığı, buna bağlı olarak da boğazındaki kanın ölümüne sebep olduğu iddia ediliyor.

6. Aslan Yürekli Richard

Aslan Yürekli Richard olarak adlandırılan İngiltere’den I. Richard, Üçüncü Haçlı Seferi’ne tutkulu katılımı için cesur bir savaşçı olarak hatırlanır. 1198-1192 boyunca  Avrupalı ​​savaşçılar, krallar ve liderler Kudüs’ün Kutsal topraklarını Müslüman kral Saladdin’in elinden almak için gruplanarak sefere çıktılar. Bu seferlere, Üçüncü Haçlı Seferi denildi. Richard yetkin bir askeri lider, bireysel savaşçı ve büyük bir haçlıydı. Aynı zamanda birçok tarihçi tarafından kısırlığı, affetmeyen doğası, acımasız tavrı ve aşırı zulüm nedeniyle sık sık eleştirildi. Bir keresinde rehin tutmakta olduğu 2700 mahkumu öldürdü. Yine de Viktorya Dönemi halkı tarafından “Tanrı’nın adamı” olarak görülüyordu.

Richard’ın haçlı seferi ile 1190’da yola çıktı. Kral Tancred’i yendikten sonra Sicilya’yı ele geçirdi. 1191’de Kıbrıs’ı fethetti. Richard, Arsuf Savaşı’nda Saladdin’in güçlerini yendi. Üçüncü Haçlı Seferi Kudüs’ü ele geçiremedi. Ancak Yafa Savaşı’ndan sonra Richard, Saladdin ile ateşkes yaptı. Ateşkes Selahaddin’i zorladı ve Hıristiyan hacılara Yeruşalim’e serbest giriş izni verdi. Filistin topraklarının büyük bir sahil şeridi haçlılar tarafından tutuldu. Aslan Yürekli Richard, hem İngiltere’de hem de Fransa’da ikonik bir figür haline geldi.

5. Büyük Cyrus

Büyük Cyrus, antik Pers’de MÖ 600 yılında doğan efsanevi bir savaşçıydı. Ona dünyanın dört bir köşesinin kralı deniyordu. Cyrus, dünyanın en büyük imparatorluğunu yaratmaya çalıştı. Yunan tarihçi Herodot, Cyrus’un süper insani niteliklerini anlattı ve ona “Tarihler” kitabında bir efsane olarak yer verdi. Cyrus, Balkanlar’dan Doğu Avrupa’ya ve İndus Vadisi’ne kadar muazzam bir coğrafi boyuta sahip olan Ahameniş İmparatorluğu’nun (Birinci İran İmparatorluğu) kurucusudur. İmparatorluğu, 5.5 milyon kilometrekareyi kapsıyordu.

Güçlü süvarileri ve donanması ile Lidya, Küçük Asya, Babil İmparatorluklarını yendi. Cyrus’un Akhaemenid İmparatorluğu, güçlü siyasi altyapı yaratması ve diğer dinlere saygısı nedeniyle uzun bir süre devam etti. Cyrus tarihteki ilk güvenilir posta sistemini kurdu. Mutlak monarşisi vardı ve MÖ 559’dan ölümüne kadar 29 yıl iktidarda kaldı.

4. Hannibal Barca

Hannibal Barca, nesiller boyu Roma’nın en büyük düşmanı olarak hatırlanıyor. Tarihin en büyük askeri savaşçılarından biri olarak kabul edilir. Barca, Roma İmparatorluğunu kargaşa içinde tutan Kartacalı bir generaldi. Kartaca ve Roma arasındaki savaşlar dizisi “Punic” olarak adlandırıldı. 23 yıl süren 1. Punic Savaşı’nda (MÖ 264 – 241), Hannibal’ın babasının başkanlığını yaptığı Kartaca ağır bir şekilde yenildi. O zamandan beri Hannibal, Roma’ya karşı intikam besledi.

2. Punic Savaşı’nda Hannibal, güçlerini en sürpriz şekilde yönetti ve Alpler’in en tehlikeli rotasını geçti. Güçlü Roma İmparatorluğu’nu 3 büyük savaşta yendi. Trebia Savaşı (MÖ 218), ordusunun 32.000 askeri kaybettiği Roma’ya büyük bir kayıp verdirdi. Trasimene Gölü Savaşı (MÖ 217) askeri tarihin en büyük pususunu gördü. Cannae Savaşı’nda (MÖ 216) Hannibal 70.000’den fazla Romalı askeri öldürdü. Ancak yanındaki kayıp, sadece 4.000 oldu. Hannibal askeri savaşta ‘Dönüş hareketi’ taktiklerini tanıttı ve icat etti. Çarpıcı ordu konuşlandırması bugün bile hatırlanıyor. MÖ 183’te zehir içtiği için öldü.

3. Julius Sezar

Ünlü bir Roma diktatörü Julius Caesar, MÖ 100’de Roma’da doğdu. Bir dizi savaşla Sezar, Roma Cumhuriyeti’ni Avrupa’ya genişletti. En büyük zaferi Gaul (bugünkü Fransa ve Belçika) karşısındaki galibiyetti. Savaş, Galya kabilelerine karşı MÖ 58’den MÖ 50’ye kadar 8 yıl sürdü. Bu fetih dünya tarihinde büyük bir öneme sahiptir. İ.Ö. 48’de düşmanlarını İtalya’dan sürdü. Sezar, yıkılmış Kartaca ve Korint şehirlerini yeniden inşa etti. MÖ 46’da Kuzey Afrika ve MÖ 45’te İspanya savaşlarını kazandı.

Yaşam için Roma’nın diktatörü oldu. Julius Caesar, çeşitli savaşlarda galip gelen, Roma İmparatorluk Sistemini kuran, tüm zamanların en büyük lideri ve savaşçısıdır. İngiltere’yi istila eden ve İngiliz Kanalı’nı geçen ilk Romalı oldu. Caesar’ın Mısır Kraliçesi Kleopatra ile ilişkileri vardı ve Caesarion adlı bir oğlunun babasıydı. Julius Caesar 55 yaşında acımasızca öldürüldü, 23 kez bıçaklandı. En iyi arkadaşları Brutus ve Longinus, cinayetin arkasında olan kişilerdi.

2. Cengiz Han

Efsanevi savaşçı Cengiz Han, 1162’de Temuçin adıyla doğdu. Moğolların Yüce Hanı olarak biliniyordu. 13. yüzyılın başlarında Moğolistan göçebe kabilelerini birleştirdi ve her yöne genişlemeye başladı. İşgal edilen yerlerde yağmalama ve intikam saldırıları yapılıyordu. Cengiz Han acımasız bir lidere dönüştü. Düşmanlarına son derece iğrenç davranarak, yaklaşık 40 milyon insanı öldürdü, 12 milyon metre kare toprağı fethetti. Psikolojik avantaj elde etmek için, mağlup olanlara nüfus katliamlarını uyguladı. Soykırım hükümdarının asıl taktiği, düşmanın arasına korku vermekti. Taktikleri acımasızlık, vahşilik, vahşilik, yoğun casus ağları, ortaya çıkan terör vb. olarak görülür. Harezm hanedanı, Jin hanedanı, Fars krallıkları, Kara Khitai, Harezm İmparatorluğu, Gürcistan, Afganistan ve Bulgaristan’daki büyük imparatorluklar karşısında galip geldi.

1. Büyük İskender

Üç kıtaya yayılan bir imparatorluk yarattığı için Makedonya Kralı İskender’e Büyük ifadesi verildi . M.Ö. 356’da antik Yunanistan’da doğan Alexander, Aristoteles tarafından eğitildi. 20 savaş yaptı ve hepsini kazandı. İskender sadece 32 yıl yaşadı. Ancak on yıldan fazla bir süre, dünyanın dörtte birini yönetti. İran, Mısır, Akdeniz toprakları ve Hindistan’ı fethetti. En büyük zaferi MÖ 331’de Pers Savaşı sırasında Gaugamela savaşındaydı. İskender, rakip ordularının çoğunu şaşırtan “Phalanx” olarak bilinen eski bir Yunan savaş taktiği kullandı. Süvari taktiklerini uygulamak, savaş alanlarında araziyi ve akıllı manevraları kullanmak konusunda çok yetenekliydi. Birliklerinin sadık sadakatinden zevk alırdı. İskender, İskenderiye adına dünya çapında 20 şehir inşa etti.