Gerçek liderlik kalitesi, toplumu ileri götürmek için kendi standartlarını ve niteliklerini belirlediğinde gerçekleşir. Liderliği sırasında; acımasız ve merhametsiz olunursa, suçlar işlenirse ve soykırım eylemleri ortaya çıkarsa gerçek diktatörlük oluşmuş demektir. Diktatörlük söz konusu olduğunda akıllara gelen ilk kişi Hitler’dir ve merhamet edildiğinde dahi hayatını kaybeden insanların istatistikleri gözünüzün önüne gelebilir. Listemizde adları duyulduğunda bile milyonlarca kalpte adrenalini artırabilen, tüm zamanların en kötü 10 diktatörü yer alıyor.

10. Muammer Kaddafi

Muammer Kaddafi, Libya toplumunda devrimci bir değişim yaratan bir politikaydı. Ani bir iç savaş patlak verdi ve Kaddafi tarafından 1977’den itibaren rejim ele geçirildi. Bu olay, Libya’da büyük bir cezai ve sosyal dengesizliğe yol açmıştı. Libya İnsan Haklarını ihlal etti ve küresel terörizmin finansmanında yer aldı. Libya siyaset teorisyeni ve devrimci olarak Kaddafi, kendi birlikleri de dahil olmak üzere birçok masum insanı ortadan kaldırmakla suçlandı.

9. Beşar Esad

Beşar Esad, 2000 yılında Suriye’nin cumhurbaşkanı oldu ve şu an tüm zamanların en tehlikeli diktatörlerinden biri olarak görülüyor. Mesleği nedeniyle Doktor Beşar olarak biliniyor. 1998’de görevlerini üstlenecek askeri faaliyetlere katıldı. Esad, 2000 ve 2007’de en yüksek oyu alarak liderlik yolunda ilerledi. Ancak gerçek liderliği, kötü bir diktatörlük haline geldi. Suriye’de yaşanan dram, sosyal hayatlar açısından gerçekten daha kötüye gittiğine dair mevcut durum, Esad’ın birlikleri ve diktatörlüğü ile daha kötüye gidiyor. Birliklerini; sivillerin, kadın ve çocukların ölümünden hatta soykırımdan sorumlu olduğu iddiaları var.

8. İdi Amin

Idi Amin bir zamanlar Uganda’nın en güçlü ve en kötü diktatörleri olarak kabul edildi. 1971’de Uganda başkanlık gücüyle hükümdarlığını kaldırdı. Liderliği sırasında askeri faaliyeti ile 1965’te Binbaşı pozisyonu ile başladı. İdi Amin; kötü yönetim, siyasi baskı ve yaklaşık 100.000 ila 500.000 can arasındaki yargısız infaz gibi uygulamaları ile suçlandı. Ordu liderliğinin hüküm sürdüğü yıllar boyunca, o kadar güçlendi ki, Apolo Oboto’nun cumhurbaşkanlığı gücünü 1971’de elinden aldı. Ancak, Tanzanya Kampala’nın kontrolü ele geçirdiğinde acımasız diktatörlük sona erdi. Ayrıca, Idi Amin tarafından işlenen suçlar, ölümüne kadar hiç ortaya çıkmadı.

7. General Than Shwe

General Than Shwe, 1992’den 2011’e kadar Myanmar’ın askeri gücü üzerinde potansiyel olarak kontrolü olan Burma ükesinin başıydı. Çok fazla liderlik kalitesi üretmesine rağmen, İnsan Hakları ihlallerinde kendisine karşı birçok dava vardı. Binlerce masum insanın hayatını kaybettiği ve ormana attığı için kendisine karşı birçok iddia var. Köleleri öldürmek, güçsüzleşinceye kadar dövmek gibi suçlara imza attı. Parade gibi birçok dergi onu tüm zamanların en kötü diktatörleri olarak sıraladı.

6. Kim Jong İl

21.yüzyılın çoğu insanı Kim Jong il’in oğlu Kim Jong Un’un güçlü pozisyonunu biliyor. Kim Jong il, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin en büyük lideriydi. Komple liderlik kalitesi nedeniyle, devletin kontrolünü askeri etkiyle ele geçiren “Sevgili Lider” olarak anıldı. Kim tamamen insanlığı olmayan ve herkesin beklediğinden daha kötü bir insandı. Kendi birlikleri de dahil olmak üzere 20 milyondan fazla insanın kaybından sorumlu tutuldu. Çocuklara ve bebeklere bile merhamet gösterilmedi.

5. Şeyh Hasina

Şeyh Hasina, dünyanın en kötü diktatörleri listesinde yer alan tek kadın diktatördür. 2009 yılından bu yana Bangladeş Başbakanıdır. O zamandan beri birçok tartışmalı dolandırıcılık ve rüşvet ile ülkesi uğraşmaktadır. Dünyanın en güçlü kadınları Forbes listesinde yer almasına rağmen, kendisi ve hükümetinin neden olduğu eleştiriler sınırların ötesine geçti. 2013 yılındaki siyasi ihlal nedeniyle 2500 silahsız protestocunun ölümü ülkede yaşandı. Bu nedenle kendisine karşı birçok iddia ve suç var. Liderliğini babası Şeyh Rahman’ın taklitçisi olarak sürdürüyor.

4. Saddam Hussain

Saddam Hussain, 1979’dan 2003’e kadar devleti yöneten çok ünlü bir siyasi lider ve Irak’ın başkanıydı. Saddam, 1970’lerden itibaren hükümet ve silahlı kuvvetler üzerinde kontrol sahibi oldu. 1957’de Baas partisine katıldı ve suikast ekibinin bir parçası olarak Irak Cumhurbaşkanı Abd al-Karim Qasim’e suikast girişiminde bulundu. Suikast ekibinin bir parçası olduğu için suçlu bulunduğunda Mısır’a kaçtı.

Saddam, saltanatı boyunca güvenlik hizmetlerini kullanarak yaklaşık 250.000 Iraklının kaybından sorumlu tutuldu. Birçok Arap ülkesi tarafından, ABD’ye ve İsrail’e karşı olduğu için övüldü. Ancak dünyanın geri kalanı tarafından diktatörlük nedeniyle kınandı. İnsan haklarını ihlal etmekten suçlu bulunan Saddam, 2006 yılında ölüm cezasına çarptırıldı ve 30 Aralık 2006 tarihinde ölüm cezası uygulandı.

3. Adolf Hitler

Diktatörlük söz konusu olduğunda, akla gelen ilk isim “Adolf Hitler” dir. 2.Dünya Savasışı’na Almanya’yı ve dünyayı sürükleyen ünlü Nazi yapılanmasıyla bilinen Alman politikacıdır. Ancak yaşanan savaş esnasında, soykırım da uygulatan kararlarından dolayı en bilinen diktatörlerden biri olmuştur. Adolf Hitler, konuşması ile insanları o kadar proaktif hale getirdi ki savaş sırasında insanlığa yer yoktu. Hitler’in birliklerinin, zihinsel ve fiziksel güçleri artıran eşsiz ilaçlarla doping yaptığı yönünde birçok iddia var. Kendi birlikleri de dahil olmak üzere yaklaşık 19,3 milyon sivilin kaybından sorumlu olduğuna şaşmamak gerekiyor.

2. Joseph Stalin

Bugün bile çoğumuz Joseph Stalin’in dünyanın en kötü ikinci diktatörü olmak için ne yaptığı konusunda ikir sahi olmayabiliriz. Ancak, 1921’de Sovyetler Birliği Başbakanı ve Sovyetler Birliği Komünist Partisi Başkanı olarak göreve başlayan Stalin, 2. Dünya Savaşı sırasında yaşana kayıplardan Adolf Hitler kadar sorumlu tutulmaktadır. Stalin, Sovyetler Birliği’ni büyük bir dünya gücü olarak kurmak için çok sayıda siyasi, etik ve dindar insanın ortadan kaldırılmasına izin verdi.

1. Mao Zedong

Mao Zedong, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucu babası olarak bilinen, tüm zamanların en acımasız canavarı olarak kabul edilir. Çin Komünist Partisi’nin 1949’daki kuruluşundan 1976’daki ölümüne kadar Mao Başkan olarak görev yaptı. Komünizmi ve devrimi sırasında Mao, bütün devletin kontrolünü ele geçirdi ve karşısında olan kimseye geçme izni vermedi. Stalin ve Hitler gibi diğer diktatörlerin aksine, Mao o kadar acımasızdı ki mahkumlara yiyecek ve içecek vermeyi reddetti. Mao tarafından mahkumlara verilen temel ceza, açlıktan ölmekti. Bu şekilde ölen insan sayısının yaklaşık 15.000.000 ve 55.000.000 olduğu tahmin ediliyordu.