Korsanlar akla gelince ilk olarak popüler kültürün etkisiyle “Karayip Korsanları” filmini hatırlayabilirsiniz. Çoğunlukla denizlerde ve adalarda korsanlar tarafından çok sayıda yağma, yakalama ve fidye talebi tarihi boyunca yaşandı. Hatta bu olaylardan dolayı, insanlarda yağmalamak için bir korsan olma arzusu vardı. Bu korsanlardan bazıları çok popüler ve başarılı olarak görüldü. Kral gibi büyük görülen bu erkekler sadece korsanlık için çalışıyorlardı. Tarihteki en popüler 10 korsanı bulduk.

10. Somali Korsanları

Günümüzde Somali Korsanları, Hint Okyanusu’ndaki en tehlikeli ve popüler korsanlar olarak kabul edilmektedir. Büyük gemileri yakalıyorlar ve onlar için yüksek fidye talep etmek eğilimindeler. Somalili korsanlar, 2005 yılında Hong Kong tescilli “MV Feisty Gas” gemisini ele geçirdi ve 315.000 ABD Doları değerinde bir fidye istedi. Somalili korsanlar, sadece farklı ulusların gemilerini ele geçirerek 200 milyon doların üzerinde fidye ile elde etti. AK-47’ler veya RPG roketatarları ile silahlandıkları için çok tehlikeli kabul ediliyorlar.

9. L’Olonnais

L’Olonnais, 1950’lerde Karayipler’e gelen en ünlü Fransız korsanlarından biridir. L’Olonnais’in hizmet adamından başarılı bir korsana dönüşümünün ardındaki hikaye inanılmazdır. Hizmet etmek için çeşitli adaları gezdi ve seyahatler yaptı. Keşif yolculuğu boyunca L’Olonnais, sonunda Saint-Domingue’ye geldi. Daha sonra gemisi Saint-Domingue yakınlarında İspanyol askerleri tarafından saldırıya uğradı. Bu olayda neredeyse tüm adamlarını öldürdü. L’Olonnais İspanyol askerlerinin talep ettiği fidye üzerine yalan söylemişti. Havana valisi, L’Olonnais’i ele geçirmeye çalıştı. L’Olonnais peşindeki tüm adamları yakaladı ve başlarını kesti.

8. Henry Morgan

Henry Morgan, 1635 doğumlu olan ve bugün bile en ünlü korsanlardan biridir. İspanyol gemilerine baskın yaparak zenginleşti. Morgan, korsanlık kariyeri boyunca dört yüzden fazla gemiyi yağmaladı. Korsanlık kariyeri boyunca oldukça zengin oldu. Başlangıçta, korsan olmasına rağmen, Jamaika hükümeti onu Jamaika Teğmen Valisi olarak atandı. 1672’de Morgan tutuklandı ve Londra’ya getirildi. Büyük takipçileri ile Morgan’ın tutuklanmasını protesto eden Jamaika hükümeti  sayesinde Jamaika valisi pozisyonuna geri döndü.

7. Sir Francis Drake

1540 yılında doğan Sir Francis Drake, İngiltere’de deniz kaptanı ve korsan olarak bilinir. O tarihte korsanlar arasında, en iyi kazananlar arasında gösteriliyordu. Drake, İngiltere’de patates gibi bazı temel gıdaların tanınmasına yardımcı oldu. İlk seferi Portekizli kasabalara saldırmak için 23 yaşındayken 1563 yılında gerçekleştirdi. Korsanlık kariyerinin yolculuğu boyunca Drake, 25.000 peso değerinde Peru altını yüklü olan bir İspanyol gemisini ele geçirdi. Drake’e bir şövalyelik Kraliçe Elizabeth tarafından verildi ve iyi tanındı. Kraliçe Elizabeth zaman zaman Drake’i, İspanyol ordusuna karşı kullandı.

6. Kara Bart

“Bartholomew Roberts” adıyla ünlü “Black Bart” olarak tanındı. Galli bir korsandı ve korsanlık tarihinin en başarılısı oldu. Yaşamı boyunca, daha sonra dünya çapında tanınmasının bir parçası olarak bilinen Black Bart adını hiç kullanılmadı. Black Bart başlangıçta bir korsan olmayı istememiş olsa da, daha sonrasında acımasız bir adam ve korsan oldu. “Kara Bart” ismi zulmü için değil, erkeksi sakalı nedeniyle verilmiştir.

5. Kaptan William Kidd

Kaptan William Kidd, 1654 doğumlu bir İskoçya vatandaşıydı. Korsanlık çılgınlığı 1696’da başladı ve en ünlü korsanlardan biri olarak kabul edildi. 1654’te doğumundan hemen sonra denizde babasını kaybetti. 1689’da Kidd’in ilk yolculuğu Fransız Marie-Galante Adası’nı işgal ederek Karayip Denizi’ni ele geçirmek oldu. Kidd, denizcileriyle birlikte saldırıp Fransız Adasında 2.000 lira kazanarak yağmalamıştı. İngiltere’ye geri dönmeden önce İngiliz Doğu Hindistan Şirketi tarafından tutuklandı.

Kidd en çok aranan korsanlar arasındaydı. Tutuklandıktan sonra iki avukatı olmasına rağmen ölüm cezasına çarptırıldı. İşlediği tüm suçlardan suçlu bulunmuştu. Acımasızca halka asıldı ve Diğer korsanlar için güçlü bir uyarı olarak halkın önünde asıldı ve cesedi Thames Nehri’nde karaya vurdu.

4. Cheung Po Tsai

Cheng Po Tsai ünlü bir korsandı ve adı “Cheung Po the Kid” i tasvir ediyor. Altında 20.000’den fazla insan ve yüzlerce gemi bulunan devasa bir güce sahip olan Cheng, yaşadığı dönemden bu yana en başarılı korsanlardan biri olarak kabul edilir. Batı silah satıcılarıyla yeterince anlaşma yaptı. Cheng’e, silah anlaşmalarında usta Cai Qain eşlik ediyordu. “Karayip Korsanları” filminden efsane korsan, ondan ilham aldı. Guangdong kıyı şeridini tahrip edecek kadar güçlüydü. Qing Hanedanlığı tarafından yakalandı. Sonunda Qing donanmasının diğer korsanları ele geçirmesine yardım etmeye başladı.

3. Barbarossa Kardeşler

Barbarossa Kardeşler, Akdeniz’deki korsanlığı yöneten en ünlü korsanlardır. Aruj Barbarossa ve Khayrad’din Barbarossa birlikte “Barbarossa Kardeşler” olarak tanındı. Ebeveynlerinin ticaret için bir teknesi vardı. Hıristiyan köleleri üzerinden para ticareti yaparak korsan dünyasına hükmetti. Aruj, 1510’da Akdeniz’in en zenginlerinden biri oldu. Aruj 1518’de, Kayrad ise 1546’da öldürüldü.

2. Karasakal

Karasakal, 1680 yılından itibaren Batı Hint Adaları ve Kuzey Amerika kolonilerinin bir bölümünde faaliyet gösteren tanınmış bir İngiliz korsanıydı. Karasakal ve korsanları, aslında Beyazsakal Korsanları’nın üyeleri olarak çok tehlikeli olarak kabul edilen korsanlardır. 1717’de, Karasakal’a  sahip olduğundan iki kat fazlası gemi eklenmesiyle gücünü katladı. Bu gemilerden birine Stede Bonnet tarafından kumanda edildi. 40 korsanla silahlanmış bir gemiyle,  Fransız tüccar gemisini ele geçirdikten sonra korsanlık alanındaki faaliyetleri gün ışığına çıktı. Gemi daha sonra “Kraliçe Anne’nin İntikamı” olarak yeniden adlandırıldı. Esirleri hakkında bilinen hiçbir suçu ifade etmese de, şiddetli siyah sakalı tarafından “Karasakal” olarak adlandırıldı. O ve mürettebat üyeleri, küçük bir savaş sırasında Teğmen Rober Maynard tarafından öldürüldü.

1. Ching Shih

Ching Shih, tarihin en popüler ve acımasız korsanı olarak kabul edilir. Bir zamanlar 40.000’den fazla korsanın yardımıyla tüm Çin Denizi’ni alabora eden “Ching I Sao” olarak tanınıyor. Ching, 19. yüzyılda İngiliz İmparatorluğu ve Quest hanedanıyla savaşacak kadar cesurdu . Ayrıca tarihin en başarılı korsanların olarak kabul ediliyor. Yerleşimleri acımasızca yağmaladı ve Makao’dan Kanton’a kadar sahil köyleri boyunca çok güçlüydü.

1809’da korsanlık faaliyetleri nedeniyle Doğu Hindistan Şirketi Richard Glasspoole’den bir subay tarafından yakaladı. Muhalefet filosunun hiçbiri Ching’in korsan kudretini yenemezdi. Filosu, bir zamanlar yenilmez bir sembol olarak kabul edilen Kırmızı Bayrak ile tanındı. Sonunda, 69 yaşında öldü.