Para, her zaman değerlidir. Özellikle finansal sorunlar sırasında veya gelecek için para biriktirmek istediğinizde daha da değerli olacaktır. Aynı derecede önemli olan bir başka şey ise besindir. Toplu olarak yiyecek satın alarak tasarruf edebilirsiniz. Gıda ürünlerinin toptan fiyatları, daha az miktarlarda satın almaktan daha ucuza gelmektedir. Amacınız gıda maddelerinden tasarruf etmekse, toplu olarak satın almak en doğrusu olacaktır. Bozulamayan gıda maddelerinin bir kısmı uzun süre saklanabilir. Paradan tasarruf etmek için büyük miktarlarda satın alınabilen on yaygın gıda maddesinin bir listesini oluşturduk. Bu gıda maddelerini satın alırken belirli prosedürleri takip etmek önemlidir. Bu kriterlerden bazıları; son kullanma tarihleri, saklama şekli ve ürün seçimidir.

Paradan tasarruf etmek için toplu olarak satın alabileceğiniz 10 gıda maddesinin listesi:

10. Tereyağı

Eritilmiş tereyağı dünya çapında bilinen önemli bir gıda maddesidir. Dondurucuda tereyağı 9 aya kadar saklanabilirken, buzdolabında 1 veya 2 ay saklanabilir. Tereyağını bir parşömen veya bal mumu kağıdına yerleştirirken örtün veya sarın. Tereyağı besin açısından zengindir ve ekmeklerle harika lezzetlerdir. Az miktarda tereyağı almak pahalıdır. Tereyağından tasarruf etmek için büyük miktarda tereyağı satın alın ve dondurucuda saklayın.

9. Tuz ve Biber

Tuz sonsuza kadar saklanabilir. Tuz için belirli bir raf ömrü yoktur, ancak tuz ambalajının bir son kullanma tarihi olabilir. Genellikle bu süre, 2 ila 3 yıldır. Toz biber, 2 ila 3 yıl raf ömrüne sahiptir. Tuz ve karabiber, tadı arttırmak için önemli bir besin maddesidir. Bu iki gıda maddesinin raf ömrünü göz önünde bulundurarak, kolayca toplu olarak satın alabilirsiniz. Biber fiyatı daha yüksektir. Toplu olarak satın alarak tasarruf edin. Biber ve tuzu hava geçirmez kaplarda saklamak iyidir.

8. Et

Hayvanlardan gelen et, uzun ömür için kolayca dondurulabilir. Eti hava geçirmez bir pakette dondurmak, ömrünü yüksek hale getirir. Kanatlı eti ve balıkları, eksi sıcaklıklar altında buzdolabında kolayca saklanabilir. Böylece uzun süre dayanması sağlanabilir. Birçok şirket, son kullanma tarihi olan dondurulmuş et satmaktadır. Et, daha az miktarlarda satın alındığında pahalıdır, oysa toplu olarak satın alarak ve depolayarak paradan tasarruf edebilirsiniz.

7. Makarna

Kurutulmuş makarna, dünyadaki en yaygın çiğ gıda maddelerinden biridir. Geleneksel İtalyan mutfağının temel gıdasıdır. Makarna farklı tip, şekil ve çeşitlerde mevcuttur. Makarna, makarnalık buğday unundan yapıldığında oldukça besleyici hale gelir. Kurutulmuş makarnanın raf ömrü yaklaşık 1 yıldır. Raf ömrü depolama ve kaliteye bağlıdır. Makarnanın raf ömrü yüksek olduğundan, paradan tasarruf etmek için büyük miktarda satın almak tercih edilir.

6. Kuruyemiş ve Kuru Meyveler

Kurutulmuş meyvelerin raf ömrü 6 ila 8 ay iken, fındıkların raf ömrü 1 ila 2 yıl arasındadır. Meyve ve fındık türlerine bağlıdır. Aynı zamanda gıda maddelerini nasıl sakladığınıza da bağlıdır. Fındık ve kuru meyveler önemli vitamin ve mineral kaynaklarıdır. Bunları daha az miktarlarda satın almak çok pahalı olduğundan, toptan olarak satın almak tercih edilir. Fındıkların uzun ömürlü olması için soğan ve diğer yüksek kokulu gıdalardan uzak saklayın. Kuruyemiş kuru tutulmalı ve uzun ömürlü olması için dondurucuda muhafaza edilmelidir. Kuruyemiş ve kuru meyveler hava geçirmez bir kapta ayrı tutulmalıdır.

5. Soğan

Soğan, dünyada önemli bir baharat gıda maddesidir. Soğanların raf ömrü üç ila dört haftadır. Çiğ soğan buzdolabında 2 ila 3 ay saklanabilir. Soğanlar genellikle en iyi kuru, iyi havalandırılmış ve karanlık yerlerde saklanır. Kolayca oda sıcaklığında uzun süre dayanırlar. Büyük miktarlarda soğan almak, daha küçük miktarlarda satın almaktan daha ucuzdur. Toplu olarak satın alarak çok para tasarrufu yapabilirsiniz. Başka bir soğan çeşidi, 1 ay süren tatlı soğandır. Satın alma ve depolama alanlarınızı buna göre planlayın.

4. Buğday

Kepekli kuru ve serin bir yerde 6 aya kadar saklanabilir. Dondurucuda bir yıla kadar kalabilir. Buğday insanlar için önemli bir besindir ve diğer gıda ürünlerinden daha fazla arazi alanında yetiştirilir. İnsanlar için önemli bir karbonhidrat kaynağıdır. Dünyadaki birçok ülke temel olarak gıda tüketiminin birincil kaynağı olan buğdaylara güvenmektedir. Buğday toplu olarak satın alındığında daha ucuzdur ve bu nedenle çok para tasarrufu sağlayabilir. Buğday tozundan yiyecek hazırlamak kolaydır. Kolay saklama ve kullanılabilirliği nedeniyle, tahılın toplu olarak depolanması şiddetle tavsiye edilir.

3. Sarımsak

Sarımsak insanlar için oldukça faydalıdır. Orta Asya ve Kuzey İran’a özgüdür. Sarımsak yaygın bir baharat gıda olarak birkaç bin yıldır kullanımda ve tüketimdedir. Tıbbi türler eski Mısırlılar tarafından da biliniyordu. Sıcak ve kuru bir yer, sarımsağı uykuda ve uzun süre tutmak için yeterlidir. Normal oda sıcaklığında kolayca 3-5 ay sürebilir. Ticari olarak, sarımsak depolama için 0 ° C’de (32 ° F) dondurulabilir. Ancak, soğutma, sarımsağı çürümesi ve büyümesi ile  bozabilir. Sarımsak büyük miktarlarda satın alınabilir ve güvenli bir şekilde saklanabilir.

2. Yulaf

Batı ülkelerinin büyük bir kısmı büyük miktarlarda yulaf tüketmektedir. Önemli bir gıda maddesi olarak yulaf büyük miktarlarda saklanabilir. Önemli ve besin açısından zengin tahıl taneleri, yulaf ezmesi olarak insanlar için uygundur. Toplu olarak satın alarak kolayca dolar tasarruf edebilirsiniz. Uzun süre kuru bir ortamda depolanmalıdır. Yulafın raf ömrü 2-3 yıldır.

1. Pirinç

Pirinç, dünyanın en fazla tüketilen gıda maddelerinden biridir. En yüksek pirinç tüketimi Asya halkının elindedir. Pirinç, dünyada en çok satın alınan tahıllardan biridir. Kuru bir yerde muhafaza edildiğinde kolayca 3-4 yıl dayanabilir. Önemli bir karbonhidrat kaynağı olarak pirinç toplu olarak satın alınabilir. Pirinç saklamak kolaydır. Pirinç türlerini seçin ve uygun şekilde saklayın. Toplu olarak satın almak pirinçten çok para kazandırabilir. Çevrimiçi mağazalarda veya yakınınızda bulunan süpermarketlerde, ne kadar çok pirinç alırsanız o kadar fazla indirim alırsınız. Harika indirimler için pirinç toptan satıcılara yönelin.