Tüplü dalış; dalgıcın oksijen için yüzey arzına bağımlı olduğu diğer yöntemlerin aksine, dalgıcın oksijen kaynağı için kendi kendine yeten bir su altı solunum cihazına (SCUBA) dayandığı bir su altı dalış yöntemidir. Su altında geçirilen süre artışı sağladığından tercih edilir. Dünyada SCUBA olarak da isimlendirilen bu dalışları yapabilecek için ideal olarak bilinen birçok yer vardır. Ancak, bu makale ile sizlere bu yerler arasındaki en zorlu ve tehlikeli olarak kabul edilen noktaları sizlere aktaracağız.

Dünyanın en tehlikeli on tüplü dalış noktasının listesi:

10. Rummu Ocağı, Estonya

Estonya’da bulunan Rummu Ocağı, bir taş ocağı gölü. Ocağın kalıntıları dalgıçların eğlence amaçlı dalışlarına güzel bir ortam oluşturmuş. Taş ocağı derin değil ama göl yatağında dalış yapanları öldürebilecek kalın beton parçaları ve ağaç dalları var. Profesyonel dalgıçlar tarafından, halka ve turistlere dalış yapmamaları için defalarca uyarı yapıldı. Atlama biçiminde dalış deneyenlerden yaralananlar oldu. Elbette taş ocağında boğulan da var.

9. Kartal Yuvası, ABD

ABD’de bulunan Kartal Yuvası, su altı güzelliğini keşfetmeye çalışan ünlü ve profesyonel dalgıçların hayatlarını alma konusunda ün sahibi olan bir mağaradır. Burada yaşanan kazaların nedeni olarak, tortullar ve doğal karanlık gösterilse de acemi yada profesyonel bir dalgıç için ayrım yapmayacak tehlikeler bulunuyor.

Kartal Yuvası, 200 yıldır bu ortama uyum sağlamış Kerevit şeklinde ilginç bir yaşam formuna sahiptir. Mağaranın eşsiz güzelliğine bu özellikler eklendiğinde çoğu insan, Kartal Yuvası keşfetmeye çalışıyor.

8. Dean’ın Mavi Deliği, Bahamalar

Bahamalar’da bulunan Dean’in Mavi Deliği , dünyanın ikinci en derin mavi deliğidir. 663 feet derinliğe sahiptir. Yüzeyde 35 metrelik bir boyuta sahip olsa da, 66 feet derinliğe inildiğine kademeli olarak 100 metreye kadar genişliyor. Amerikalı bir dalgıç olan Nicholas Mevoli, Amerikan rekorunu kırmaya çalışırken Dean’ın Mavi Deliği’nde öldü. Mevoli’nin planı 315 feet derinliğe ulaşmaktı. Ama geri dönmek zorunda kaldı ve sonunda yaşamını yitirdi.

7. Büyük Mavi Delik, Belize

Orta Amerika’nın doğu kıyısında yer alan Belize, dünya mirası alanlarından biri olmasıyla ünlüdür. 2012 yılında Discovery Channel tarafından derlenen bir listeye göre dünyadaki en muhteşem 10 yer arasındadır. Belize’de derinliği 100 feet olan Büyük Mavi Delik bulunuyor.

Büyük Mavi Delik için dalış yapabilmeniz için profesyonel bir dalgıç olmanız gerekiyor ve sadece deneyimli bir dalgıç mağaraya inip sarkıtların güzelliğine tanıklık edebilir. Azot narkozu dalışta birçok kazaya neden olabiliyor ve acemi dalgıçlara izin verilmiyor.

6. Jacob’s Well, ABD

Jacob’s Weel, Teksas’ın kuzeybatısındaki Wimberley’de yer alan bir kaynaktır. Biri 4.500 feet , diğeri 1000 feet derinliğe sahip olan ve çeşitli geçitlerle bağlı iki bölümü vardır. Kuyuların 8 insanın hayatını aldığını bilmelisiniz. Toplamda 4 mağara vardır ve 4 mağaradan 3’ü uzman mağara dalgıçları tarafından yoğun bir şekilde araştırılmıştır. Dördüncü bölme, son derece dardır. Dalgıçların bu noktadan geçerken güvenlik aparatlarını çıkarmaları gerekir. Jacob’s Well Exploration projesinden (JWEP) uzman bir ekip, bu yeri sürekli olarak araştırıyor ve haritalama yapıyor.

5. Cocos Adası, Kosta Rika

Cocoas Adası,  UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınarak kapanmış olan ve Kosta Rika kıyısında uzman dalgıçlar için dalış izni verilen bir yerdir. Bölgede ki balık türlerinin çeşitliliği, özellikle çekiç kafalı köpek balıklarının varlığı, pelajik balık türleri ve diğer büyük deniz hayvanları için büyük bir ekosistem olduğu konusunda raporlar bulunuyor. Farklı türdeki balıkların bir araya geldiği bu ortam, tehlikeli bir dalış yeri olmasının ilk nedenidir. Burada bulunan balık türleri, son derece görkemliler ve bir dalgıcın hayatını alabilecek iştahları olabiliyor.

4. Şaft, Avustralya

Güney Avustralya’da Mount Gambier kentinde yer almaktadır. Yüzeydeki delik o kadar küçük ki, dalgıç dalış ekipmanı ile birlikte geçide giremiyor. Aparat ve dalgıç ayrı olarak indiriliyor. Bu egzotik dalış yeri, bölgedeki en karanlık ve en derin düden olarak kabul ediliyor. Bazen birçok uzman dalgıç tarafından dipsiz bir kuyu olarak adlandırılıyor.

Mağara Dalıcıları Birliği kurulmadan ve düzenlemeler yapılmadan önce,  sahada 15  üzerinde dalgıcın yaşamını kaybettiği biliniyor. Derneğin belirlediği kurallar sonrasında bile son 40 yılda 5 ölüm yaşandı. Bölgenin bir kısmı özel mülkiyete aittir. Sahipleri sularını, tarım alanlarını sulamak için kullanmaktadır. Uzman ve profesyonel dalgıçlara son derece misafirperver oluyorlar.

3. Şeytan Den Mağarası, ABD

SCUBA dalış ve eğitimi için kullanılan bu özel tesis Williston Florida yakınlarında bulunuyor. 120 metre yüzey çapına sahip ve toplam 54 fit derinliği var. Kuru bir mağaranın içindeki bu su kütlesi sadece dalış için bir yer olmakla kalmıyor. Aynı zamanda Pleistosen döneminden gelen birçok fosile ev sahipliği yapıyor . Dalış için son derece tehlikeli bir nokta olarak görülmesinin nedenlerinden biri, yüzeye açılan açıklığın küçük bir çözelti deliği olmasıdır. Bu durum, ziyaretçilerin yüzeye ulaşmasını son derece zorlaştırır. Erişim kolaylığı için genişletilen bir noktadan dalış yapılabilse de sadece profesyonel dalgıçlar tarafından dalışa izin veriliyor.

2. Mavi Delik, Mısır

Eşitsiz görünümüyle Mavi Delik, dünyadaki en tehlikeli dalış yeridir. Mısır’daki Sina Yarımadası’nın güneydoğu kesiminde yer almaktadır. Farklı çeşitlilikte flora ve faunadan, özellikle de çok sayıda resif balığı ve mercandan oluşan bir ekosistemi vardır. Dalış tutkunları ve adrenalin bağımlıları için kıyıdan Mavi Deliğe Erişilebilir olmak, son derece çekici bir yer haline gelmesinde etken olmuştur.

Yaklaşık 200 dalgıcın hayatını kaybettiği bir yerdir. Belirli bir derinliğin ötesinde keşfetmeye çalışan herkesi boğma kapasitesine sahip bir düden olmasıyla üne kavuştu.

1. Dragon Hole, Güney Çin Denizi

Dragon Hole , dünyanın en derinleri olma rekoruna sahip bir su altı düdenidir. Güney Çin Denizi‘nde yer alır ve 987 feet derinliğe sahiptir. Efsaneye göre, ejderha deliği olarak bilinir. Güney Çin Denizinin gözü olarak bilinir ve burada efsanevi maymun kralı Sun Wukong, ünlü altın sopayı ele geçirmeyi başardığına inanılır. Derinlik, dalgıçların bu mavi deliğin dibine ulaşması için çabalarken sağlık sorunları yaşamasına neden olabilir. Pratiği olmayan dalgıçlar için bu çaba, tam anlamıyla bir hara-kiri ile eş değerdir.