İtalya’nın şimdiki adıyla Ventotene, eski adıyla Pandataria Adası açıklarında son dönemlerin en büyük batığı bulundu. Bugüne dek en derinde bulunan batık olan gemi enkazları sonarla 107 metre derinlikte keşfedildi. Çok iyi korunmuş anforalar ve değerli eşyalar tespit edildi.

Batığın Milattan Önce I. Yüzyıl ile Milattan Sonra V. Yüzyıl civarına ait olduğu tahmin ediliyor. O dönemde İmparator Agustus’un kız kardeşini oraya sürgüne gönderdiği biliniyor. Batığın bir kalyon ve 5 daha küçük yelkenliye ait olduğu ve Imparator Agustus’un kızkardeşine gönderildiği tahmin ediliyor… Bir diğer olasılıkta Kuzey Afrika’daki Roma eyaletlerine şarap götüryor olması. Ayrıca henüz çıkartılamayan metal sandıklar da sonarla bulundu fakat bunların içinde ne olduğu bilinmiyor fakat Roma döneminde toplanan vergiler olabileceği ve gemilerin saldıraya uğramış yahut fırtınada batmış olabileceği de ihtimal dahilinde.

Antik bir volkan kalıntısı olan adanın tarihi de zaten hep sürgün yeri veya Benito Mussoli’nin yaptığı gibi muhalifleri gönderdiği hapishane olarak geçmiş.

Batığı tespit eden sualtı arkelogları bir kısmını günışığına çıkartırken bölge hazine avcılarına karşı da koruma altına alındı. Arkeolog heyetinden Timmy Gambin, ”burası tam bir gemi mezarlığı ve çok iyi korunmuş, hazine avcılarından önce zamana karşı bir mücadele veriyoruz” diye konuştu.