Sinema dünyasında vizyona giren filmlerden ilham almak oldukça yaygındır. Film tutkunları, filmden öğrenilen dersleri benimser ve bir adım daha ileri giderek yaşamında kullanmak ister. Bu durumu sağlayan Tüm filmler gerçekten harikadır. Her yıl birkaç film milyonlarca kalbe başarılı olmak, düşük güvenle mücadele etmek ve zengin olmak gibi ilham vermeyi başarıyor. Her insan; özellikle de zorluklar, stres ve travma yaşadığı bir hayat varsa böyle bir motivasyona ihtiyaç duyabilir. Filmler hayatımızda hem olumlu hem de olumsuz bir rol oynayabilir.

İşte hayatın harika derslerini öğreten tüm zamanların en ilham verici filmlerinden bazıları:

10. Soul Surfer (2011)

Soul Surfer, köpekbalığı saldırısında kolunu kaybeden genç sörfçü Bethany Hamilton’ın ilham verici hikayesidir. Köpekbalığı saldırısından önce bir şampiyondur. Sörf yaparken köpekbalığı saldırısında sol kolunu kaybettikten sonra, sadece tek kolla sörf yapmayı öğrenir. Bir kez daha şampiyon olmak için hayatındaki tüm olumsuzlukları yenerek, yürekleri cesurca kazanır. Büyük acı, travma ve şok yaşamasına rağmen, cesur kalbiyle saldırının hemen ardından bir ay sonra sörf yapmaya geri dönüyor. Hikaye, bu dünyada hiçbir şeyin imkansız olmadığını öğretiyor.

9. Oyuncular (Cast Away )(2000)

Aşk ve hayatta kalma bu filmle ilgili en güzel şeyler arasında yer alıyor. 2000 yılında gelmiş olan en sıradışı filmlerden biriydi. Tom Hanks, FedEx’in bir çalışanı Chuck Nolan olarak dört uzun yıl boyunca ıssız bir adada mahsur kalıyor. Filmde Nolan inanılmaz dersler veriyor. Derslerden bazıları: Hayat sizin için her zaman adil değil; aşk fazla mesai ile solmaz ve yolunuza çıkan her fırsatı yakalamaz. Nolan, arkadaşı olarak sadece bir futbol topu ile adada hayatta kalmayı öğrenir. Filmin tüm bölümü gerçekten ilham verici.

8. Kör Taraf (The Blind Side) (2009)

Film, evsiz bir çocuk olan Micheal Oher’e evini açan Leigh Anne Touhy ve Sean Touhy’nin gerçek hikayesine dayanıyor. Bu film, destekleyici bir ailenin genç bir çocuğun tutkusunda başarılı olmasına nasıl yardımcı olduğunu gösteriyor. Leigh Anne, futbol öğrenmek için gerekli olan tüm eğitimi Oher’e sağlar ve takımda en iyi olabilmesi için güçlü yönlerini ortaya çıkarır. Hatta koçuna Michael’ın becerilerini en iyi nasıl kullanacağını bile tavsiye eder. Sonuçta, bireyin hayatında başarılı olması ve yaptıklarından mutlu olması için ailenin desteği her zaman önemlidir.

7. Cesur Yürek (Braveheart) (1995)

Film gerçekten, güçlü İngilizlere karşı ülkesi için savaşan cesur bir kalple ilgili. İngiltere’deki Kral Edward’ın rejimi sırasında ortaya çıkan Braveheart, ülkelerine hayatlarını feda etmek isteyen bu tür askerlere ilham veriyor. Mel Gibson, zalimlere karşı bir ayaklanmaya yol açan bir İskoç savaşçısını canlandırıyor. Birisi sevdiklerini kaybettiğinde, hayattaki en acı verici duygu görülür. Bunun üstesinden gelmek ve zalim topluluğa karşı savaşmak cesur bir adamın kalbini gerektirir. Haksızlığa karşı savaşmak Cesur Yürek temasıdır .

6. Yedi Pound (Seven Pounds ) (2008)

Seven Pounds, Will Smith tarafından yazılan ilham verici bir Amerikan filmi. Hikaye, yedi yabancının hayatını değiştirmek için yola çıkan Tim (Will Smith) hakkında. Sürüş sırasında dikkatsizliği nedeniyle araba kazasına neden olan Tim’in dokunaklı hikayesi.Bu araba kazası karısını ve diğer altı kişiyi kaybetmesiyle sonuçlanır. Kefaret olarak, kendi hayati organlarını bağışlayıp yedi iyi insanın hayatını kurtarmak için yola koyulur. Bu planlı bir intihardan sonra mümkün hale gelecektir. Dikkatsizliğin nasıl ölümcül olabileceğine dair ilham verici ve dokunaklı bir hikaye.

5. Rudy (1993)

Notre Dame için futbol oynamak isteyen genç bir Amerikalıyı çevreleyen cesur bir anlatı. Toplum tarafından ve kendi aklı tarafından zincirlenmiş olanlar için bir fırsat. Büyük çaplı oyunculara karşı kadrosu fırsatı yakalıyor ve Notre Dame için gol atmayı hedefleyen yüksek bir ortam yakalanıyor. Bu fırsatı elde etmek için zorlanıyor ve dövülüyor. Rudy kalbini kazanmak ve ilham vermek için etkileyici. Bu filmi seyrederken, bir hayalperestin rüyasını bir seferde bir futbol stadyumu boyutunda yaşamış oluyorsunuz.

4. Rocky (1976)

Rocky, bir sporcuyu ve bir boksörü canlandırmak için mükemmel bir film. Rocky Balboa mücadele eden bir boksör. Ağır sıklet şampiyonu Apollo Creed ile Balboa için hayat değiştiren bir maç kurulur. Rocky’nin hayatında büyük bir sıçrama noktası ve Creed için tehlikede olan ünvanı için son şanstır. Rocky, cesareti olan adam şampiyon olur. Ders olarak; bir kişi büyük vurmaya karar verdiğinde, gerçekten sert yumruk atabilir.

3. Mutluluk Peşinde (The Pursuit of Happyness ) (2006)

Bir baba her zaman ailesini sever ve onları korumak için her yere gidebilir. Will Smith, doğal duyguların resmedildiği karakter için en iyi seçim olmuştur. Derin bir tutkuyla,  ürününü ülkedeki her hastaneye satmak ve biraz para kazanmak için gitmektedir. Evini kaybetmesine ve umumi bir tuvalette kalmasına rağmen oğlunu beslemek için sahip olduğu cesaret oldukça şaşırtıcı.

2. Forrest Gump (1994)

En aptal adam bile, hayatında başarılı olabilir. Bu hikaye, düşük bir IQ taşıyan ancak her zaman pozitif ve mutluluk bulan Forrest Gump’ın hayatını ortaya koyuyor. Eğer bir insan kendine inanır ve hayallerine karşı çok çalışmaya devam ederse, o zaman hiçbir şey onu engelleyemez. Forrest Gump, zorbalık gören çocuklara ilham veriyor. Her zaman yeteneklerine inanmalarını öğretiyor. Hatta yaptığınız tüm iyi işler için hayatınızın sevgisini elde edebilirsiniz.

1. Shawshank Kefaret (The Shawshank Redemption ) (1994)

Bazı insanlar hiç işlemedikleri suçlardan hapse atılırlar, ancak mahkeme size karşı zaten karar vermiştir. Umut hiçbir zaman bir canlıdan alınamaz. Beden hapishanede kilitli olabilir, ama ruh asla hapsedilemez. Film bize “Yaşadığımız hayat haksız olabilir, ama onu kabul etmek ve tutumu değiştirmek bireye bağlıdır”. Kişi her zaman başkalarına yaptığı iyiliğe saygı gösterebilir. İyi bir insan olun, Shawshank Redemption’da iletilen mesajdır . Bu Hollywood’un gelmiş geçmiş en yüksek derecede ilham veren filmidir.