Netflix Türkiye faliyete geçtiğinden bu yana pek çok dizi ve filmi yayınladı. bir oturuşta soluksuz izleyerek bitireceğiniz en iyi 10 Netflix Orjinal dizilerini IMDb puanına göre sıraladık.

10 – Making a Murderer – IMDb Puanı – 8,6

Adalet sistemi ile insan psikolojisi arasında nasıl bir ilişki olabilir? Cevabınızı duyar gibiyiz. Suçlu oldukları konusunda tartışma yaşanan kişilerin gözünden, insanların nasıl suç işlediklerini izleyeceksiniz. Adalet sistemi, bazı insanları suça teşvik etmek konusunda oldukça büyük boşluklara sahip. İnsan psikolojisi de bu boşlukları suça eğilim göstererek dolduruyor.

9 –  Mindhunter- IMDb Puanı – 8,6

1979 yılında geçen dizide federal Soruşturma Bürosu’nda gelişmekte olan kriminal psikoloji ve kriminal profil çıkartmanın erken yıllarında ve devam etmekte olan davaları çözebilmek için hapishanedeki seri katilleri sorgulayan, Jonathan Groff ile Holt McCallany tarafından canlandırılan iki tane FBI ajanı etrafında dönmektedir.

8 – The Haunting of Hill House – IMDb Puanı 8,7

Haunting of Hill House, Netflix için Mike Flanagan tarafından yaratılan ve yönetilen bir Amerikan antoloji doğaüstü korku drama web televizyon dizisidir; Amblin Television ve Paramount Television tarafından üretildi. İlk sezon, Shirley Jackson’ın aynı adlı 1959 romanına dayanıyor.

7 – Dark – IMDb Puanı – 8,7

Almanya’nın Winden kasabasının çocuklarının ortadan kaybolmaya başlamasıyla bölgede yaşayan dört ailenin kopuk ilişkileri, çifte yaşamları ve karanlık geçmişleri gün yüzüne çıkmış ve üç nesli kapsayan bir gizem gözler önüne serilmiştir. Ana karakterler arasında babasının intiharını atlatmaya çalışan genç Jonas Kahnwald, erkek kardeşi 33 yıl önce ortadan kaybolan polis memuru Ulrich Nielsen ve emniyet amiri Charlotte Doppler yer almaktadır. 2019’da başlayan hikâye, dizideki ana ailelerden belirli kişilerin nüfuz sahibi Tiedemann ailesinin bölgede işlettiği nükleer enerji santralinin altından geçen mağara sisteminde bulunan bir solucandeliğinin varlığından yavaşça haberdar olmasıyla dizinin hikâyesi zamanda yolculuk ile kısa sürede 1986 ve 1953’ten de olaylar içermeye başlar.

6 – BoJack Horseman – IMDb Puanı – 8,7

BoJack Horseman, Raphael Bob-Waksberg tarafından yapılan bir Amerikan yetişkin animasyonu web televizyon dizisidir. Will Arnett, Amy Sedaris, Alison Brie, Paul F. Tompkins ve Aaron Paul yer almaktadır. Ağırlıklı olarak Los Angeles’da geçen dizi 1990’larda bir sitcom’un eski yıldızı oyuncu BoJack Horseman’in (Arnett), hayalet yazar Diane Nguyen (Brie) tarafından yazılan bir otobiyografi ile yeniden ünlü olma hikayesini anlatıyor.

5 – The Crown – IMDb Puanı – 8,7

2. Dünya Savaşı’nın yarattığı yıkımın ardından İngiltere siyasi karışıklık içindedir ve bu zorlu dönemde tahta bir kadın geçmektedir. II. Elizabeth’in tahta geçmesi ile yeni bir dönem başlayacaktır. Kraliçe II. Elizabeth’in tahttaki ilk yıllarının perde arkasının konu edildiği dizide, siyasi rekabetler, aşk ve 20. Yüzyılın ikinci yarısına şekil veren olaylar anlatılıyor.

4 – Sacred Games – IMDb Puanı – 8,7

Hintli yazar Vikram Chandra’nın çok satanlar listesine giren romanından esinlenerek yapılan dizi, İngilice-Hintçe dillerinde izleyiciye sunuldu. Bombay‘da geçen hikaye, şehrin ekonomik rönesansının ardındaki organize suç ağı, yozlaşma, politika ve ihbar dünyasına sokuyor bizleri.İmtiyaz sahiplerinin, ünlülerin, sefillerin ve kana susamışların hayatlarının zenginlik ve güç savaşlarını anlatıyor.

3 – House of Cards – IMDb Puanı – 8,8

Michael Dobbs’un aynı adlı romanını temel alan ve BBC’de yayımlanan mini diziden uyarlanmıştır. Günümüzde Washington, DC’de geçen House of Cards, Güney Karolina’dan seçilmiş Demokratik Partili bir kongre üyesi olan Frank Underwood’un kendisine vadedilen ABD Dışişleri Bakanlığı pozisyonuna başkasının atanmasından sonra uygulamaya koyduğu planınını konu almaktadır.İlk sezonuyla 9 Emmy Ödülü adaylığı kazanan House of Cards, internet aracılığıyla dağıtılan diziler için bir ilki gerçekleştirerek ana dallarda da aday gösterilmiştir.

2 – Narcos – IMDb Puanı – 8,8

Uyuşturucu İle Mücadele Dairesi’nde çalışan bir Meksikalı bir ajan olan Javier Pena, ünlü Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ı yakalamak için Birleşik Devletler tarafından Kolombiya’ya yollanır. Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan dizi, dünya çapına yayılmış bir uyuşturucu şebekesini engellemeye çalışan kolluk kuvvetlerini konu alıyor.

1 – Stranger Things – IMDb Puanı – 8,8

Stranger Things, 1980’lede kırsal kasaba olan Hawkins, Indiana’da geçmektedir. Hawkins Ulusal Laboratuvarı görünüşte Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı için bilimsel araştırma yapmaktadır ancak gizlice paranormal ve doğaüstü alanlarda insanların üzerinde deney yapmaktadır. Yanlışlıkla, “Baş aşağı” olarak adlandırılan alternatif bir evrene açılan bir portal yaratırlar. Bunun sonucunda, Hawkins’in bu olaydan habersiz sakinleri olumsuz bir şekilde etkilenmeye başlar.