Tarih boyunca yeni buluşlar, insanların yaşamlarını kolaylaştırdı ve daha güçlü olmalarını sağladı. Ortaya çıkan bu fikirler bilim, mühendislik, matematik ve tıp gibi çeşitli alanlarda gelişmeler yaşanmasını sağladı. Bazı bilim adamlarını verdikleri katkı ve elde ettikleri başarılarla diğer bilim adamlarından ayırmak gerekir. Bu tür bilim adamları harika katkıları ile topluma ve dünyaya değer oldukça fazla değer kattılar. Tüm zamanların ve tarihin en büyük 10 bilim adamı sıralamasında kimler var?

İcat ve keşifleriyle dünyayı değiştiren tarihteki En Büyük On Bilim Adamının Listesi:

10. Arşimet

Arşimet, tüm zamanların en büyük matematikçilerinden biridir. Yunan matematikçi, mühendis, fizikçi, mucit ve gökbilimciydi. Klasik antik çağın önde gelen bilim adamlarından biriydi. Arşimet, farklı nesnelerin alanlarını, hacimlerini, kütle merkezlerini bulmasına izin veren bir entegrasyon yöntemini mükemmelleştirdi. Dünyaca ünlü Arşimet kaldırma kuvveti prensibini buldu. Arşimet, pi’nin doğru değerini buldu . Günümüzde sıvıları ve katıları pompalamak için kullanılan arşimet vidasını buldu. Arşimet tarafından birkaç savaş silahı tasarlandı ve ülkesinin istiladan kurtarılmasında yardımcı oldu.

9. Marie Curie

Marie Curie, dünyanın en büyük kadın bilim adamıydı. Ayrıca Nobel Ödülü kazanan ilk kadındı. Curie ayrıca iki Nobel ödülünü, iki farklı bilim dalında kazanan ilk kadın ve bilim adamı oldu. Polonyalı-Fransız fizikçi ve kimyager, radyoaktivite üzerine öncü araştırmasıyla biliniyor. Radyum ve polonyum olmak üzere iki element keşfetti. Radyoaktivite alanında başarı elde ettikten sonra, radyoaktivite kullanarak kanseri tedavi etme alanında önemli çalışmalar yaptı. Birinci Dünya Savaşı sırasında röntgen hizmetleri için mobil radyografi üniteleri sağladı. Curie Enstitülerini bugün Paris’in ve Varşova’nın en büyük tıbbi araştırma merkezleri olarak bilinir.

8. Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci bir İtalyan ressamdı. Tarihin en büyük mucitlerinden biri olarak kabul edilir. Buluşları mühendislik, matematik, resim, heykel, mimari, edebiyat, bilim, müzik, anatomi, jeoloji, astronomi, botanik, tarih ve haritacılık alanlarında çok yönlü olarak ilgi oluşturdu. En büyük başarılarından bazıları:

İlk paraşüt, ilk uçak, ilk  tank , ilk tüfek , ilk kürek teknesi, ilk helikopter, ilk sallanan köprü ve ilk motorlu arabayı çizdi.

 • Tasarlanmış savaş makineleri yaptı.
 • Muhtemelen Leonardo’nun robotu olarak bilinen ilk robotu inşa etti  .
 • İlk modern dalış kıyafetini tasarladı.
 • İnsan ve hayvan anatomilerinin detaylı bir çalışmasını yaptı.
 • Dünyaca ünlü  Mona Lisa  resmini yarattı.

7. Thomas Alva Edison

Thomas Alva Edison , Amerika’nın en büyük mucitlerinden biridir. Bir işadamı ve mucitti. Edison, elektrikli ampul icadı ile ünlüdür. Üretken mucit, adına kayıtlı olan 1.093 ABD patentine sahiptir. Dünyanın dört bir yanındaki yaşamları etkileyen birçok cihaz icat etti ve geliştirdi. Edison’un akkor elektrikli ampulünün yanı sıra fonograf, telgraf, kinetograf, mekanik oy kaydedici, alkalin depolama pilleri de icat etti. Amerika’nın kriz döneminde ekonomisini inşa etmesine yardım etti. “Menlo Park Büyücüsü” olarak adlandırıldı. Thomas Alva Edison, seri üretim ilkelerini uygulayan ilk kişi oldu.

6. Stephen Hawking

Büyük bilim adamı, kuramsal fizikçi, kozmolog ve yazar Stephen Hawking, Galileo’nun ölümünden tam 300 yıl sonra doğmuştur. İngiltere Oxford’da doğdu. Hawking radyasyon teorisi, kara deliklerin radyasyon yayabileceği gibi öngörüler ile bilinen bilimsel çalışmalarını yaptı. Bilimsel çalışmaları, genel görelilik çerçevesinde yerçekimi tekillik teoremlerini de içermektedir. Kozmoloji üzerine bir teori belirleyen ilk kişiydi. Stephen Hawking, kuantum mekaniğinin birçok dünya yorumunun güçlü bir destekçisiydi. 2002 yılında Stephen Hawking, BBC’nin En Büyük 100 Britanyalı listesinde 25. numaraya yükseldi.

5. Louis Pasteur

Louis Pasteur yaşamış en büyük mikrobiyologlardan biridir. Fransız biyolog ve kimyager, hastalıkların nedenleri ve önlenmesindeki atılımı ile bilinir. Mikrop araştırması alanında o kadar meşhurdu ki, ona halk arasında “mikrobiyolojinin babası” diye isim verildi. Şarbon, kuduz, kolera gibi hastalıkları ve bu hastalıklardan korunma alanındaki keşifleri var. Bu çalışmaları ile dünya çapında milyonlarca insanın kurtulmasını sağladı. Bugün bile katkıları milyonlarca insanı kurtarıyor. Hastalığın önlenmesi konusundaki keşiflerinin yanı sıra, pastörizasyon olarak bilinen tekniği ile bilinmektedir.

4. Galileo Galilei

Galileo Galilei bir İtalyan bilim adamıdır. Fizikçi, matematikçi, astronom ve filozoftu. Galileo Galilei, bilimsel devrime katkısı ile ünlüdür. Galileo, doğal felsefenin modern bilime geçişinde merkezi bir figürdür. Bilim, fizik, matematik, astronomi ve mühendisliğe katkısı ona “modern fiziğin babası”, “bilimsel yöntemin babası” ve “bilimin babası” adını kazandırdı. Bilim dünyasına yaptığı önemli ve önemli katkılarından bazıları:

 • Galile teleskopu
 • Sarkaçların eşzamanlı olduğunu belirten teori
 • Hidrostatik dengenin bulunması
 • Modern bir termometrenin erken versiyonu
 • Askeri pusula geliştirildi
 • Venüs’ün güneş merkezli modeli
 • Jüpiter’in en büyük dört uydusunun keşfi

3. Nikola Tesla

Nikola Tesla bir Sırp-Amerikan bilim adamı, mucit, elektrik mühendisi, fizikçi, fütürist ve makine mühendisiydi. Tesla’nın en bilinen çalışması, modern alternatif akım (AC) elektrik tedarik sisteminin tasarımına katkısı olarak bilinir. Belki de ABD’de yaşamış en büyük bilim adamlarından biridir. Tesla, patent ve şöhret kazanmasına yardımcı olabilecek icatlar için girişimlerde bulundu. Tesla; mekanik jeneratörler, elektrik deşarj tüpleri ve erken X-ışını görüntüleme sistemleri kullanılarak çeşitli deneyler gerçekleştirdi. İlk kablosuz kontrollü tekneyi inşa etti. 1887’de tüm zamanların en büyük 10 icadından biri olan endüksiyon motorunu icat etti. 1960 yılında Ağırlıklar ve Ölçüler Genel Konferansı; manyetik akı yoğunluğu birimini, Nikola Tesla’yı onurlandırmak için tesla olarak adlandırdı.

2. Albert Einstein

Albert Einstein, görelilik teorisi ile tanınan dünyaca ünlü bir Alman doğumlu teorik fizikçidir. İzafiyet teorisi modern fiziğin iki temel taşından biridir. 1905 yılında Albert Einstein, madde ve enerjinin denkliği, görelilik teorisi, fotoelektrik etki ve Brown hareketi üzerine atılım teorileriyle biliniyor. Ayrıca kozmoloji, termodinamik dalgalanmalar, Schrodinger gaz modeli üzerinde çalıştı. 300’den fazla bilimsel makale yayınladı. 1921’de Einstein, özellikle fotoelektrik etki yasasının keşfi için teorik fizik alanındaki çalışmaları yaptı prestijli Nobel Fizik Ödülü’nü aldı. Bugün, herkes onu E  =  mc ² eş anlamlısı olarak hatırlıyor.

1. Isaac Newton

Sir Isaac Newton , tüm zamanların en etkili bilim adamlarından biri olarak kabul ediliyor. O, yaşamış en büyük bilim adamlarından biridir. İngiltere’de matematikçi, fizikçi, gökbilimci, ilahiyatçı ve yazar, bilimsel devrimde kilit bir figür olmuştur. Bilimsel topluluğa katkısı muazzam ölçülerdedir. Newton’un en büyük katkılarından bazıları:

 • Klasik mekaniğe temel oluşturan üç hareket kanunu.
 • Evrensel bir kuvvet olarak yerçekimi kuvveti için bir formül elde eden ilk kişiydi.
 • Newton ünlü binom teoremini keşfetti ve formüle etti.
 • Sonsuz küçük matematik geliştirdiği için kredilendirilir.
 • Newton Prensibi bilim tarihinin en önemli eserlerinden biridir.
 • Optik alanında çalışmaları dünyaca ünlüdür.