Boks, bize ölümcül derecede becerileri olan güçlü ve yetenekli boksörler veren dünyaca ünlü bir spordur. Boksörler yenilmezlik unvanlarıyla tehlikeli derecede güçlü olan bu boksörler, diğer boksörler için oldukça tehlikeli olarak birçok unvan kazanmışlardır. Mike Tyson, Sugar Ray Robinson ve Muhammed Ali gibi dünyada tüm zamanların en büyüğü olarak kabul edilen şiddetli boksörler var.

Son derece korkutucu ve tehlikeli olan, tüm zamanların en büyük 10 boksörünün listesine göz atın:

10. Floyd Mayweather Jr., ABD

Floyd Mayweather Jr., kariyeri boyunca hiç yenilmeyen en büyük boksörlerden biridir. Mayweather toplamda on beş dünya şampiyonluğu kazandı. Ayrıca dört farklı ağırlıkta şampiyonluğa ulaştı. Altı kez En İyi Savaşçı ESPY Ödülü’nü kazandı. Çeşitli spor dergileri, web siteleri ve medya; onu tüm zamanların en büyük boksörü olarak gösteriyor. Tüm zamanların en büyük ağır siklet boksörlerinden biridir. 2012-2015 yılları arasında dünyanın en yüksek ücretli sporcularından biri oldu.

9. Julio César Chavez, Meksika

Julio César Chavez, Meksika’dan gelmiş en büyük boksörlerden biridir. Sürat yanında yıkıcı vücut saldırıları, dikkat çekici derecede güçlü çene yapısı ve rakiplerinin acımasızca takip etmesi ile bilinir. ESPN, onu “Tüm Zamanların En Büyük 50 Boksörü” listesinde 24. sıraya yerleştirmiştir. 2010 yılında prestijli Uluslararası Boks Onur Listesi’ne de girmiştir. Üç ağırlık bölümünde altı kez dünya şampiyonu oldu. 1984’ten 1987’ye kadar WBC süper tüy sikleti unvanını elinde tuttu. 115 dövüşünden 86’sını nakavtlar ile kazandı ve sadece 6 kez kaybetti. İlk 90 maçında (89 galibiyet ve 1 beraberlik) hiç bir yenilgi görmedi. Chavez, 1993 yılında Greg Haugen ile mücadelesinde Estadio Azteca’da bir boks maçı için 132.274 kişiyle en büyük katılım rekoru kırıldı. Boks efsanesi, Bay KO takma adıyla biliniyor.

8. George Foreman, ABD

George Foreman, dünya şampiyonluğunu büyük boksör Joe Frazier’i yenerek elde eden yıkıcı bir boksördür. Ağır siklet profesyonel boksör, Mexico City’de düzenlenen 1968 Olimpiyat Oyunları’nda Olimpiyat altın madalyası kazandı. Çıktığı 81 maçtan, 68 tanesi bir nakavt olacak şekilde 76’sını kazandı. Kariyerinde sadece 6 maç kaybetti. 1977’de profesyonel bokstan emekli olduktan sonra Foreman 1987’de geri döndü ve 1994’te 45 yaşında dünya ağır siklet şampiyonluğunu kazandı. WBA, IBF ve dünya şampiyonluğu unvanlarını geri kazanmak için 27 yaşındaki Michael Moorer ile olan maçını kazandı.

7. Sugar Ray Leonard, ABD

Sugar Ray Leonard, 1980’lerde birbirleriyle savaşan ve “Muhteşem Dörtlü” olarak bilinen bir grup inanılmaz boksörden biriydi. Dördü de aynı derecede ölümcül ve tehlikeli olan bu grup içinde onun dışına Roberto Duran, Thomas Hearns, Marvin Hagler vardı. 1987 yılında Dünya Boks Konseyi’nin orta ağırlık şampiyonası için Marvin Hagler’e karşı kaybettiği müsabaka, tüm zamanların en büyük profesyonel boks maçlarından biridir. 1977’den 1997’ye kadar 20 yıl boyunca beş farklı ağırlıkta dünya şampiyonluğu kazandı. Amerika Boks Yazarları Derneği ona 1976, 1979 ve 1981’de Yılın Savaşçısı ödülünü verdi. 1980’lerde “On Yılın Boksörü” ilan edildi.

6. Joe Louis, ABD

Joe Louis ölümcül bir yumruk olarak bilinir. 1937’den 1949’a kadar dünya ağır siklet şampiyonuydu. Toplam 69 profesyonel dövüşten, 52’sini nakavtla kazandı ve sadece 3 kez kaybetti. Şampiyonluk saltanatı üst üste 140 ay sürdü ve bu süre zarfında 26 şampiyonluk maçını çıktı. 2005 yılında Louis, Uluslararası Boks Araştırmaları Örgütü tarafından tüm zamanların en iyi ağır siklet boksörü olarak seçildi.

5. Manny Pacquiao, Filipinler

Manny Pacquiao, ilk ve tek sekiz farklı sıklette dünya şampiyonu olduğu için tüm zamanların en büyük boksörlerinden biri olarak kabul ediliyor. Profesyonel boksör olarak on bir büyük dünya şampiyonluğu kazandı ve bunu beş farklı ağırlıkta kazanan ilk boksör oldu. Pek çok dergi ve web sitesi onu 2012 yılındaki kaybına kadar dünyanın en iyi boksörü olarak değerlendirdi. Pacquiao, The Movie’de biyografisini alacak kadar popülerdi. Pacquiao, posta pulu üzerinde gösterilen ilk Filipinli sporcu oldu.

4. Muhammed Ali, ABD

Muhammed Ali , dünyanın en fazla bilinen önemli spor figürlerinden biridir. Ali, kariyerinde ilham verici, tartışmalı ve kutuplaştırıcı bir sporcu olmuştur. Efsanevi boksör, 1960 Yaz Olimpiyatları, Roma’da hafif ağır siklet kategorisinde altın madalya kazandı. 1964’te 22 yaşında WBA, WBC ve ağır siklet unvanlarını kazandı. Altı kez The Ring dergisi Yılın Savaşçısı ödülünü alan tek boksördür. Sports Illustrated dergisi Ali’yi 20. yüzyılın en büyük sporcusu seçti. Ali son derece hızlı reflekslere, ayak hareketleriyle hızlı yumruklara sahipti. Rakibini öngörülemeyen açılardan güçlü bir şekilde yumruklayacak bir stil ile son derece alışılmışın dışında boks stil sahibi olarak tanınıyordu.

3. Rocky Marciano, ABD

Rocky Marciano amansız dövüş stili, dayanıklılığı ve demir çenesiyle tanınıyor. Birçok boks tarihçisi onu tarihin tüm zamanlarının en iyi boksörlerinden biri olarak görüyor. Toplam 49 profesyonel boks maçında nakavt ile 43 tanesini kazandı ve bu rekoru onu tarihin en iyisi haline getirdi. İnanılmaz boksör kariyeri boyunca hiç maç kaybetmedi. Ağır siklet boksör, 1952’den 1956’ya kadar dünya ağır siklet unvanını aldı. Rocky Marciano, Amerikan klasik Sylvester Stallone’un Rocky  film serisinin ilham kaynağı oldu  . 2006 yılında bir ESPN anketi, Marciano’nun Walcott’a karşı 1952 şampiyonluk karşılaşmasını şimdiye kadarki en büyük nakavt olarak seçti. Çeşitli dergiler ve medya anketleri efsaneye tüm zamanların en büyük ağır boksörlerinden biri olarak oy verdi. Marciano 1962’de Sugar Ray Robinson Ödülü’nü kazandı.

2. Sugar Ray Robinson, ABD

Sugar Ray Robinson, Amerikalı bir profesyonel boksör olarak nakavt ile toplam 108 maç kazandı. 19 yaşındayken Robinson profesyonel bir boksör oldu. Tarihte beş dünya şampiyonluğu kazanan ilk boksör oldu. Boksör, geri çekildiği anlarda bile tehlikeli nakavt darbeleri vurabilen son derece hızlı reflekslerle bilinir. Robinson, çok yönlülüğü ve hızı ile bilinir. Her iki elini de eşit verimlilikle kullanabilir. Robinson, “şeker-sugar” lakabını saygı olarak aldı ve diğer boksörlere ilham kaynağı oldu.

1. Mike Tyson, ABD

Mike Tyson ölümcül, acımasız bir vuruşlarıyla son derece hızlı, tehlikeli ve güçlüdür 20 yaşındayken WBA, WBC ve IBF unvanlarını elde eden en genç boksör oldu. Amerikalı boksör ilk 19 profesyonel boks maçını nakavtlarla, 12 maçını da il raunt içinde kazandı. Ağır siklet şampiyonluğunu 9 kez kazandı. “Çocuk Dinamit”, “Demir” ve “Gezegendeki En Kötü Adam” lakabına sahiptir. Şimdiye kadar sadece 6 maç kaybetti. TTartışmalı boksör, 1996’da WBA ve WBC unvanlarını kazandığında geri dönüş dövüşleriyle de tanınıyor. Unvanları kaybettikten sonra kazanan tek boksör oldu.

Özel Diğer Ünlü Boksörler:

Joe Frazier

Roberto Duran

Sonny Liston

José Ángel Nápoles

Willie Pep

Marcel Cerdan

Muhteşem Marvin Hagler

Jack Dempsey