Dövüş sanatları, tarih boyunca kendini savunma, kolluk kuvvetleri veya ordu için kullanılan en geleneksel savaş uygulamaları olarak kabul edilmiştir. Böyle bir sanatın öğrenilmesi, bugünün kuşağında da görülür. Dövüş sanatları film endüstrisini çok nominal bir şekilde etkilemiştir. En ünlü dövüş sanatçılarından bazıları da film endüstrisine katılmış ve gücü, dramatik bir şekilde vurgulamıştır. Film endüstrisinde efsane olarak kabul edilen tüm zamanların en büyük 10 dövüş sanatçısı ile bir liste oluşturduk.

10. Steven Seagal

Steven Seagal, 1952’de Michigan’da doğan bir Amerikalı. Flm oyuncusu, yapımcı, müzik yönetmeni ve ekran yazarı olarak sektöre katkısı oldu. Steven Seagal, 1980 ve 1990 yılları arasında Hollywood filmlerinde rol aldı. Karakteri ile seçkin CIA ajanı, Özel Kuvvetler mensubu veya operasyonlara katılan bir polis olarak karşımıza geldi. “Aikido” sporunda usta ve siyah kuşak sahibi.

9. Sammo Hing

1952 doğumlu bir HongKong asıllı İngiliz oyuncusu. Hing, akrobasi ve dövüş sanatlarındaki ustalığıyla tanınıyor. 75 filmde oynadı ve 1961’de kariyerine başlayaraka toplamda 38 filmi yönetti. Sammo Hing, “D&B Films Company Ltd.” adlı bir yapım şirketi kurdu. 1978 yılında “Gar Bo Motion” Picture Company tarafından izlendi. 2011 yılında “IP Man 2” deki rolüyle en iyi yardımcı erkek oyuncu seçildi.

8. Tony Jaa

Tony Jaa, “Ong Bak” filmindeki rolüyle ünlü oldu. Oyuncu, koreograf, yönetmen ve dublör koordinatörü olarak da bilinir. 1976 yılında Tayland’da doğdu ve kırsal bir köyde büyüdü. 14 yılı aşkın bir süre ünlü bir dövüş sanatçısı olarak tanınmadan önce, birçok filmde dublör olarak çalıştı. Tony Jaa, 2010 yılında Surin’de bir Budist tapınağının manastır düzenine katıldı.

7. Donnie Yen

Donnie Yen’in filmleri, en iyi aksiyon koreografisi ile Hongkong Film Ödülleri’ni dört kez kazandı. “IP Man”, film endüstrisindeki en iyi filmi oldu. 2014 yılında dövüş sanatlarında en etkili aktör olarak kabul edildi. Dürüst olmak gerekirse; oyunculuğu, izleyiciler için gerçek bir savaş deneyimi ile adrenalini artırabilir. 1963 doğumlu. Çok genç yaşlarda, çeşitli Wushu yarışmalarında altın madalya kazandı. Tai Chi ve Taekwondo’yu öğrendi.

6. Jean Claud Van Damme

1960 yılında Brüksel’de doğan ve dövüş sanatlarını fethetmek için başarısını kanıtlayan Belçika’lı bir sanatçıdır. “Bloodsport” filmi 1988’de gişede büyük başarı elde etti. Diğer başarılı filmler Kickbokslar, Aslan Kalbi, Çift Etkili ve Sert Hedef. Dönemi boyunca her türlü dövüş sanatını aşılayan vücut geliştirme alanına katkısıyla Bay Belçika olarak ödüllendirildi. 30 yılı aşkın bir süredir, dövüş sanatları becerilerinde daha fazla uzmanlaşarak filmlere katkıda bulunuyor. Film endüstrisinde oyunculuk yapmadan önce tanınmış bir kick boks ve karate ustasıydı. Ayrıca, filmlerindeki 360 derece helikopter vuruşu ile de ünlüdür.

5. Sonny Chiba

Daha az bilinen “Sonny Chiba”, uluslararası arenada dövüş sanatçısı statüsü kazanan ilk aktörlerden biridir. 1939 yılında Fukuoka’da doğdu, 1960-2017 yılları arasında 50’den fazla filmde oynadı. 6 farklı dövüş sanatında siyah kuşak sahibidir. Ünlü bir aktör; şarkıcı, film yapımcısı ve film yönetmenidir. Ünlü filmlerinden biri 2003 yılında “Kill Bill”dir.

4. Chuck Norris

Chuck Norris, Bruce Lee’ye karşı savaşmak için seçildi ve bu da dövüş sanatları yeteneklerini destekledi. “Invasion USA”, “Eylemde Kayıp”, “Delta Force” ve “Sessizlik Kodu” gibi ünlü filmlerde rol alan Amerika doğumlubir sanatçıdır. Chuck Norris 30’dan fazla turnuvaya katıldı ve eski Dünya Profesyonel Orta Ağırlık Karate Şampiyonası oldu. 1993 ve 2001 yılları arasında, dövüş sanatları kavgalarında formüle edilmiş tarzına katkıda bulunan “Walker” ve “Texas Ranger” gibi TV dizilerinde yer aldı.

3. Jet Li

Kuşağı boyunca en büyük dövüş sanatçılarından biri. “Romeo ölmeli”, ”Bir” ve “Savaş” gibi ünlü filmlerinden bazılarıdır. Dürüst olmak gerekirse, eylemleri bir de Jet’e benziyor ve oldukça hızlı. 1963 yılında Pekin’de doğdu ve gerçek adı “Li Yangzhong” dur. Kariyeri uçaklarla bağlantılı olduğu için “Jet Li” lakaplıydı. Gerçek dövüş sanatı eylemleri, filmlerde oynarken bile onun tarafından üretilmiştir. Kick boks, filmlerinin çoğunda en etkili tarzıdır. Acımasız güç, çarpıcı hız ve dövüş sanatları üzerinde zarif kontrol onu bir efsane haline getirdi.

2. Jackie Chan

Jackie Chan’ın oyunculuğu dövüş sanatları açısından gerçek görünmeyebilir, ancak akrobatik mücadelesi çok riskli, tehlikeli ve yenilikçi olabilir. 1954 yılında Hong Kong’da doğdu, 150’den fazla filmde yer aldı. Filmlerde devam eden ciddi kavgalarda komediyi bir araya getiren oydu. Ayrıca 6 dil konuşabilen çok yönlü bir aktör ve aynı zamanda yapımcı, yönetmen, ekran yazarı ve şarkıcı olarak da tanındı. Chan, film endüstrisinde en sevilen kişisi olarak kabul edilir. Filmleri gişe rekorları kırdı. Ayrıca, mesleğinde çok tutkulu oldu. Oyunculuk yaparken kendi vücuduna zarar verebilecek riskler almıştı. Ama film endüstrisine hizmet etmeye devam etti.

1. Bruce Lee

 

Dövüş sanatları kategorisinde Bruce Lee’nin başyapıt becerilerine yaklaşmayı düşünebilen dahi olmadı. Bruce Lee; en büyük dövüş sanatçısı, film yönetmeni, eğitmen ve aynı zamanda dövüş sanatındaki “Jeet Kune Do” kavramının kurucusudur. 1940 yılında Hong Kong’da doğdu, “Ejderhaya Gir” gibi ünlü filmlere katkıda bulundu. Refleksleri Cobra’nın refleksleri şeklinde kişileştirilebilir, buldozer gibi üflenebilir, timsah gibi kavrayabilir ve gerçek bir süper kahraman gibi davranabilir. “Kung Fu” yu dünyaya tanıtan oydu ve bir saniyede ölümcül çoklu yumruklarıyla kısa sürede herkesi öldürebilir. 32 yaşında öldü.