Ekonomik koşullar göz önüne alındığında, istihdam en önemli sorunlardan biri olarak gösterilebilir. Yıllardır insanlara iş elde etmesini sağlayan ve ailelerine bakmalarına yardımcı olan büyük girişimcilerle ortaya çıkmış işletmeler bulunuyor. Ünlü isimler de bu işletmelerin sahibi olarak dikkat çekiyor. Efsane haline gelen ve tanınan şirketleri ile istihdam yaratıyorlar. Larry Page ve Sergey Brin, Jim Clark, Jeff Bezos, Warren Buffett, Jamshedji Tata ve Elon Musk gibi ünlü insanlar en büyük girişimcilerden bazıları olarak sayılabilir. Bu listeye dahil edilebilecek pek çok ünlü isim bulabiliriz.

İşte, yenilikçi fikirleriyle çeşitli endüstri sektörlerinde devrim yaratan ve tüm dünyadaki insan gruplarına istihdam fırsatı veren şirketler kuran tüm zamanların en büyük 10 girişimcisi olanların bir listesi:

10. John D. Rockefeller

John Davison Rockefeller Sr., petrol endüstrisinde bir Amerikan iş adamıydı. Tüm zamanların en zengin Amerikalısı olarak kabul edilir. Rockefeller, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki petrolün % 90’ını kontrol ediyordu. ABD Yüksek Mahkemesi, anti-tröst yasalarını ihlal ettiği için Standart petrole karşı karar aldı ve şirket ExxonMobil, Chevron, vb.Dahil olmak üzere 34 farklı kuruluşa bölündü. ABD ekonomisinin yaklaşık % 2’sini 336 milyar dolar değeriyle elinde tutan bir milyarder.

9. Andrew Carnegie

Andrew Carnegie, Amerika’nın çelik endüstrisinde uzmanlaşmış bir İskoç Amerikan iş adamı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki demir ve çelik operasyonlarının çoğu Carnegie’nin kontrolü altındaydı. Bessemer sürecini benimseyerek çelik üretimi için ucuz ve verimli bir yol önerdi. Carnegie Steel Company, 1901’de 480 milyon dolara JP Morgan’a satıldı ve daha sonra US Steel Corporation oldu. Satıştan sonra Carnegie, John Rockefeller’i de aşan değerle Amerika’nın en zengin adamı oldu.

8. Thomas Alva Edison

Thomas Alva Edison, Amerikalı bir mucit ve efsanevi bir iş adamıydı. Ününe ampul icadı ile ulaştı. 1093 ABD patenti var ve İngiltere, Fransa ve Almanya gibi diğer ülkelerde de patantleri bulunmaktadır. Edison’un General Electric’i hala tüm zamanların en yüksek gelir getiren şirketlerinden biri olarak kabul edilmektedir. AR-GE (Araştırma ve Geliştirme) terimi, yeniliği süreçle birleştirdiğinde Edison tarafından tanıtıldı. Ampul dışındaki diğer patentleri arasında ses kaydı ve hareketli görüntüler de bulunuyor.

7. Henry Ford

Henry Ford  otomobil ve montaj hattında uzmanlaşmış Amerikalı bir sanayiciydi. Ford döneminde arabalar sadece zenginler içindi. Ford buradaki fırsatı gördü ve arabaları orta sınıf Amerikalılar için uygun fiyatlı hale getirdi. Ayrıca Dearborn Independent adlı bir gazetesi ve The International Jew adlı bir kitabı vardı. Ford’un ilk buluşu, Edison aydınlatma şirketinde mühendis iken, kendinden tahrikli bir araç olan ‘Ford Quadricycle’ idi.

6. Charles E Merrill

Charles Merrill hakkında pek fazla şey bilmiyor, ancak Amerika’daki finans sektörünün bilinmeyen kahramanlarından biri olarak kabul ediliyor. Merrill, şirketi Merrill Lynch’i arkadaşı Edmund Lynch ile birlikte kurmuş olan bir borsa komisyoncusuydu. 1929 borsa çöküşünü öngördü ve hisselerinin çoğunu sattı. Hisse yatırımları o zamanlar sadece zenginler içindi. Ancak Merrill her Amerikan vatandaşının hisse senetleri hakkında eğitim almasını sağladı. Seminerler düzenledi ve herkesi yatırımlar, pazarlama stratejileri ve satışlar konusunda eğitti.

5. Sam Walton

Sam Walton perakende kralı ve perakende devi Walmart’ın kurucusudur. İlk Walmart perakende satış mağazası 2 Temmuz 1962’de Arkansas’ta faaliyete geçti. Walmart’ın ilk önceliği Amerikan yapımı ürünleri tanıtmaktı. Çalışmaları, Amerikan üreticilerinden yabancı ülkelere yerel rekabetten çok daha düşük bir fiyatla ürün tedarik etme çabalarını içeriyordu. Walmart, şehirlerde Walmart şubeleri açmak yerine, daha küçük kasabalara yöneldi. İnsanlar indirimli fiyat ile ürün satın alabildi. Bu model, Walmart için karlı bir uygulama oldu ve bugün gelinen noktayı görebiliyoruz.

4. Bayan CJ Walker

Bayan CJ Walker , Amerika’nın ilk siyah kadın milyoneri. Zamanında ‘dünyanın en başarılı kadın girişimcileri’ arasına girdi. CJ güzellik sektöründe uzmanlaştı ve siyah kadınlar için güzellik ve saç ürünleri yaptı. 1880’lerde Amerikalılar, birçok kişinin saç dökülmesini engelleyebilecek kapalı sıhhi tesisat, merkezi ısıtma ve elektrikten yoksundu. CJ bir fırsat gördü ve erkek kardeşlerinin saç bakımını öğrendi. Bu onun servetine ulaşmasını sağlayacak olan ‘Madam CJ Walker Üretim Şirketi’ne yol açtı.

3. Walter Disney

Walt Disney, bilindiği gibi Amerikalı bir girişimci, animatör ve seslendirme sanatçısıydı. Dünyaca ünlü çizgi film karakterinin ‘Miki Fare’ onun eseri oldu. Amerika’da çoğu insan normal film izlemekle meşgulken, karikatürleri düşünen bir yenilikçi oldu. Disney, birçok kişinin bildiği Mickey Mouse’un sesi oldu. Steamboat Willie, Disney’e Universal Pictures ile sözleşme yapan ilk sesli karikatürü oldu. Snow White, 1938’in en başarılı sinema filmi haline geldi. Film ona 6.5 milyon dolarlık bir servet getirdi.

2. William Gates

Amerikalı iş adamı ve dünyanın en büyük PC yazılım şirketi Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates. Gates, 2014 yılına kadar Microsoft’un en büyük bireysel hissedarı oldu. Kasım 2016 itibarıyla 81.7 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin kişisi. Bir hayırsever olan Gates, 2000 yılında kurulan Bill & Melinda Gates Vakfı’na yatırım yaptı. Bilimsel araştırma programlarının kurulması bu vakıf aracılığıyla gerçekleşiyor.

1. Steve Jobs

Steve Jobs, Amerika’daki bir başka teknoloji devinin ortaya çıkmasına ön ayak olan girişimci isimdir. Dünyanın dört bir yanındaki insanların hayatlarını değiştiren devrim niteliğinde ürünler üreten bir şirket ortaya çıkarmıştır: Apple. Macintosh, Apple’ın yüzüdür. Dünyanın en yüksek derecelendirmesine sahip işletim sistemleri firmanın eseridir. Jobs, Pixar aracılığıyla Disney’in en büyük hissedarı oldu. 1986’da Pixar, Lucasfilm, Ltd’nin bilgisayar grafikleri bölümünün Jobs tarafından satın alınmasından sonra doğdu. Günümüzde de, Pod ve iPhone’un tanıtımı onu neslinin en iyi girişimcisi haline getirdi.