Dünyanın dört bir yanındaki sihirbazlar yeni yöntemler, beceriler ve püf noktaları icat ettiler ve izleyicilerini eğlendirmek için teknolojiden yardım aldılar. Birçok sihirbaz, gerçek ve inanılmaz görünen yanılsamaların yardımıyla bizi şaşırtıyor. Büyü tarihi M.Ö. 2700 yılına kadar uzanır. Tarihsel olarak, sihir hep büyüleyiciydi. Sihrin gelişimi ve iyileştirilmesi, Harry Houdini ve Dai Vernon’un sihir gerçekleştirdiği 19. ve 20. yüzyıllarda hızlanmaya başladı. Tarih, başkalarına da ilham veren bazı büyük sihirbazlar gördü. Yenilikçi ve bilgili olan tarihin en büyük sihirbazları kimler?

İşte şimdiye kadarki en büyük on sihirbazın listesi:

10. Harry Blackstone Jr.

Harry Blackstone Jr., tüm zamanların en büyük sihirbazlarından biridir. Amerikalı sihirbaz, kollarından ve şapkalarından tahmini olarak 80.000 tavşan çıkardı. Efsanevi sihirbazın ölümünden sonra, sihirli ekipmanları açık artırma ile satıldı ve dünyadaki diğer büyük sihirbazlar tarafından kullanıldı. Ölümü sırasında, tüm zamanların en çok ödül alan sihirbazıydı. Büyülü Sanatlar Akademisi ona 1979 ve 1985’te yılın sihirbazı ödülünü verdi.

9. Ricky Jay

Ricky Jay “tüm zamanların en iyi el sanatçısı” olarak kabul edildi. Amerikalı sahne sanatçısı, sihirbaz ve yazar olan isim, sihir ve tarihi üzerine kapsamlı bir şekilde yazılar yazmıştır. “Kült” sihirbaz, meslektaşlarını şaşırtan el yetenekleri konusunda beceriler geliştirdi. El çabukluğunun yanı sıra, Jay kart hileleri, kart atma, hafıza hileleri ve sahne pıtırtısı ile bilinmektedir. Bir bumerang gibi kartı atabilir ve kart geri döndüğünde kartı dev bir makasla mükemmel biçimde temizce yarıya kesebilir. Jay, kartı saatte 90 mil ve 190 ft hızla attığı için Guinness Rekorlar Kitabına da girdi.

8. Derren Brown

Derren Brown, ünlü bir İngiliz illüzyonist ve mentalistidir. Sihirbazlar için kitaplar yazdı. 2000 yılında Derren Brown: Mind Control aracılığıyla televizyona çıktı . Sihirli hileleri, saf psikolojik araçların özüyle yapılır. Psikolojik araçlarından bazıları geleneksel yöntem, çağrıştırma yöntemi, bilişsel psikoloji, hipnoz, beden dili okuma, bilinçaltı, bellek teknikleri ve ideomotor öneridir. Yakın çekim büyüsü yapmaya başladıktan sonra bir kez hipnotik beceriler kazandı. O, birini yalan söyleyip söylemediğini okuyacak kadar güçlüdür. Brown, tahmin etmesi zor olan numaralarına ulaşmak için çok çeşitli teknikler kullanıyor.

7. Harry August Jansen (Dante)

Profesyonel olarak Dante olarak da bilinen Harry August Jansen, Danimarka’dan dünyaca ünlü bir sihirbazdır. Sihirbaz, Dante the Magician adıyla tüm dünyayı dolaştı. Tarihsel olarak, Dante’nin kariyerinde yüksek olduğu dönem “Büyü Altın Çağı” olarak adlandırıldı ve bu dönem ölümünden sonra sona erdi. Dante tiyatrolar, filmler ve televizyon aracılığıyla dünya çapında milyonlarca gizemli ve heyecanlı kişiye ulaştı. Sık sık “Sim Sala Bim” ticari markası olduğu söylenir, sözler Danimarkalı bir çocuk şarkısından alınmıştır. 1925 yılında Jansen, sihirbaz Howard Thurston ile ortaklık kurdu. Thurston onun yeteneğini ve olası rekabet gücünü fark etti. İkili, Dante the Magician Inc.’i kurdular.

6. David Blaine

David Blaine, güçlü dayanıklılık özellikleriyle ünlüdür. Amerikalı illüzyonist yeni dünya rekorları kırmak için denemeleri ve dünya rekorları kırmasıyla ünlüdür. Blaine’nin televizyon şovu Street Magic, televizyon büyüsünde tam bir atılımdı. Cesur sihirlerinden bazıları “Canlı Gömülü”, “Zamanda Donmuş”, “Vertigo”, “Elektrikli: Her Zaman Açık Bir Milyon Volt” ve “Canlı Boğuldu” ile Guinness Dünya Rekorlarının bir parçası olmak için denemelerde bulundu.

5. Penn ve Teller

Penn ve Teller, 1970’lerden beri hep birlikte sahne alan Amerikalı sihirbazlardır. İkili, komediyi tüm eylemleriyle karıştırdığı için harika şovmenlerdir. Şok cazibesi ve fantezi şiddeti, ikilinin bir karışımı olan mizah ile ana tema oluşturur. Penn ve Teller’in cesur dublörlerinden bazıları baş aşağı bir sivri yastık üzerinde asılı durur, bir su tankına daldırılır ve bir traktör römorku tarafından ezilir.

4. Criss Angel

Criss Angel , televizyon programı Criss Angel Mindfreak ile ünlendi. 2009 yılında, On Yılın Büyücüsü oldu ve 2010 yılında Uluslararası Büyücüler Derneği tarafından Yüzyılın Büyücüsü seçildi. Akıllara durgunluk veren ve son derece tehlikeli büyü hileleri yapar. Bir keresinde efsaneye bir övgü olarak Houdini su altı numarasının güncellenmiş bir versiyonunu yaptı. Angel, daha karanlık bir tarafı olan son derece kışkırtıcı bir illüzyonist. Bazı hileleri arasında kendini havada asılı tutmak, havada yükselmek, kahveyi hamam böceğine çevirmek gibi sihirler sayılabilir.

3. David Copperfield

ABD’den gelen ünlü illüzyonist, Forbes tarafından tarihteki ticari olarak en başarılı sihirbaz olarak kabul edilir. Onun sihir yapmadaki eşsiz yolu (hikaye anlatarak) şöhreti getirdi. 40 yıllık kariyerinde 11 kez Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek kariyerindeki en büyük başarısı. ABD Kongre Kütüphanesi ona Yaşayan Efsane adını verdi. 2015 yılında dünyanın en çok kazanan ünlülerinden biri oldu . Ayrıca tüm zamanların en büyük eğlencelerinden biri olarak kabul edildi. Seyircilerinin önünde sahne alırken birçok kaza ile karşılaşan, son derece sürükleyici bir profesyonel sihirbazdır.

2. Dinamo

Dinamo, büyük sihirbaz Steven Frayne’nin sahne adıdır. Büyülü Sanatlar Akademisi’nin 48. Yıllık Ödülleri’nde Dynamo Yılın Büyücüsü ödülünü kazandı. İngiliz sihirbaz, televizyon programı Dinamo: Sihirbaz İmkansız ile TV’deki inanılmaz sihir gösterileri yaptı ve ünü yakaladı. Sihirbaz, kartların kralı olmanın yanı sıra, su üzerinde yürüyebilir ve havaya yükselme yapabilir. Destansı sihir listesinde inanması zor birkaç şey daha var.

1. Harry Houdini

Harry Houdini olmadan hiçbir sihirbaz listesi tamamlanamaz. Tüm zamanların en büyük illüzyonist ve sihir sanatçısından biridir. Hayatı tehdit eden sihirler yapmasıyla ünlüdür. Macar-Amerikan sihirbaz, polis gücüne onu kilitlemesi için meydan okudu. 1904’te London Daily Mirror,  Houdini’ye ünlü bir çilingirin kapatması için 5 yıl süren özel bir kelepçe yaptırsa da onlardan kaçabileceğini belirtip meydan okumalarını kabul etti. 4.000 seyirci ve 100 gazeteciden oluşan bir kalabalığın önünde kelepçenin kilidini açmak sanatçı için bir saatten fazla sürdü ve başarılı oldu. Bugün bile kimse Houdini’nin kendini özgür bıraktığı kesin yöntemi bilmiyor.