Türkiye’nin Paris’i: Atça

atça

Aydın’ın Sultanhisar ilçesine bağlı, fakat bağlı bulunduğu ilçeden daha çok nüfusu bulunan, Atçalı Kel Mehmet’i ve şehir planı ile ünlü küçük, şirin bir kasabadır Atça.

Şehir planın Paris’in bir kopyası olmakla birlikte, sokaklarının temizliği ve yeşilin bolluğu ile dikkatleri çeker. Bu şirin yerin sınırları bir çember şeklinde çizilmiştir. Birbiri ile 45 derece açı yapacak şekilde düzenlenmiş sekiz ana cadde ve bunları dik kesen küçük sokaklardan oluşmuştur. Yukarıdan bakıldığında dilimlenmiş pizzayı andıran bu planda çemberin yani yerleşim biriminin merkezinde yeşilliklerle çevrili yine yuvarlak olarak dizayn edilmiş bir park bulunur. Yerleşim biriminin merkezi de parkın tam ortasında bulunan havuzun merkezindeki fıskiyedir. Paris’in planına oranla bahsi geçen parkın bulunduğu yerde Paris’te Eyfel Kulesi bulunur. Türkiye’de bu şekilde tasarlanmış ilk ve tek yerleşim birimi özelliğini taşır.

Ayrıca çilek üretimi ile de Türkiye’de ilk sıraları zorlayan bu küçük kasabada her yıl geleneksel olarak düzenlenen uluslararası Çilek Festivali yurt dışından bir çok turisti çekmeyi başarmıştır.

 

İlginizi Çekebilir:  City Of London Nedir?

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

Ücretsiz Abonelik

close