Güzel, keyifli bir uçak yolculuğunda ikramlıklar ve yemekler vazgeçilmez tatlara sahip olmaktadır.  Birbirinde lezzetli tatları oluşturan mükemmel bir ekip sayesinde uçak yolculukları daha keyifli bir hal almaktadır. Son yıllarda yapılan bazı araştırmalara göre uçak yolculuklarındaki ikramlıklarla ilgili birçok konuşma ortaya atılmıştır. Bu görüşlere göre uçak yolculuklarında yemek yeme isteğiniz bir kez daha sorgulayabilirsiniz.

Uçak Yemek Atıkları

Uçak yemekleri hakkında 2008 yılında Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği tarafından 290 havayolu organı üyesinin bulunduğu meslek organı toplantı yapmıştır. Bu toplantı da ABD ve dünya genelinde havayolu atık oranı 6,1 milyon ton olarak tespit edilmiştir. 2007 yılında ise bu atık 5,7 milyon ton oranındadır. Daha fazla insan uçak yolculuğunu tercih ettikçe bu oran daha da artmaktadır. IATA tarafından belirlenen verilere göre on yıl içinde bu miktar iki katına çıkma ihtimalleri arasındadır.

Küresel Sorunlar

Küresel olarak büyük bir sorun oluşturan havayolu atıkları ABD Çevre Koruma Dairesi tarafından da ele alınmıştır. Uçak yemekleri ve ikram edilen içecekler sonucunda oluşan atık istatistiği bu şekildedir. Yemekler çok lezzetli olsa da ortaya çıkardığı sonuç dünya için çok büyük bir sorun olmaktadır. Havayolları ile yapılan görüşme sonucunda israfı azaltmak ve atık sorununa çözüm üretmek için adımlar atılmıştır.

Bu çerçevede Alaska airlines, Air New Zealand, JetBlue, Ryanair ve Quantas gibi havayolları yolculara tekrar kullanılabilir su şişeleri, kahve ve çay bardaklarında atıksal yerine tamamen bitkisel bir tasarımlı araçlar kullanmaya başlamıştır. Çevreye daha az zarar vermek hem de israfı engellemek için geliştirilen çözümler sayesinde istatistik veriler düşürülmesi amaçlanmaktadır.