Bir kuş sürüsünün görüntüsü, gökyüzüne dokunurken çoğu zaman büyüleyicidir ve insanlarda merak uyandırır. Ancak bazı kuşlar talihsiz biçimde uçma yeteneğine sahip değildir. Burada listelenen kuş türlerinin bir çoğu hayli büyük kuşlar. Bu bile mantık olarak uçma yetenekleri yönünde fikir veriyor ve uçamayacakları anlamına geliyor. Oldukça ünlü olan ve sizin için listemize aldığımız dünyanın en şaşırtıcı 10 uçamayan kuşu, kanatlardan başka güçleri olan kuşlardır.

10. Ulaşılamayan Ada Rayı

Ulaşılamayan Ada Rayı adı, Atlantik’te bulunan Ulaşılamayan Ada’dan ve sadece oraya has bir kuştur. Kuş türleri, dünyadaki en küçük uçamayan kuş olarak kabul edilir. Ulaşılamayan Ada’ya has olan kuş, yüksek yerlere ve hava koşullarına adapte olmuştur. Onları tehdit edebilecek aç yırtıcıların olmaması şanslarıdır. Ancak zaman zaman, kedi veya sıçan gibi yırtıcı hayvanların tuzakları ile karşılaşabilirler. Ulaşılamayan Ada Rayları, 1923’te Percy Lowe tarafından keşfedildi. Kuş, güney Atlantik’te bulunan Erişilemeyen Ada dışında dünyanın hiçbir yerinde görülemez ve nesli tükenme tehlikesi bulunur.

9. Kakapo

Kakapo, dünyanın en gürültülü hayvanlarından biri olarak görülür. Bu kuş, kendi uçuşunu taşıyamayacağı için yerdedir. Kakapo, Yeni Zelanda’nın belirli bölgelerine özgüdür ve “baykuş papağanı” olarak da tanınmaktadır. Papağan olmak ve bir baykuş gibi görünmek elbette garip bir şey.Garip olan diğer bir şey ise Kakapo’nun uçamayan tek papağan türü olmasıdır. İlginç bir bilgi daha, Kakapo’nın dünyadaki tüm kuşların en uzun yaşayanı olmasıdır. Yaşam sürelerinin 95 yıl olduğu tahmin edilmektedir.

8. Rhea

Rhea, büyük ölçüde Güney Amerika’nın uçsuz bucaksız bölgelerinde yaşayan inanılmaz bir kuştur. Kuş, bir omurgadan oluşmaz ve temelde daha büyüktür. Deve kuşları gibi olduklarından, uzun bir mesafeden onlardan ayırt etmek temelde zor olur. Kuşların çoğu dört ayak parmağına sahip olsa bile temel olarak sadece üç ayak parmağına sahiptirler. Tehdit altındaki türlerden biri olarak kabul edilir. Rhea, tehlikelerle karşılaştığında zikzak biçme koşma eğilimindedir.

7. Emu

EMU, Avustralya’nın önemli bir kültürel simgesi olarak kabul edilmektedir. EMU, yükseklik bakımından ikinci en büyük canlı kuş olarak kabul edilir. Boyut olarak büyük ve uzun olan Emular, uçamayan kuşlar kategorisine girmektedir. EMU haftalarca yiyeceksiz geçirebilir ve su tüketiminin seyrek olduğu bilinir. Ancak, fırsatı yakaladığı anda çok miktarda su ve yiyecek tükettikleri görülüyor. Yetişkin bir kuşun boynu 1,9 metre yüksekliğe kadar büyür. Temel olarak, böceklere ve bitkilerle beslenirler. İhtiyaç duymaları halinde 50 km/s hızla hareket ederler.

6. Buharlı Ördek

Ördekleri sadece suda yüzerken görebilir ve uçamadıklarını düşünebiliriz. Aslında ördekler uçabilir ve uzun mesafeli yolcular yaparak göç edebilir. Buharlı ördek ise uçamayan bir ördektir. Davranış açısından, çok agresiflerdir ve yırtıcıları kovalayabilirler. Boyutlarına kıyasla onlardan büyük olan su kuşlarını öldürdükleri bile görülür.

5. Penguen

Kivi, büyük ölçüde Yeni Zelanda’nın bazı bölgelerinde bulunan dünyanın en küçük uçamayan kuşları olarak kabul edilir ve daima arazide yaşantısını sürdürür. Kuş Yeni Zelanda’da ikonik bir figür olmuştur ve büyük yumurtaları, kısa bacakları ve benzersiz vücut yapıları ile dünyanın dört bir yanındaki insanların dikkatini çekmeyi başarmıştır. Kivi, Yeni Zelanda’nın ulusal hayvanıdır. Kivi türlerinin çoğu Yeni Zelanda’daki korunmaktadır ve beş kivi türünden dördünün yok olma tehdidi yaşadığı bilinmektedir.

4. Takahe

Takahe, Yeni Zelanda’nın yerli bölgelerinde yaşamaktadır ve “South Island Takahe” olarak da tanınmaktadır. 1898’de soyu tükenmiş olduğu düşünüldü. Kuş, daha sonra Geoffrey Orbell tarafından 1948’de tekrar canlı bir tür olarak kabul edildi. Takahe uçamayan kuşu, dünyadaki en tehlike altındaki türler olarak IUCN kategorisinde yer almaktadır. İklim değişikliği, takahe kuş türlerinin nüfus azalmasında bir neden olarak gösteriliyor.

3. Penguen

Penguen, çocukların hem televizyonlarda gördüğü favori kuş türlerinden biridir. Potansiyel olarak, penguenler sadece Güney Yarımküre’de bulunan soğuk bölgelerde yaşar. Uçamayan bu kuşlar, tüm yaşamlarını denizde geçiriyorlar. Penguenlerin insan gibi ayakta durma yetenekleri, hayranlarının artmasına neden olmuştur.

2. Cassowary

Cassassary uçamayan ve kanat sahibi olmayan bir kuş türüdür. Çoğunlukla Yeni Gine ve kuzeydoğu Avustralya’nın tropikal ormanlarında yaşarlar. Sadece tüyleri olan ve kanatsız basit görünüşe sahip olan bir kuştur. Ancak bu kuş türleri, kışkırtıldığı anda insanlarda ölümcül yaralanmalara neden olabilir.

1. Devekuşu

Çoğumuz bu ilginç kuşu, dünyadaki tüm yumurtlayan kuşlar arasında en büyük yumurtaya sahip kuş olduğunu düşünürüz ve bu kabul edilmiş bir gerçektir. Devekuşu, oldukça büyük olduğundan uçma yeteneği mantık olarak bulunmaz. Dünyaca ünlü ve tanınmış devekuşlarının maalesef hiçbir yerde uçtuğunu göremezsiniz. Bunun yanında devekuşu, dünyanın en hızlı koşan kuş türü olma rekorunu elinde tutmaktadır. Afrika’ya özgüdürler.