Netflix’te yayınlanan Game Changers adlı dizide vegan diyetin sporcular için en iyi beslenme şekli olduğu söyleniyor. Bitki bazlı beslenme, bir sporcu olsanız da olmasanız da yemek için iyi bir yol olabilir. Game Changers adlı bir Netflix belgeseli bunun daha iyi olduğunu ve etin bir şekilde zararlı olduğunu savunuyor. Çoğu beslenme uzmanının söylediği şey bu değil. Bu yüzden Game Changers’daki iddialara ve bilmeniz gerekenlere bir göz atalım.

Doğru: Bitki bazlı bir beslenme ile bol miktarda protein ve beslenme alabilirsiniz

Belgeselin başlarında, uzmanlar ortaya çıkıyor ve vejetaryen beslenme hakkında bir dizi efsaneyi çürütüyorlar. 

  • Protein, dayanıklılık egzersizi için “enerji” vermez (kas oluşturmak için yararlı olmasına rağmen)
  • Vegan beslenme ile bol miktarda protein sağlanabilir
  • Bitkilerden yüksek kaliteli protein alabilirsiniz

Bunlar doğru. Ayrıca oldukça iyi performans gösteren çok sayıda vegan sporcu var.

Vegan protein kaynakları neredeyse hiçbir zaman etin protein-kalori oranına uymayacak.  Bu nedenle gereken proteini almak için daha fazla yemek yemelisiniz. 

Belgesel, kabaca eşdeğer miktarda protein içerdiğini söylediği dört gıdaya örnek veriyor. İşte sayılar ve bunların karşılaştırılabilir gıda maddeleri olup olmadığına kendiniz karar verebilirsiniz .

  • 1 su bardağı pişmiş mercimek: 18g
  • fıstık ezmeli sandviç: 15g
  • 90 gr sığır eti: 22g
  • üç büyük yumurta: 18g

Yanlış: İnsan et yememelidir, sebze yemelidir. 

Belgeselde bazı yanlış ve yanıltıcı bilgileri tekrarlayan bir bölüm var. Evet, etçil hayvanlardan daha uzun sindirim sistemimiz var; fakat otçullardan daha kısa sindirim sistemimiz de var . Evet, etoburlarınkine uymayan azı dişleri var; ama dişlerimiz de bitkiler için müthiş değil.

İnsanlar hem bitkileri hem de hayvanları yemek için açıkça donatılmıştır ve bu bilim adamları arasında tartışmalı değildir. 

Yanlış: Sadece Vegan beslenme bir sporcuyu harika bir atlet haline getirebilir

Sürekli söylenen vegan beslenenin et yiyenden daha iyi olduğu.  Evet, belki vegan beslenen bir sporcu olimpiyatlara gidip, başarılı olabilir. Ama bu et yiyenlerin de gittiği ve başarılı olduğu gerçeğini değiştirmiyor.