Oyunların eğlence için olduğu günler geride kaldı. Online oyun endüstrisi, oyuncuların büyük paralar kazanç sağlayacak kadar büyüdü. Profesyonel oyuncular, milyonlarca dolar değerinde inanılmaz miktarda ödüller kazanabiliyor. İnsanlar en sevdikleri oyunları oynayarak zenginleşiyor. Online oyun, diğer spor dalları kadar rekabetçi bulunuyor. Birçok şirket ve organizasyon, para ve ödül vererek turnuvalar düzenliyor. Ünlü ve bilinen bir şirket eSport, Dota 2 oyunu için her yıl bol ödüllü yarışması olan The International’ı düzenliyor.

Video oyunları oynayarak zenginleşen 10 kişinin listesine göz atalım:

10. Clement “Puppey” Ivanov, 14 Milyon Doların Üzerinde Kazandı

Estonya’dan Clement Ivanov, “Puppey” oyun adına sahip bir Dota 2 oyuncusu. Puppey, en iyi takım kaptanlarından biri olarak kabul edilir. Profesyonel Dota 2 oyuncusu kazanç üretmesini sağladı. Ivanov’un profesyonel kariyeri, 2007 yılında “Xero Skill” (XsK) takımı için oynamasıyla başladı. Kariyerinin ilk aşamalarında, Puppey profesyonel dünya tarafından tanınmadı. Puppey, para kazanmak için birkaç takımı başarılı bir şekilde ele geçirdi. Ivanov, Dota 2 oynayarak zengin oldu ve Dota 2’deki en çok kazanan oyunculardan biri oldu.

9. Johnathan “Fatal1ty” Wendel, 450.000 Doların Üzerinde Kazandı

Johnathan Wendel, çevrimiçi video oyunları oynayarak 450.000 ABD dolarının üzerinde ödül ve nakit kazandı. Wendel, Quake  ve  Painkiller gibi atış oyunları konusunda uzmanlaşmıştır.  Son derece yetenekli ve rekabetçi olan oyuncu, dünyanın en iyi profesyonel oyuncularından biri olarak kabul edilir. Time,  The New York Times, Forbes ve BBC World Service gibi medyalarda yer aldı. Fatal1ty, 18 yaşında Quake III Arena’yı oynayan profesyonel bir oyuncuydu. Wendel, Guinness Rekorlar Kitabı’na da girmeyi başardı ve Ağustos 2010’da Uluslararası Video Oyunu Onur Listesi’ne girdi.

8. Clinton “Korku” Loomis, 23 Milyon Doların Üzerinde Ödül

Yaygın olarak Fear olarak bilinen Clinton Loomis, Amerikalı bir profesyonel Dota 2 oyuncusu ve 2016’da oyuncu olarak emekli oldu. Son derece yetenekli Dota 2 oyuncusu, yaklaşık on yıllık bir oyun deneyimine sahip olan en eski Dota oyuncularından biridir. Fear kariyerine 2006 yılında PluG Pullers Inc. ile başladı ve 2016 yılında Evil Geniuses ile sona erdi. 2016 yılında Evil Geniuses’tan emekli olduktan sonra koç olarak ekibe destek verdi. Uzun kariyeri boyunca çok para kazanan birkaç takımın bir parçası oldu. Şimdiye kadarki en büyük ödül parası The International 2015 sırasında Evil Geniuses ile tek bir atışta 1 milyon dolar almasıydı.

7. Sumail “Suma1L” Hassan, 24 Milyon Doların Üzerinde Kazandı

Sumail Hassan, oyun içi adı Suma1L olarak bilinen Pakistanlı Dota 2 oyuncusudur. Şubat 2017’de 29 turnuvadan toplam 2.401.426.34 $ kazançla 3. En yüksek kazanan eSpor profesyoneli oldu. Guinness Rekorlar Kitabı’nın bir parçası olmasına yol açan turnuvalarda, 1 milyon dolar kazanan en genç oyuncu oldu. 2016’da Time dergisi Sumail Hassan’ı ‘En Etkili 30 Gençten’ biri olarak gösterdi. Hassan, Dota oynamaya başladığında henüz yedi yaşındaydı. Amerika’ya geldikten sonra Güney Amerika Elit Ligi’nde oynamaya başladı. Yeteneği ile Kuzey Amerika’da son derece tanındı. 2015 yılında Evil Geniuses’un bir parçası oldu. Daha sonra birkaç ödül parası ve turnuva kazanmaya devam etti.

6. Lee ‘Jaedong’ Jae Dong, 600.000 ABD Dolarının Üzerinde Ödül

Lee Jae Dong profesyonel bir  StarCraft: Brood War  oyuncusu ve  Güney Kore’den. StarCraft II. Evil Geniuses için oynadıktan sonra 2016 yılında emekli oldu. StarCraft oyunları arasında en çok kazanan oyunculardan biri oldu. Oyun adı Jaedong olarak biliniyor ve tüm zamanların en başarılı StarCraft oyuncularından biri olarak görülüyor. Yetenekli oyuncunun Tyrant ve The Legend Killer gibi takma adları var. Kariyerine 2006 yılında Koreli bir ekip Hwaseung OZ için oynayarak başladı. StarCraft’ta Zerg stratejisini kullanıyor ve Terran oyuncusu Lee Young-ho’nun ünlü bir rakibi. Lee Jae Dong, en sevdiği video oyunlarını çevrimiçi oynayarak zengin oldu.

5. Matt “NadeShot” Haag, 20 Milyon Doların Üzerinde Ödül

Matt Haag, en sevdiği oyunu oynayarak zengin hale geldiğinde 22 yaşında McDonald’da çalışıyordu. Online video oyunları oynayarak yılda 1 milyon doların üzerinde para kazanmaya başladı. Matt Haag, oyun içi NadeShot adıyla biliniyor ve tam bir Call of Duty oyunu ustası. Online video oyunları oynayarak çok zengin oldu ve bir gün Red Bull ona sponsor oldu. NadeShot online oyun kariyerine birinci şahıs nişancı Halo 2 ile başladı. Profesyonel çıkışını 14 yaşında Call of Duty 4: Modern Warfare’de oyuncu olarak yaptı. Kariyeri boyunca birçok oyun ödülü ve madalya kazandı.

4. Katherine “Mystik” Gunn, 200.000 ABD Dolarının Üzerinde Ödül

Kat Gunn, 2016 yılında en çok kazanan kadın oyuncu oldu. Guinness Dünya Rekorları 2016 Gamer’s Edition’da yer aldı. Amerikalı profesyonel oyuncu ve cosplayer, CGS (Şampiyona Oyun Serisi) sırasında yıllık 30.000 dolar gelir elde etti. Büyüdüğünde tüm ailesi video oyunları oynuyordu. Gunn California’da büyüdü. Gunn’ın ailesi Canoga Park’ta bir çizgi roman ve ticaret kartı mağazasına sahipti. Mağaza, Gunn’un video oyunları ve ticaret kart oyunlarına olan ilgisine yardımcı oldu. Profesyonel arenada oyunları Hearthstone: Heroes of Warcraft,  H1Z1: Just Survive,  Halo ve Super Puzzle Fighter II Turbo.

3. Carlos “Ocelote” Rodriguez, 11 Milyon Doların Üzerinde Kazandı

Carlos Rodriguez 23 yaşındayken 2013 yılında, League of Legends oynayarak yılda 1 milyon dolar kazanıyordu. İspanyol profesyonel oyuncu, 2010 yılından beri üyesi olduğu SK Gaming takımı ile ilişkilidir. Oyun becerileri ve yetenekleri ilk olarak World of Warcraft oyununda  dikkatleri çekti. G2 Esports takımının CEO’su ve sahibi oldu. 2015 yılında profesyonel oyundan emekli olduktan sonra Twitch.tv’de aktif görev yaptı. Ocelote bir keresinde İspanyol ABC gazetesine maaşı hakkında samimi açıklamalar yaptı ve net kazancı konusunda bilgi verdi. Turnuva kazançları, maaş, mağazacılık geliri, canlı yayınlar ve sponsorların bir kombinasyonu kazancını oluşturuyordu.

2. Peter “ppd” Dager, 26 Milyon Doların Üzerinde Kazandı

The International 2015’i kazandıktan sonra, Peter Dager dünyanın en çok kazanan eSport oyuncularından oldu. Amerikan Dota 2 oyuncusu, eSport organizasyonu Evil Geniuses’ın CEO’su oldu ve 2016’da ayrıldı. Resmi adı oyun dünyasında ppd. Dota 2 arenasında güçlü stratejik taslaklarıyla tanınıyor. ppd, Fear, UNiVeRsE ve Artzeey ile bir araya geldi ve takım 19 maçta galip geldi. Başarılı kaptan birkaç turnuva kazanmasıyla bilinir. Tek turnuvadaki en yüksek kazancı The International 2015’i kazanarak 6 milyon dolar oldu.

1. Saahil “UNIVeRsE” Arora, 29 Milyon Doların Üzerinde Kazandı

Saahil Arora, Evil Geniuses ile olan ilişkisi ile ünlü bir Hint kökenli Amerikalı profesyonel Dota 2 oyuncusudur. EG üyesi olarak, takımıyla The International 2015 ödülünü kazandı. Turnuvadan 1.326.932.14 dolarlık büyük ödül parası kazandı. UNiVeRsE, oyun alanındaki resmi adıdır. Ocak 2017 itibariyle, Saahil Arora dünyanın en çok kazanan eSpor oyuncusudur. Dünyadaki tutarlı suçlulardan biridir. Evil Geniuses web sitesine göre UNiVeRsE etiketini, astronomi ve yepyeni dünyaları keşfetme isteğinden dolayı seçti.