Facebook’un anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, giderek popülerliği artan bir uygulamadır. Günümüzde hemen herkes WhatsApp kullanıyoruz. Bazen de biriyle gerçekleştirdiğimiz görüşmeyi kaydetmek istiyoruz. Aslında, bir aramayı WhatsApp’a kaydetmenin kolay bir yolu bulunmuyor. Size WhatsApp çağrılarını Android ve iPhone telefonlarda nasıl kaydedebileceğiniz konusunda bilgi vereceğiz.

Android ve iPhone’da WhatsApp çağrılarını kaydetmek için iki seçenek vardır. Ancak her iki seçeneğin de sorunu, yalnızca belirli cihazlarla çalışmasıdır. Çağrıları başka bir kişinin izni olmadan kaydetmenin etik dışı ve yasa dışı olduğunu unutmayın. Böyle bir durumda, diğer kişiyi arama kaydı hakkında bilgilendirmelisiniz.

Mac yardımıyla WhatsApp Çağrılarını Kaydetme (iPhone’da Whatsapp’a Aramaları Kaydetme)

1) iPhone’u bir Lightning kablosu kullanarak Mac’e bağlayın.

2) Eğer telefonu ilk kez bağlıyorsanız, iPhone’da görünen ‘Bu bilgisayara güven’i tıklayın.

3) Mac’te QuickTime’ı açın.

4) Dosya bölümünde, Yeni ses kaydı seçeneğine sahip olacaksınız.

5) Quicktime’da, Kayıt düğmesiyle aşağıyı gösteren oku tıklayın ve iPhone seçeneğini seçin.

6) Ardından Quicktime içindeki kayıt düğmesine tıklayın.

7) O zaman WhatsApp’ınızı arayın.

8) Bağlandığınız anda kullanıcı simgesini ekleyin. Bundan sonra, konuşmak istediğiniz kişinin numarasını seçin. Bundan sonra, aramanızı kaydetmeye başlayacaktır.

9) Çağrı bittikten sonra kaydı kapatın ve dosyayı Mac’e kaydedin.

Android’de Whatsapp’a Aramaları Kaydetme

1) First Cube Call Recorder Download (Cube Call Recorder) adlı uygulamayı kullanacağınızdan uygulamayı yüklemelisiniz. Uygulamayı açtıktan sonra WhatsApp’a gidin.

2) Sonra konuşmak istediğiniz kişiyi arayın.

3) Aramalar sırasında bir Cube Call Recorder  widget’ı görüyorsanız, telefonunuzda çalışıyor demektir.

4) Bir hata alırsanız, uygulamayı bir kez daha açın. Bu kez uygulamanın Ayarlar bölümüne gitmelisiniz ve burada sesli aramada VoIP’yi Zorla’ya tıklamanız gerekiyor.

5) Bir kez daha WhatsApp’tan bir arama yapın ve Cube Call Recorder widget’ının şimdi görünüp görünmediğine bakın.

6) Telefonunuz tekrar bir hata gösteriyorsa, telefonunuzda çalışmaz demektir.

Android Telefonda WhatsApp Araması Nasıl Kaydedilir? (Diğer Seçenekler)

Android kullanıcılarının başka bir seçeneği daha var. Bunun için telefona, root denilen işlem yapılması  gerekiyor ve tavsiye edilmiyor. Bunun nedeni ise telefon güvenliğini riske atmanız anlamına geldiğindendir. Eğer yine de denemekte kararlıysanız; root işleminden sonra, XDA’da bulunan SCR Screen Recorder uygulamasını kullanın.

Daha önce de belirttiğimiz gibi WhatsApp çağrılarını kaydetmenin o kadar kolay değildir. Yukarıda belirtilen seçeneklerden herhangi biri sizin için işe yaramazsa, klasik bir yöntem olarak telefonu hoparlöre tutarak ve diğer telefonunuzdaki bir ses kaydedici yardımıyla konuşabilirsiniz.